metroanexita vreau un bebe

02-12-2011
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
as dori sa stiu daca ma poate lamuri si pe mine cineva mai bine despre metroanexita si ce riscuri ar fi daca a-s incerca sa raman gravida.?acum 7 luni am pierdut o sarcina finalizata cu un chiuretaj si de atunci a inceput calvarul dureri de burta de ovare care se lasau pe piciorul stang..si tot pe partea stanga in interiorul vaginului simt ca o arsura o durere sacaietoare care numi da pace si la frig chiar se agraveaza...tratamente am tot luat in fiecare luna dar nu se vede o mare diferenta...ma gandesc sa nu fi ramas cu vre-o sensiibiitate dupa chiuretaj.am facut toatea anlizele posibile clamidia.gonorre.citomegalovirus.toxoplazma si altele toate bune.metroanexita afecteaza trompele???daca a mai patit cineva asa ce tratament a luat si daca a scapat de ea si cum??am mai citit si despre tratamente naturiste cu spalaturi vaginale 2 saptamani dar sincer mi se pare cam mult se paoate distruge flora vaginala..astept pareri sau sfaturii
10 comentarii
0
02-12-2011, ora 08:40
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Metroanexita reprezinta inflamatia uterului si anexelor (ovare +trompe) si se asociaza deseori cu obstructia tubara. Iti recomand sa te adresezi unui medic care sa te consulte, sa iti dea un tratament(daca se confima diagnosticul clinic si lab) conform ghidurilor (asoc de atb) si eventual sa continue investigatiile ecografie, laparoscopie (care verifica cel mai bine daca trompele sunt infundate, daca exista alte cauze asociate -endometrioza) etc
0
03-12-2011, ora 00:13
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
multumesc mult de raspuns a-s mai avea o intrebare.cum se confirma rezultatul de metroanexita???eu am fost la medic mi s-a facut consultatia normala, transvaginalul papa nicolau;secretia largita si cele cu transmitere sexuala si toate sant in regula... in felul acesta mi sa pus diacnosticul..se fac alte analize mai speciale in afara de ce am mentionat eu mai sus????care ar fi acestea???
tin sa mai mentionez ca in nainte de data in care ar trebui sa mi se instaleze menstruatia cu vreo saptamana patez chilotul cu 2 -3 picaturi si pe urma nimic asa in fiecare zi pana se instaleaza menstra la data regulata. Daca analizele mele au iesit bune cum de mi sa pus diacnosticul de metroanexita, din ce spuneati dumneavoastra in urma consultatiei si pe baza analizelor de lab se pun diacnosticul.multumesc mult de raspuns
0
03-12-2011, ora 12:09
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
De regula diagnosticul e pus pe ex clinic(tuseu vaginal) +ex secretie vaginala/culturi din col. In multe cazuri exista un abuz de diagnostic si un exces de tratament antibiotic.
Practic : criteriile minime tin de durere la mobilizarea colului ut/uterului/ sensibilitate crescuta la palparea anexelor si se recomanda tratament antibiotic empiric la femeile tinere, la risc pt infectii ginecologice pentru a preveni sechelele ce pot duce la infertilitate. Daca analizele de secretie si culturi din col(test pt Chlamydia) sunt normale, ar trebui facute niste analize din sange care sa ateste prezenta infectiei (leucocitoza) si/sau inflamatiei (VSH, Prot c reactiva etc). De multe ori exista un exces de diagnostic, orice inflamatie, jena dureroasa este tratata ca o boala inflamatorie pelvina. SUnt si alte cauze pt durere pelvina si infertilitate-- sdr algic pelvin cr, endometrioza etc
0
03-12-2011, ora 14:21
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
multumesc mult, din nou a-s dori sa stiu daca dumneavoastra aveti un cabinet particular.sau lucratii in spital pentru o eventuala consultatie ???
0
03-12-2011, ora 17:44
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ma puteti gasi la Sp Cl Filantropia Bucuresti de L-V 8.00-15.00. Daca veniti cu bilet de trimitere de la MF+ adeverinta de salariat/dovada de asigurat - consultatia si ecografia sunt gratuite;
0
04-12-2011, ora 01:35
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
multumesc mult de raspunsurii o sa incerc sa ajung cam intr-o saptamana 2 deoarece eu locuies in braila dar cu siguranta voi veni, chiar imi doresc un copil si sper sa reusesc sa scap de problemele actuale..inca ceva dumneavoastra spuneati mai sus ceva de operatia de laparoscopie daca ati considera ca ar fi cazul de asa ceva dumneavoastra efectuati aceasta procedura??
0
04-12-2011, ora 09:45
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Spitalul Clinic Filantropia a achizitionat recent 2 linii noi, moderne de laparoscopie asa incat daca se indica aceasta interventie va vom ajuta.
1
05-12-2011, ora 00:04
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
dm doctor sper ca nu am fost prea insistenta cu intrebarile dar fiind din Braila daca a-s ajunge in Bucuresti la dumneavoastra se poate face si-o internare in spital, si analizele necesare, si eventual aceea interventie pentru ca chiar a-s dorii sa stiu care este problema mea., si sa stiu pentru ce vin pregatita.cam peste doua saptamanii va pot gasii in spital? cam atunci ma gandesc sa vin deoarece astept si menstra cred ca cel mai bine o consultatie este dupa daca nu ma insel..
0
05-12-2011, ora 12:37
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Daca vreti sa veniti la Sp Cl Filantropia va recomand:

1. veniti dimineata de luni-vineri (ideal ora 9-11.00) cu un bilet de trimitere de la MF si adeverinta de salariat pentru ecografie si consult(si cu toate analizele, ecografiile). IN functie de aceasta consultatie vom stabili daca e nevoie sau nu de alte analize (ex secretie/cult col) care se pot recolta in cursul aceleiasi dimineti (prob stiti ca nu trebuie sa aveti raport/sa va spalati intim cu 48 ore inainte) si daca e cazul sau nu pentru laparoscopie. Daca aveti indicatie pentru asa ceva trebuie sa stabilim o data in functie de programul operator (laparoscopia e o operatie care se face cu anestezie generala si necesita internare). In principiu nu veti ramane internata prima data cand veti veni ci doar inainte de interventie.
0
07-12-2011, ora 00:28
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
multumes mult de raspunsurii.nu nu am indicatie pt laparoscopie cu siguranta voi veni la consultatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •