ganglioni inflamati

17-05-2008
costea neonila
Nu este medic/terapeut
costea neonila
Va multumesc pentru timpul dvs acordat, dar a m si eu o nelamurire. De aproximativ trei saptamini copilul meu care are 18ani, a avut in cerul gurii o umflatura cat un bob de porumb, care il durea. Dupa citeva zile ia disparut, iar acum de o saptamina a aparut dupa ureche o noua unflatura( la fel de mare ca ce-a din gura.), nu il doare decit daca il atinge sau il localizeaza cu mina.Nu are nici o masea stricata, nu are ureion si nici urechea nu il doare.
Am fost cu el la medicul de familie si mi s-a spus ca este un ganglion, sa-l lase impace si sa-i dau nurofen de trei ori pe zi. Am inceput tratamentul de trei zile cu "Nurofen pentru durere"( asa mi-a dat de la farmacie )si nu i s-a desumflat deloc acel ganglion. Ce sa fac ??? Sa continui acest tratament (cate zile?), sau sa merg la alte investigatii ? Unde ma sfatuiti sa merg???Este o problema grava, sau dispare pe timp ce se maturizeaza copilul ???
As vrea sa va spun, ca eu cred ca are o problema pe aceasta tema- ganglioni- deoarece cu citiva ani in urma cand a avut o taietura la picior deasupra genunchiului dupa aproximativ 5 zile i s-a umflat un ganglion sus la incheietura piciorului si atunci medicul mi-a spus ca este de la taietura si nu necesita nici un tratament. Astept raspunsul dvs, Va multumesc din suflet pentru amabilitatea si promptitudine, Cu respect !!!
Costea
3 comentarii
0
18-05-2008, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Daca nu dispare acest ganglion (adenopatie se numeste marirea in volum a ganglionilor) faceti niste analize o hemograma, VSH, fibrinogen, exudat faringian pe nemancate. Ar fi bine si un consult ORL. Ceea ce are in prezent nu are nici o legatura cu ceea ce a avut atunci cand s-a taiat la picior.
1
18-05-2008, ora 00:00
robi.irina
Nu este medic/terapeut
robi.irina
Nu sunt de specialitate, dar va pot spune ce experienta am trait eu acum 2ani, cu copilul meu de 7anisori.Tot asa ia aparut din senin ganglion axilar, am fost si la ORL, si la mai multi medici pediatri, am facut analize, exudat, am luat nurofen 14zile si nimic, am crezut ca inebunesc.Apoi am dat de o doctorita foarte tinara care ma sfatuit sa ii fac copilului testul de mononucleoza infectioasa, asa am si facut si a iesit pozitiv, medicul de familie a zis ca ea nu are incredere in laboratorul respectiv.Am luat copilul si m-am dus la spitalul de boli infectioase unde sa recoltat singe din nou si sa confirmat mononucleoza.Boala se numeste si "Boala sarutului".Din acel moment m-am linistit ca nu se trateaza cu nimic doar vitamine multe, si regim si repaus la efort 6 luni, iar ganglioni se retrag foarte greu dupa luni de zile.Va doresc multa sanatate, si sper dati de capat ca stiu cum este, chiar va rog sa mai scrieti.
0
20-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Eu sunt medic ORL dar nu imi pot da seama decat daca te vad in fata, fa un control ORL!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •