menstruastie

21-01-2012
doareueu
Nu este medic/terapeut
doareueu
buna seara!
am 15 ani jumate si am menstruatie de la 12 ani, 2 ani stiu ca este perioada de reglare.De la incepput am avut probleme, ca nu-mi venea la 28 la zile(fix la 28 de zile trebuie sa imi vina?ca eu am facut o ora de educatie sexuala la scoala acum cativa ani si a zis ca intre 21 si 35 de zile trebuie sa imi vina, dar mama mea zice ca la 28 de zile).Si in prezent am probleme, in ultimele 3 sau 4 luni(nu mai stiu exact) a venit la 21 de zile, la fix 21 de zile.Inainte imi venea la 28, dar de multe ori era decalata data(asta acum cateva luni), in special cand aveam raceli.Este normal faptul ca imi vine la 21 de zile si ca dupa 2 ani inca mai e dereglat?
la inceput stiu ca ma tinea si 2 saptamani, nici nu stiam cand imi vine, dupa cateva luni am scapat de treaba asta si uneori imi venea la 28 de zile, dar in destul de multe luni era decalata data, dupa cum am spus
imi curg si mici cheaguri, in special in primele 2 zile?este normal?sa consult un medic neaparat?
1 comentarii
0
22-01-2012, ora 17:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, inca esti foarte tanara, durata ciclului nu va ramane asa, se va regla in timp.E normal sa-ti curga acele cheaguri, nu te nelinisti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •