menstruatie cu cheag mare

12-11-2011
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
buna seara iau anticonceptionale mercilon sh in ultimele luni tot leam intrerupt acum o luna cand leam intrerupt ultima oara am luat niste antibiotice pt masea sh luna aste nu am mia asteptat sa-mi mai vina menstruatia sh am inceput pastilele dupa ce leam terminat luni mia venit menstruati vineri am avut niste dureri ingrozitoare toata ziua, a incept sa ma doara ff tare jos sh cam la jumatate de ora, o ora mia venit menstruatia sh ma durut pan noaptea menstruatia mia venit cam pe la 15:00 sh la ora 22:00 am gasit un cheag foarte mare de culoarea mov sh culoare pieli era in doua culori cheagul era cam cat un ou de prepelita pate sh my mare de culoarea pieli am my avut dar foarte mici aceste zile am foste ff racita sh zilnic sunt cu mainile in apa rece poate fi vorba de vreo raceala sau de p posibila sarcina pierduta, ama protejat mereu dar cine stie.astazi este a doua zi a menstruatiei iar menstruatia are culoare sh miros ca atunci cand nu iau anticonceptionale.oare am fost protejata tot acest timp leam luat corest pe toate 21.va rog dati un rsp ce parere aveti?va multumesc!
22 comentarii
0
13-11-2011, ora 15:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se poate sa fi fost si racita dar e posibil ca si din cauza ca nu iei regulat contraceptivul si tot il intrerupi. Sarcina nu a fost.Acel cheag de sange e o bucata din mucoasa uterina. De ce stai zilnic cu mainile in apa rece, asta se intampla la servici ? Fa tot posibilul si ia corect pilulele.
0
13-11-2011, ora 19:23
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
la servici stau cu mainile in apa plantez flori le ud... va multumesc pt raspun
0
14-11-2011, ora 16:23
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
as dori sa renunt la anticonceptionale, mi sa recomandat sh de ginecolog sa le las (am 19 ani).ce as putea lua pt a ma proteja in afara de pastile ca sh anticonceptionalele.am auzit ca de la anticonceptionale te umpli de par.este adevarat?va multumesc
0
20-11-2011, ora 15:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e adevarat ca te umpli se par.ai putea utiliza prezervativul.
0
01-12-2011, ora 17:26
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
in afara de prezervativ alte metode de contraceptie 100%sigure nu mai sunt?poti avea ca reactii adverse infectii candidiza?eu am inceput anticonceptionalele acum 2 ani sh la foarte putin scurt timp mia aparut si candidoza infectie de care ma tratez si numai nu pot scapa am fost sh la ginecolog am scapat cat am luat rratamentul dar mia reaparut.ce parere aveti?
va multumesc!
0
04-12-2011, ora 17:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce tratament ai luat pentru candidoza ? Ai facut analiza secretiei vaginale ?
0
04-12-2011, ora 18:37
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
Buna seara da am facut analizele sh tot atunci am facut si papanicolau.la papanicolau mia iesit rezultatele ok da la secretie (examen microscopic-secretie vaginala =rezultat FCB gradul III Nu sau gasit :
-Trichomonas
-Neisseria
-Candida
acecte lucruri scrie pe analiza dar la cum este doctorita mia zis ca este candida
Tratament :
-lomexin crema pentru mancarime;-Tantum rosa pentru spalaturi vaginale;-lomexin 3 ovule(600mg) administrate la 3 zile ;si niste pastile orale pentru mine si pentru partenerul sexual.am o relatie de 2 ani si jumate locuim impreuna imi mai dispare aceasta scurgere dar cand nu ma simt prea bine ma simt incomod mancarimi profunde sh am contact sexual imediat dupa contact ii apar si partenerului niste pete mai umflate pe penis o scurgere urat mirosituare si mancarimi foarte puternice.imi cer scuze daca am scris niste cuvinte mai urate poate.va multumesc foarte mult pentru ca imi raspundeti va doresc multe sanatate.multumesc
0
05-12-2011, ora 11:57
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
cand am mers la ginecolog in august am facut si acel tratament, ginecologul mia recomandat sa renunt la anticonceptionale pentru ca am dureri de sani(dor putin nu sunt insuportabile cel putin mam obisnuit) zilnice care nu inceteaza iar uneori ma dor cam tare. si inca un lucru care nu am zis nimanui nu am cerut o parere am dureri de inima de 3 luni poate ca nu sunt zilnice dar ma doare ff des.adevaru este ca obosesc ff mult si la servici ma trezesc la 6:30 si pe la 5-6 seara ma intorc acasa.iar cand folosesc acea crema am scurgeri mai abundente si mancarimi mai puternice a doua zi. va rog dati-mi un sfat si va multumesc pentru raspunsuri
0
26-12-2011, ora 09:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu ai de gand sa faci copii in urmatorii 3-4-5 ani mergi la ginecolog sa-ti monteze un sterilet. Asa vei putea sa tratezi cu succes candidoza ce poate fi intretinuta de pilule si vor dispare si durerile de inima a caror cauza pot fi contraceptivele hormonale. Steriletul nu contine hormoni, nu e toxic, te scapa de orarul de admiistrare si oricand doresti sa ai copii mergi si-l scoti. Deci repeta in ianuarie controlul ginecologic, intrerupe pilulele si trateaza infectia genitala, apoi pune sterilet.
0
03-01-2012, ora 22:43
anca878
Nu este medic/terapeut
anca878
buna as vrea sa imi spuneti si mie ce sa fac ca de o luna de zile imi tot curge menstruatia si am fost la medic, si a zis ca nu am nimic doar dereglare si mi-a dat anticonceptionale sa iau, mentionez ca am luat primele zile si apoi sa oprit dar am uitat sa iau intro zi si le-am reluat din nou dar menstruatia a revenit la loc si e abundenta si cu cheaguri de sange, va rog frumos daca puteti sa imi spuneti ceva.va multumesc
0
04-01-2012, ora 17:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai facut si o ecografie pelvina ? Ia in continuare pilulele contraceptive, nu le intrerupe, si ai grija sa le iei corect, sa nu le mai uiti.Te du si la medicul de familie sa-ti faca o fiola-doua de Etamsilat daca nu se opreste hemoragia. Daca ai avut atat de mult timp sangerare sa faci si o hemoleucograma la laborator.Cati ani ai ? De asemeni, daca nu ai facut ecograf sa-l faci neaparat, sa nu fie vorba de un fibrom uterin.
0
04-01-2012, ora 19:43
anca878
Nu este medic/terapeut
anca878
am facut ecografie si a zis ca e totul in regula.am 22 de ani.va multumesc pentru sfaturi si am sa tin cont de ele.o zi buna sa aveti la revedere!
0
11-02-2012, ora 09:09
loreana22
Nu este medic/terapeut
loreana22
buna.am 22 ani si de ceva timp cind imi vine menstra am si cheaguri maricele de singe.in special noaptea si doar atunci cind ma scol din pat dureri tot atunci, dar suportabile.ciclul dureaza aproximat 5 zile.va rog un raspuns.mersi anticipat
0
11-02-2012, ora 17:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@loreana22 : menstruatia prelungita, cu cheaguri de sange, poate arata dezechilibre hormonale de cauze diverse [ stres in special ] ce produc o ingrosare e endometrului [ mucoasa interna a uterului, eliminata cu fiecare ciclu ].Deci poate fi o situatie normala. Dar daca acesta situatie va continua si in urmatoarele 3-4 luni, fa un control ginecologic.
0
11-02-2012, ora 17:07
loreana22
Nu este medic/terapeut
loreana22
multumesc mult, de fapt la mine in urma cu aproximativ 1 an jumate era aceeasi situatie, apoi totul sa normalizat, dar in septembrie am avut un avort spontan si iarasi am aceasta problema, dar nu in fiece luna
0
11-02-2012, ora 19:22
luciana200972
Nu este medic/terapeut
luciana200972
Buna seara, am si eu o intrebare care nu-mi da pace. totul a inceput in august cand am aflat ca sunt gravida, toate bune si frumoase, am facut analize, ecografii totul normal, la sfarsitul lui sept la o alta ecografie, acelasi medic mi sa depistat un fibrom ce devenise mai mare ca dim decat sarcina, la incepu.tul lui oct am pierdut sarcina, intrebarea mea este fibromul a fost indepartat in timpul chiuretajului prin aspiratie care mi a fost facut cand am pierdut sarcina?? Pt ca nici la ecografia din maternitate care a fost facuta imediat dp chiuretaj, nici la cea de la externare nu sa mai vazut fibromul. am fost si la controale dp aceea dar nu mi sa mai zis nimik de fibrom.
