Mi-e frica de un tbc generalizat!

22-07-2012
nickyyy
Nu este medic/terapeut
nickyyy
Da-ti -mi va rog un sfat in 2004 am 28 de ani si in urma cu 8 ani am sesizat ca s-a marit ganglionul drept avand un volum de 3-3, 5 cm, am facut sputa si testuloacela cu injectia in mana pt tbc, medicul imediat mi-a spus ca este tbc ganglionar chiar inainte sa vada rezultattul testelor de mai sus, si am facut tratament in jur de 6 luni, dar ganglionul nu s-a retras, dupa tratament am facut si o ecografie si acolo s-au vazut mai multe adenopatii in jur de 4, langa clavicula, in zona latero cervicala, nu sunt mari in jur de vreo cativa cm cred ca asta este din cauza bolii vreo reactie cred; ganglionul principal de la gat de sub mandibula nu s-a desumflat, dupa tratament, acum dupa 8 ani a ramas la fel nu s-a marit, nu ma incomodeaza in nici un fel, dar simt o durere usoara si parca zona gatului de langa ganglion e un pic mai tare decat cealalta unde nu e umflat nimic. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac, mie mi-e frica de un tbc generalizat in tot corpul mai ales din cauza adenopatiilor pe care le-am descoperit. Da-ti-mi un sfat va rog pt ca sunt disperat ! AM si o prietena va rog sa-mi spuneti daca poate lua si ea, am auzit ca tbc asta nu e contagios. Va multumesc!
11 comentarii
0
22-07-2012, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tbc.. este contagios numai in anumite faze
un medic de la pneumo-ftizio.. dupa consult.. o sa poata sa va ajute cu raspunsul corect si concret
0
26-07-2012, ora 18:25
Vero79
Nu este medic/terapeut
Vero79
Buna ziua
Domnule doctor, apreciez foarte mult faptul ca ajutati atatia bolnavi care va solicita pe acest forum! Sa va dea Dumnezeu sanatate!
As dori sa-mi explicati ce inseamna amorteala de conduct auditiv. Adica simt ca toata urechea imi este amortita in interior si daca apas pe pavilionul urechii, simt acea amorteala mai puternica si insotita de durere usoara.
Problema mea se prezinta asa: am avut otite repetate inca din septembrie 2011 si am luat tot felul de tratamente cu antibiotice si mi s-au facut aspiratii repetate, dar tot degeaba. Timpanul mi s-a perforat exact in centru si urechea mi-a tot curs luni intregi. Am facut operatie de miringoplastie cu grasime si d-ul prof. care m-a operat mi-a zis ca in spatele timpanului nu a gasit o infectie asa de mare cum se astepta inainte de operatie si ca mi-a curatat urechea si mi-au pus o grefa care a acoperit gaura din timpan, gaura care era de aprox. 2 mm. Aceasta operatie am avut-o in iunie, la inceputul lunii. Dupa 20 de zile mi-au scos mesa din conduct si firele si a urmat 1 saptamana de antibiotic cu Augumentin, Aerinaze- pt ca am mai mereu nasul infundat, cand o nara cand cealalta-, Flucovim si Ciplox picaturi. Am revenit la control dupa 1 saptamana si mi-au spus ca sunt bine, dar am avut o mica infectie dupa operatie si am incetat tratamentul. La vreo 3 zile pe urma, urechea a inceput iar sa curga un lichid galbui, care mirosea. Am sunat la Cluj si m-au chemat la control dupa 1 saptamana, timp in care urechea ma durea si imi curgea noaptea, nu si pe timpul zilei. Am fost la control, mi s-a aspirat urechea si mi-au zis ca am un tesut de granulatie crescut pe operatie. Am intrebat de ce s-a intamplat asa, pt ca eu am avut mare grija de ureche, nu mi-a intrat niciun strop de apa, nu am stat in curent sau vant, am luat tratamentele asa cum mi le-au dat, etc. Mi s-a zis ca este o reactie a organismului ca nu accepta grefa si ca acel polip trebuie excizat si cauterizat. Dupa 1 alta saptamana cu antibiotic, Ciprofloxacin am revenit la control. Am fost imediat internata si operata, asta deja la 5 saptamani de la prima operatie, cea de miringoplastie. Sunt destul de speriata acum, pentru ca am senzatia ca nu mi se spune tot, asta si pentru ca toate controalele se desfasoara destul de rapid, tot timpul sunt foarte multi pacienti acolo la clinica si nimeni nu sta sa-ti acorde lamuriri.
Acum simt o amorteala permanenta in interiorul urechii si uneori am senzatia de prurit in canalul auditiv si alteori dureri scurte, ca niste pulsatii si intepaturi care ma sperie, cu toate ca sunt destul de rare. Urechea nu mai curge, deocamdata, am doar 3 zile de cand nu mai iau Ciprofloxacina tablete ( am luat in total 12 zile acest medicament, cu tot cu perioada din spital cand mi se facea acest tratament prin perfuzii). Momentan, imi pun doar Rinocort spray nazal si Aerinaze tablete de 2, 5 mg, 1 pe zi seara. Mai iau si Imunogrip. Am fost la control, mi s-a aspirat urechea si mi s-a spus ca sunt bine, dar sa revin la control dupa 5 zile.
Intrebarile mele sunt:
1) Se poate ca amorteala pe care o simt in ureche sa indice faptul ca terminatiile nervului facial mi-au fost afectate in timpul operatiei? ( d-ul prof. asa mi-a explicat ). Ce inseamna mai exact? Ce este de facut in cazul asta?
2) S-ar impune si un CT sau RMN? Mentionez ca nu am facut pana acum, decat o radiografie la mastoida, pe care se vede ca urechea nu este aerata bine si ca a fost afectata de infectie. ( primul diagnostic: otita medie supurata cronicizata ). Daca da, cum sa procedez?
3) Precizez ca am o deviatie de sept mica, pe partea dreapta, spre urechea afectata. Pentru o respiratie mai buna am folosit: AVAMYS OLYNTH VIBROCIL SI ACUM RINOCORT Cat timp pot sa folosesc aceste spayuri pentru ca pe prospectele lor scrie maxim ! saptamana dar eu am devenit dependenta de ele aca nu folosesc nimic mi se infunda cand o nara cand cealalata si imi curge din nas in gat o secretie mucopurulenta uneori limpede si alteori galbuie
4) Al doilea diagnostic a fost Polip CAE UD excizat si cauterizat cu nitrat de argint, sub anestezie locala. Este posibil sa recidiveze? De ce se formeaza acesti polipi?
Ce alte recomandari mi_ati da?
Va multumesc foarte mult! Astept raspunsul dumneavoastra.
0
27-07-2012, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 amorteala e ca urmare ca au fost sectionate filetele nervoase de la piele. e normala starea
2. se impune.. numia in cazul daca urechea iarasi o sa inceapa sa supureze.. si trebuie luata decizia a unie noi interventii !
3.. aici e marea problema
personal consider ca nasultrebuiea rezolvat chirurgical inainte de 1 interventie pe ureche.. NU se mai ajungea la 2 operatie la ureche.. in caz ca se vindeca total nasul si aveati o respiratie perfecta.. poatea chear nici de 1 nu era nevoie daca ureche se usca.. se putea trai linistit cu o perforatie de 2 mm in timpan
trebuiue sa faceti sau septul sau reducerea cornetelor in volum ( medicul ORL decide )
4. polipii recidiveaza pe o mucoasa inflamata
daca reusiti sa mentineti urechea uscata.. nu mai recidiveaza polipul
aerul cald de la uscatorul de par este o solutie corecta in acest caz...
0
27-07-2012, ora 11:06
Vero79
Nu este medic/terapeut
Vero79
Multumesc, domnule doctor! Revin cu cateva intrebari:

1) Spuneti ca e normala starea de amorteala, dar pentru cat timp? Pot lua ceva sa hranesc acel nerv, sa se formeze la loc?
2) Nasul pot sa-l operez curand? Nu-mi afecteaza cu nimic recuperarea la urechea operata?
Eu le-am spus d-nilor doctori ca nasul mi se infunda mereu si mai ales nara dreapta, dinspre urechea bolnava, dar mi-au zis ca deviatia de sept este mica, ca nu trebuie operata neaparat, ca as putea avea vreo alergie la ceva. Mentionez ca nasul se infunda undeva in spatele narilor, ca atunci cand il suflu nu iese mai nimic si nu am simptome de alergie: stranut, prurit si curgere apoasa.
Totusi, mi-as opera si nasul ca sa nu risc o noua operatie in ureche. As face tot ce este bine de facut acum, ca sa scap odata de problemele astea!
3) Cat timp trebuie sa treaca intre operatii cu anestezie totala? Ce afecte adverse poate avea acest gen de anestezie?
4) Cand sa folosesc uscatorul de par? Daca simt ca-mi curge urechea sau zilnic, preventiv?
Mie daca incepe Doamne fereste sa-mi curga iar, in urmatoarea zi merg la medic.
5) Sa-l rog pe d-ul prof. sa imi dea o trimitere pentru un CT? Sau medicului de familie?

Iertati-ma ca pun atatea intrebari, dar sunt ingrijorata si obosita de atatea tratamente si drumuri la medic. Vreau sa ma vindec, sa-mi reiau viata normala, vreau sa fac un copil si nu mai pot lua antibiotice din acest motiv.

Cu respect,
V.
0
29-07-2012, ora 09:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 minim in 3 saptamani pana la 3 luni
2. 3. medicul ORL si medicul de la ATI decid cand se poate opera
4. preventiv
5 nu
0
29-07-2012, ora 13:18
dei dei
Nu este medic/terapeut
dei dei
buna ziua vineri am facut un ecograf la gat si cu doppler color, care arata asa.
Supraclavicular bilateral apar cateva mici adenopatii cu diametrul 6-8 mm, deasemenea laterocervical bilateral post de muschiul steno..mastoidian(nu inteleg scrisul), apoi cate o adenopatiede 12 mm bine delimitata omogena(cred ca scrie).De asemenea submandibular adenopatie de 12 -14 mm din cate am inteles si pe stanga si pe dreapta, dupa aspect par sa apartina sferei orl, amigdalita cronica si focare dentare.
Domnul DOCTOR care a facut ecografia spune ca sunt de natuara infectioasa si sa nu imi fac griji.
Sunt diagnosticata de mult cu amigdalita cronica si nu am ajuns sa ma operez, dureri in gat frecvente, usturimi, arsuri, am si carii dentare, cateodata ma dor ganglioni pe ambele parti ale gatului, dar cel mai mare de 12 mm pe laterala gatului ma deranjeaza mai des, este mobil.Sa im fac griji ?VA multumesc.
0
29-07-2012, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa rezolvi focarele de infectie.. dentare si amigdaliene.. si nu o sa ai motive sa.ti faci griji
0
29-07-2012, ora 23:11
dei dei
Nu este medic/terapeut
dei dei
Va multumesc pt raspuns, apreciez foarte mult ce faceti pt noi, sa va de-a dumnezeu multa sanatate.
0
02-08-2012, ora 10:37
monica florica
Nu este medic/terapeut
monica florica
Buna ziua, domnule doctor
In luna Iunie am fost foarte racita, cu rinoree, tuse seaca, rosu in gat. Initial am luat ca medicatie Vit C, Faringosept, Paracetamol, siropuri. Fara niciun rezultat! Medicul de familie mi-a prescris un antibiotic si Alerid timp de zece zile! Dar de atunci am ramas cu o adenita latero-cervicala stanga. Am fost la ORL, am facut analize de sange: HLG, fibrinogen, ASLO si VSH- toate in limite normale, o radiografie panoramica si ecografie latero-cervicala ( Rezultatul : structura corespunzatoare unui ganglion hipervascularizat fara alti ganglioni latero-cervicali vizibili. Lobi tiroidieni de structura normala, usor hipervascularizati, glanda salivara in limite normale). Medicul mi-a prescris un antiinflamator ( Nurofen) timp de 10 zile, dupa care mi-a spus sa repet ecografia latero-cervicala. Daca nu se retrage in urma tratamentului a spus ca ar trebui sa fac operatie ( mai am de facut trei zile tratamentul si nu da niciun semn de vindecare, sunt momente in care ma doare- nu foarte tare, dar simt ca este acolo).Ce sfat imi dati sa fac sau sa nu fac operatia? Puteti sa imi dati mai multe detalii despre acest tip de operatie?
Va multumesc anticipat!
0
08-11-2013, ora 14:07
alexandraraluca24
Nu este medic/terapeut
alexandraraluca24
Buna ziua Dl doctor. Va rog sa ma ajutati cu o parere. Sotul meu este diagnosticat cu adenopatie inghinala stanga. In urma examenului CT se evidentiaza "multiple mase adenopatice lomoaortice si iliace interne, cu diametru transvers de maxim 23mm, ileo-colice infracentimetrice, cu moderata ingrosare a peritoneului posterior". Precize ca, CT a fost efectuat in 27.09.2013, dupa care a urmat un tratament cu Ciprinal si Advil timp de 7 zile, adenopatiile s-au micsorat, in urma unei ecografii rezultatul a fost "adenopatie de 14/7 mm prepsoic, lombo-aortic inferior stang, inghinal stang se evidentiaza cateva adenopatii, cea mai mare localizata superficial de circa 17/7 mm".ecografia a fost efectuata pe 05.11.2013. In tot acest timp a efectuat rectocolonoscopie si endoscopie, diagnosticul dat in urma acestor 2 analize fiind : sindromul intestinului iritabil si hernie abdominala nespecificata fara obstructie sau gangrena. Analizele la sange sunt ok toate mai putin MPV 11.70 ( val 7-11 fl), MONO#0.85( val0.16-0.8), NEUT% 46.10(val58-72%) si MONO%10.3 (val 4-10%). I s-au mai efectuat si markeri tumorali CEA si CA19.3 rezultatul lor fiind ok. Doctorii nu inteleg de unde provine inflamatia. Ce analize ne sfatuiti sa mai efectueze? Din ce am citit pe internet ar mai fi acea boala numit limfom.credeti ca ar fi asta??? Multumesc anticipat pt raspunsul dvs. Sanatate multa!!!
0
08-11-2013, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista faze ale bolii care inca nu pot fi depistate prin medicina alopata
primul pas care teebuie facut este sa treceti pe u regim alimentar foarte strict /aproape vegetarian /
celulele tumorale se alimenteaza cu proteina animala / cititi STUDIUL CHINA/
carne putin la 2_3 zile
lapte si zahar deloc
in rest tre sa mergeti la acelas medic la consult permanent..pentru a sti corect evolutia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.