menstruatie cu dureri!

15-08-2012
anamaria92
Nu este medic/terapeut
anamaria92
Buna ziua! De ce pe majoritatea femeilor le doare burta in primele zile de menstruatie?Si pe mine ma doare foarte tare in prima zi...dar oare de ce? ar trebui sa ma duc la medic?
11 comentarii
0
15-08-2012, ora 18:00
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu este un lucru normal sa ai dureri mari la menstruatie! Si eu am avut de la 13 ani pana la 24, de 12 ani nu mai am dar trebuie mers la medic(eu recunosc ca nu am fost pentru acest lucru, mi-au trecut de la sine).
Sanatate!
0
16-08-2012, ora 18:59
Alexandra p
Nu este medic/terapeut
Alexandra p
Am o întrebare...daca am avut o sangerare după contact sex iar după 2 zile mi-a venit ciclu( aşa trebuia...) nu înţeleg am sangerat pt ca se aapropia menstra sau nu are legătura... Mai ales ca acum la. A 13 zi am dureri groaznice de burta suprapubian... Le am tot la 2 luni ( durerile)multumesc! Am devenit puţin paranoica.. Tinand cont de faptul ca nu-mi descopar cauza durerilor
0
17-08-2012, ora 19:02
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
anamaria, sindromul disforic premenstrual este ceva comun la femei. unele nu se misca din pat in prima zi, alte au dureri de spate, altele au varsaturi, dureri de cap, nervozitate - de unde si expresia ESTI INAINTE DE CICLU?. incearca nurofen sau paracetamol 1-2 zile cand iti vine ciclul, ca sa iti mai ia din durere.in rest mai poti lua PreMenstrual Solution de la secom - tratament naturist sau alte chestii de genul asta. ca investigatii - un consult ginecologic si o ecografie ar fi suficiente cred eu.
0
17-08-2012, ora 19:05
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
alexandra, consulta un ginecolog. poate ai chisturi ovariene care se rup, poate ai o rana pe colul uterin, sau poate nu ai nimic. e posibil ca sangerarea aia sa fie doar pt k erai f aproape de ciclu. dar nu trebuie sa te culci pe o ureche. o sa vrei sa faci copii mai tarziu, ingrijeste-te de tine daca vrei sa fie sanatosi si in primul rand sa poti face!
0
17-08-2012, ora 21:56
Alexandra p
Nu este medic/terapeut
Alexandra p
Aşa o sa fac, multumesc!
0
18-08-2012, ora 00:00
anamaria92
Nu este medic/terapeut
anamaria92
Multumesc! De jumatate de an am fost la ginecolog deoarece nu mi-a mai venit ciclul cam doua luni, tot mi-am facut teste se sarcina si nu se vedea nimic, domnul doctor ma pus la ecograf sa vada daca sunt cumva insarcinata dar nu eram asa ca mi-a scris ceva medicament si a zis ca dupa o zi de la terminarea tratamentului trebuie sa imi vina ciclul;de atunci nu am mai fost la nici un control dar cand m-a consultat nu mi-a zis ca as avea ceva doar o dereglare hormonala sau asa ceva, nu mai stiu exact. Oricum cred ca o sa merg din nou.
0
18-08-2012, ora 07:33
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
sfatul mi se pare bun. dar la tulburari hormonale cred ca un endocrinolog ar fi mai potrivit. sau macar consulta şi un endocrinolog
0
21-08-2012, ora 21:03
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Buna seara. Sunt in prima zi de menstruatie pe luna aceasta si, pentru prima data in viata, mi-e rau, din cauza asta! Am niste dureri mai mult sau mai putin difuze, nu am energie sa fac mai nimic (pentru ca nu ma simt bine) si ma mai doare si capul, pe deasupra. Accidental, am baut o bere (500 ml) la pranz si mi-au trecut simptomele aproape in totalitate (adica toate, mai putin durerea de cap, ahahaha!!!), pentru cateva ore. Pe seara, iar a aparut discomfortul - ma simt de parca as avea un bolovan in zona abdominala si am o senzatie de apasare, in aceeasi zona.

Ma intreb - care este cauza? Singurele lucruri care s-au schimbat in ultimul timp, fata de toti anii trecuti, in care nu ma simteam rau la menstruatie, sunt: 1. Faptul ca am incheiat si, asadar, renuntat complet la tratamentul psihiatric pe care l-am luat in ultimii 3 ani, pana acum o luna si un pic; 2. De cca 2 luni si jumatate am adoptat o dieta vegan; un efect al acesteia a fost faptul ca am slabit 6 kg. Sa imi fi provocat acest regim alimentar schimbari hormonale, in sens negativ? Sau sa fie de la faptul ca nu mai iau antipsihotic si Depakine? Sau de la amandoua?

Va rog, nu ma trimiteti la ginecolog!! Respingatoare experiente! Totusi, vreau s-o rezolv cumva si sa nu se mai repete, pentru ca pe viitor n-o sa-mi permit sa bolesc acasa, cateva zile in fiecare luna.

Multumesc.
0
22-08-2012, ora 03:57
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
the_eye, de-a lungul anilor vei observa tot felul de modificari in ceea ce priveste organismul tau. Daca durerea dureaza cateva ore de la debutul sangerarii atunci nu trebuie sa iti faci mari griji ( chiar daca pana acum nu ti s-a intamplat), ia un nurofen si vei vedea ca si cea mai acuta durere o sa dispara in 15 minute. Daca senzatia de balonare persista pentru mai mult timp ( respectiv zile ) trebuie sa mergi la medic sa te asiguri ca nu ai o boala inflamatorie pelvina ori altceva.
Eu sufar de acele dureri menstruale de la prima menstra acum 16 ani si pana in ziua de azi, in prima zi d-abia ma ridic din pat de durere daca nu iau nimic impotriva ei.
0
22-08-2012, ora 16:48
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Otilia, iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Astazi m-am simtit chiar foarte bine, nu am mai avut probleme. Doar in prima zi de menstruatie mi-a fost destul de rau... Eram uimita totusi pentru ca nu mi s-a mai intamplat niciodata, pana ieri.

Si da, imi dau seama acum ca suntem aproximativ de aceeasi varsta, asta referitor la o afirmatie de a ta de pe alt topic. :)

In rest, am mai citit in cadrul acestei sectiuni ce trebuie facut daca durerile persista pentru prea mult timp si sunt prea puternice: control ginecologic cu ecografie si, eventual, control la endocrinolog. Va multumesc si sanatate multa tuturor!
0
23-08-2012, ora 13:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil doar control ginecologic si ecografie este necesar in cazul tau. Sper sa nu fie nimic serios ci doar celebrele dureri menstruale de care suferim atatea femei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  •