Menstruatie redusa cantitativ

28-03-2013
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Am luat anticonceptionale 6 ani, intre timp am mai facut si pauze, de 1-2 luni, acum am renuntat la ele.Dar ma ingrijoreaza faptul ca mentruatia este foarte redusa cantitativ, dureaza 1 maximum 2 zile si as vrea sa stiu ce inseamna asta. Mentionez ca am 27 de ani si ca si inainte de a lua pastilele nu aveam menstruatie foarte mult, dar nici chiar ca acum. As vrea sa fac un copil in curand si vreau sa stiu daca acest lucru poate duce la alte complicatii.Voi merge oricum si la un consult ginecologic.
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
17-04-2013, ora 21:32
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Trebuie, într-adevăr, făcut un consult ginecologic.Medicul Dvs.va sa recomanda eventual o ecografie endovaginala si un set de dozari hormonale.Fluxul menstrual redus poate fi cauzat de dezechilibre hormonale.Aceste analize se fac in funcţie de zilele ciclului menstrual.
0
18-04-2013, ora 05:14
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
30-04-2013, ora 23:39
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Am efectuat, intocmai cum ati spus si dvs, cateva analize hormonale, la recomandarea medicului ginecolog (zilele 3-5 de la menstruatie) si as vrea sa stiu ce inseamna urmatoarele rezultate: LH 4.22; insulina 3, 87; TSH 2.25; FSH 7.35; testosteron 2.1; estradiol: 79.7. Ar trebui sa ma ingrijoreze sau sa-mi dea de gandit vreuna din aceste valori?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul