Menstruatie neregulata
Buna ziua,
In urma unui control ginecologic, medicul a stabilit ca am SOP (sindromul ovarului polichistic).
Pentru ca nu mai avusesem menstruatie de 4 luni, am facut un tratament de 5 zile cu duphaston, menstruatia a venit normal (in luna ianuarie) si am facut un set de analize. Dupa analizarea rezultatelor, medicul mi-a recomandat sa iau Yasmin timp de 3 luni, apoi sa revin la control.
Problema mea este: a doua luna (februarie) dupa menstruatia provocata cu duphaston, am avut o scurgere intr-o zi si crezand ca mi-a venit ciclul am inceput folia de anticonceptionale. Am luat deja 3 pastile din folie si de atunci n-am mai avut nici o scurgere.
Ce fac mai departe? Iau pastilele in continuare? Daca da, sunt protejata de sarcina?
Multumesc.
In urma unui control ginecologic, medicul a stabilit ca am SOP (sindromul ovarului polichistic).
Pentru ca nu mai avusesem menstruatie de 4 luni, am facut un tratament de 5 zile cu duphaston, menstruatia a venit normal (in luna ianuarie) si am facut un set de analize. Dupa analizarea rezultatelor, medicul mi-a recomandat sa iau Yasmin timp de 3 luni, apoi sa revin la control.
Problema mea este: a doua luna (februarie) dupa menstruatia provocata cu duphaston, am avut o scurgere intr-o zi si crezand ca mi-a venit ciclul am inceput folia de anticonceptionale. Am luat deja 3 pastile din folie si de atunci n-am mai avut nici o scurgere.
Ce fac mai departe? Iau pastilele in continuare? Daca da, sunt protejata de sarcina?
Multumesc.
1 comentarii
Anticonceptionalele se iau indiferent de sangerare. In tot timpul cat le luati, sunteti sub protectie.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5De 2 luni nu am un ciclu normal; tine 2 zile si ori intarzie ori vine imi devreme cu 4-5 zile
- 5ovulatia, menstruatie neregulata
- 7ovare polichistice si sarcina
- 3Ovare polichistice
- 5menstruatie intarziata, senzatie usoara de greata... sunt insarcinata?
- 6Tratament cu Arefam... exista sanse sa raman cat mai repede insarcinata?
- 3probleme ciclu
- 6exista riscu de a ramane insarcinata?
- 4in fiecare luna imi vine cu intarziere (2-3 zile)...
- 5Sunt sau nu gravida ?
- 3ovare polichistice
- 5menstruatie neregulata
- 7Menstruatie neregulata si 4 teste de sarcina negative
- 18Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, dar tot intarzie menstruatia
- 1ovare polichiste
- 9Menstruatie neregulata, ovare micropolichistice si acnee
- 0Anticonceptionale - ciclu neregulat
- 1Ovare polichistice sau nu?
- 0Menstruatie neregulata
- 1Lipsa menstuatie lunara
Mai multe informații despre: ovarele polichistice Ciclul menstrual neregulat
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
