menopauza la 35 ani

12-09-2011
ema_7
Nu este medic/terapeut
ema_7
am 35 ani si nu mai am menstruatie de cateva luni. am facut un test Babes Papanicolau in primavara si am crezut ca din cauza stresului si unor probleme din acea perioada, o luna nu am avut menstruatie. apoi am revenit la normal dupa rezultate, pentru ca dupa aceea sa nu mai am deloc menstruatie pe timpul verii pana in momentul de fata. la inceput nu am dat importanta deoarece eu de la 31 ani nu mai am menstruatie decat cu ajutorul anticonceptionalelor si s-a mai intamplat din cand in cand sa lipseasca. stiu ca raspunsul la problema mea, ca al tuturor de altfel, este sa ma duc la doctor, dar speram totusi sa aflu cateva informatii, pareri in afara de cea a medicului la care ma voi duce in cele din urma.
4 comentarii
0
12-09-2011, ora 17:19
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Ema, in cazul tau ar trebui stabilita cauza care duce la amenoree(lipsa menstruatiei).ai consultat un endocrinolog??poate fi o tulbulare hormonala sau...sunt N cauze.de cat timp ai asemenea manifestari, un an.-, doi.trebuie sa faci investigatii mai amanuntite.ai copii??? iti doresc multa bafta si sanatate.
0
12-09-2011, ora 17:29
ema_7
Nu este medic/terapeut
ema_7
da, am pierdut ovarele la 31 ani si am de atunci menstruatie numai cu ajutorul anticonceptionalelor...
0
12-09-2011, ora 21:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu te sfatuiesc sa mergi la medicul care te-a operat sau la cel sub controlul caruia te afli.trebuie facut control periodic genital, esti f.tanara.daca doresti mai multe opinii consulta mai multi medici, este greu ca pe forum sa primesti un diagnostic, fara sa fi vazuta.pe curand, cu mai mult optimism.
0
13-09-2011, ora 09:42
ema_7
Nu este medic/terapeut
ema_7
multumesc :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizita la ginecolog
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  •