0
13-02-2012, ora 18:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred ca a fost indepartat prin chiuretaj. Incearca sa faci o ecografie endovaginala ; mergi tot la medicul care a depistat fibromul si vezi ce-ti spune.
0
22-02-2012, ora 00:33
gandacparabolic
Nu este medic/terapeut
gandacparabolic
Buna seara, am si eu o intrebare, ma cam panichez din cauza cheagului de sange pe care l-am avut, parca langa acesta era o trup minuscul cu o asemanare cu a corpului omenesc. Posibil sa fiu insarcinata ? Vreau sa stiu cand esti insarcinata ciclul iti mai vine ? Multumesc
0
26-02-2012, ora 19:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@gandacparabolic : Nu esti insarcinata. Normal cand esti insarcinata nu mai ai nici un fel de sangerare, dar uneori se poate sa fie o usoara hemoragie, dar nu e ca o menstruatie adevarata...Formele pe care le vezi tu privind acele cheaguri sunt rezultatul grijii si preocuparii vis-a-vis de o eventuala sarcina ; e doar inchipuirea...
0
15-03-2012, ora 21:56
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
buna seara in luna ianuarie am renuntat la anticonceptionale sh am facut un tratament pentru candidoza cu care ma infruntam de 2 ani menstruatia normal am avuto pe ianuarie pana pe 10 sh am luat tratamentul pentru candidoza (de fiecare data cand incep tratasment cu ovule a 3-a zi im vine menstruatia ma tinut de pe 18 pana pe23) imediat dupa tratament am inceput sa iau zilnic o pastila din extract de mar (naturiste slimer.ro) pan luna aceasta martie nu am slabit deloc in luna februarie nu mia venit menstruatia deloc abea luna asta mia venit pe 13 dar am cheaguri sh mici sh mai mari ma luat o durere ingrozitoare sh apui am simtit ca iese cheagul era cam de 3-4 cm era o bucata my mare una my mica (culoare mov spre culoarea pieli)sh menstruatia este my abundenta sh este un rosu ff deschis va rog sa-mi dati un sfat.va multumesc
0
16-03-2012, ora 11:51
anamaria92
Nu este medic/terapeut
anamaria92
Buna.Si eu am probleme cu menstruatia: de trei saptamani am luat postinor iar dupa doua saptamani mi-a venit ciclul; problema este ca trei zile mi-a venit doar foarte putin, iar dupa aceea inca trei zile mi-a venit zic eu normal doar ca azi de dimineata am gasit pe absorbant un cheag cam cat un ou de prepelita (cum scria cineva mai sus ) si ma durea burta, m-am cam speriat pt ca nu am mai patit asa ceva, (poate am gasit cheaguri mici dar asta era tot) Va rog un sfat daca se poate...
0
22-03-2012, ora 13:20
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
DOAMNA DOCTOR BALCAN ANISOARA, AM NEVOIE DE PAREREA DUMNEAVOASTRA, VA ROG!!!
cu cateva luni in urma am fost si am facut testul babes + lama (cum se numeste nu stiu). Am primit analizele si mi s a zis ca babes e ok iar acea lama' frecvente leucocite si flora poliforma. Aveam o inflamatie pe col asta m a determinat sa merg la gyne. In fine, am fost pusa sa fac cultura de col...unde surpriza, asistenta mi a dat rezultatul si scria klebsiella pneumonae cu 3 plusuri si niste coci parca sa zik. Am fost la alt ginecolog care s a uitat pe foaie si a zis ca s prostii, ca orice femeie poate avea inflamatii pe col. Mentionez ca am luat cam 2 ani anticonceptionale desorelle. Doctora mi a dat macmiror 10 zile pauza o saptamana dupa care cervucid, plus ceva supozitoare. Dupa macmiror simt si mai inflamat parca colul, pe langa asta am dureri la contactul sexual, mai ales in ultima vreme am avut dureri in partea dreapta doar la contact si simt ca o inflamatie in partea dreapta daca apas. Mi-e foarte frik sa nu am probleme cu conceperea unui bebe mai ales ca asta urma sa facem. Va rog mult de tot daca ati mai intalnit asa ceva spuneti-mi ceva. voi merge la gine dupa tratamentul cu ovule cervucid.
Eu va mutumesc anticipat si astept un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.