Mezoteliom - cancer al pleurei

19-07-2012
AlinaMA
Nu este medic/terapeut
AlinaMA
Buna ziua,

Mama mea a fost diagnosticata recent cu mezoteliom - cancer al pleurei. In acest moment face o cura de citostatice de 4 sedinte, una la 3 saptamani.
Ei nu i-au spus nimic de operatie, insa pe internet am citit ca uneori este recomandata. La ea boala nu este extinsa decat la plamani unde are 2-3 noduli de aprox 3 cm.
M-ar interesa daca sunt persoane care sufera de aceasta boala, ce tratamente au urmat, care sunt sansele de recidiva?
Am interes ca este o boala rara, provocata de la azbest (ea a trait intr-un oras unde era o fabrica de azbo-ciment).

Multumesc mult
9 comentarii
0
19-07-2012, ora 20:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in ce stadiu a fost diagnosticata boal, ce zice rezultatul examenului CT si ce tip de tratament face acum ?
0
20-07-2012, ora 09:54
AlinaMA
Nu este medic/terapeut
AlinaMA
Ea avea o durere o data la cateva saptamani in partea dreapta. In urma cu 3 ani nu i-au vazut nimic la ecografie. Acum o luna s-a dus iar si au trimis-o direct la CT.
La CT i-a iesit o tumoare de 5/ 2 cm intre pleura, aorta si atriul drept, un nodul la plamani si apa la plamani. Atunci nu i-au zis nimic ingrijorator, au trimis-o direct la operatie, spunand ca totul va fi ok. La operatie au scos doar apa la plamani si au dat vestea proasta, desi tocmai prelevasera biopsii (care au iesit apoi maligne), i-au spus ca trebuie sa se inscrie asap la citostatice. Medicul a spus verbal ca a vazut 2-3 noduli, dar nu a scris nimic pe externare. Acum face 4 sedinte la 3 sapt cu cistaplin si alimta. Nu stim in ce stadiu e.
0
20-07-2012, ora 19:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul cu alimta este standard in mezoteliomul inoperabil. din pacate boala descrisa de tine are niste sanse foarte reduse de a fi vindecabila si depinde de un teoretic raspuns FOARTE BUN la acest tratament, cu alimta si cisplatin. daca tumorile se reduc foarte tare si chirurgul pneumolog decide ulterior ca se poate opera, pe baza unui nou examen CT, atunci se poate, dar teoretic aceste sanse sunt mici.

despre sansele de recidiva inca nu se pune problema. recidiva inseamna reaparitia bolii odata ce aceasta boala a fost, aparent, eradicata.

sa speram ca va suporta tratamentul foarte bine pe de o parte, si pe de alta ca dupa 4 serii boala sa fie radical diminuata. va urez mult succes !
0
24-07-2012, ora 14:55
AlinaMA
Nu este medic/terapeut
AlinaMA
Multumesc.
0
24-07-2012, ora 21:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
15-09-2012, ora 00:08
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Buna seara, mama mea in varsta de 48 de ani a fost diagnosticata anul trecut cu mezoteliom pleural stang, avand si lichid pleural, s-a luat decizia de a i se face toracoscopie si pleurodeza cu talc, dupa care i s-au pus 6 cure de cito Gemcitabina si Cisplatinum, pt ca initial s-a crezut ca este o metastaza, dar ulteori dupa testele ihc s-a dovedit a fi cancer primar al pleurei, desi un stadiu mai avansat.A fost pe tot parcursul tratamentului foarte optimista, foarte puternica, l-a suportat f bine si la tomograful de dupa chimio a reiesit ca a raspuns foarte bine la tratament, boala fiind sub control.Anul trecut in noiembrie a facut ultima cura chimio si de atunci la 4 luni merge la control si tomograf si pana acum nu au fost probleme, desi la penultimul tomograf i-a iesit un nodul de 7 mm la axila, dar doamna doctor oncolog a decis sa asteptam rezultatul urmatorului tomograf care va fi saptamana viitoare.Dupa punerea tratamentului citostatic starea de sanatate a mamei a fost si este foarte buna, isi duce viata de zi cu zi ca un om normal, doar ca nu depune efort fiindca tuseste si mai oboseste din cand in cand, lucru normal in situatia ei.Am auzit si noi de pneumonectomie extrapleurala, o operatie invaziva si cu o rata de mortalitate ridicata asociata acestui tip de cancer, dar in situatia mamei nu s- pus problema sa se opereze.I-am mai
Cumparat din cand in cand ceva produse naturiste (goji berry concentrat, aloe vera, aqai...care i-au prins foarte bine si i-au tinut imunitatea ridicata.In rest optimismul de care a dat si da dovada au facut foarte mult in cazul ei iar credinta in Dumnezeu si Sfantul Nectarie au facut totul mai usor si sa decurga fara probleme.Doresc sanatate, putere si optimism mamei dvs si sa auzim de bine.
0
15-09-2012, ora 00:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine si tie si mamei tale ! speram se mai tii la curent cu evolutia lucrurilor...
0
15-09-2012, ora 00:37
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Multumesc din suflet domnul RaulDuke.O sa revin cu detalii, imediat cum am rezultatul tomografului.O seara buna!
0
15-09-2012, ora 12:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: