Menstruatie dereglata datorita anticonceptionalelor.

12-11-2013
flralina
Nu este medic/terapeut
flralina
Buna ziua! Am si eu o problema.. Am luat anticonceptionale ( Marvelon) timp de 2 ani, fara pauza.. Cand am renuntat la pilule, menstruatia a fost foarte dereglata... Nu stiu ce sa fac.. Am fost la consultatii, la diferiti medici, am facut testul papanicolau.. Ce teste, analize as putea face pt. a se regla menstruatia?? Astept o parere, un sfat...
2 comentarii
0
12-11-2013, ora 14:57
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
De regula menstruatia se regleaza singura in maximum 6 luni insa daca acest lucru nu s-a intamplat desi au trecut 6 luni de la renuntarea la pilule, atunci medicul ginecolog iti prescrie un tratament pentru reglarea menstruatiei, evident altceva decat anticonceptionale.

In timpul in care ai luat pilule contraceptive ovarele nu au functionat, ci au fost puse in repaus. Multe femei se confrunta cu lipsa menstruatiei in momentul renuntarii la pilule insa nu este o regula generala.

La ce interval de timp apare menstruatia? Atunci cand apare este normala dpdv cantitativ sau este redusa?

Ciudat ca medicul ginecolog nu ti-a dat niciun tratament.
Te sfatuiesc sa mergi la endocrinologie si sa schimbi medicul ginecolog.
0
12-11-2013, ora 15:05
flralina
Nu este medic/terapeut
flralina
Am 4 ani de cand am renuntat la pilule... La inceput imi intarzia menstruatia si 2 luni, apoi a ajuns sa intarzie ai putin.. Acum imi intarzie o sapt.-doua, sau imi vine mai devreme... Iar cad apare este normala dpdv cantitativ, doar uneori este mai inchisa la culoare..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •