mi s-a descoperit un osteom sinus frontal drept

18-01-2010
dogariu
Nu este medic/terapeut
dogariu
mi s-a descoperit un osteom sinus frontal drept la o radiografie intamplatoare. Doctorul orl de la spital a spus ca deocamdata nu trebuie operat, a spus sa revin cu o radiografie peste 6 luni. puteti sa mi spuneti daca este grav si operatia este complicata.
8 comentarii
0
18-01-2010, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatia este ca toate operatiile.
se 4deschide.. sinusul se scoate osteomul si se inchide la loc !
osteomul este un os.. care nu creste inlocul cuvenit..
daca creste lent.. poti sa.l lasi linistit.
daca creste repede si provoaca cefalee.. trebue scos.
0
19-01-2010, ora 10:11
dogariu
Nu este medic/terapeut
dogariu
va multumesc pt raspuns dar puteti sami spuneti daca exista posibilitatea ca osteomul sa nu mai creasca si sa ramana an stadiul actual.Doctorul a spus ca sar putea sa al am demult...nu am dureri persistente de cap si nu se simnte nici o umflatura la cap .Ar fi mai bine sa fac o tomografie sau se vede bine si la radiologie .operatia trebuie facuta de un medic orl? Va rog mult sami mai raspundeti odata, daca puteti.
0
19-01-2010, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul sa faceti alte investigatii acum
sunt bani aruncati.
in momentul cand o sa mergeti sa va internatipentru operatie, ( daca va fi cazul).. atunci o s ase faca toate investigatiile.
uitati de acel osteom pentru jum. de an.
mergeti la un medic Homeopat.. poate reuseste sa modifice structura si timpul de crestere a acelui osteom.
0
24-04-2015, ora 09:10
dogariu
Nu este medic/terapeut
dogariu
buna ziua, de catva timp am un nod an gat cand anghit, am fost la un medic orl si mia spus ca am o ciuperca. am luat 3 zile un antibiotic, 3 injectii dexa dar nu au dat nici un rezultat.am facut o endoscopie nazala si miau descoperit o ciuperca si inflamatia unei amigdale din centru (asta a spus d-ul doctor ).mi-a scris o reteta ca flucovim, si 4 injectii cu moldamin dar cand mam dus la medicul de familie a spus ca nu ami poate da moldaminul, ca sar putea extinde an tot gatul.va rog puteti sami spuneti ce sa fac ? va multumesc ( cum as putea sa va trimit pozele endoscopiei)
0
25-04-2015, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati clic pe fvaleriu
acolo gastiti adresa personala pe hotmail
0
27-04-2015, ora 08:10
dogariu
Nu este medic/terapeut
dogariu
buna ziua, am trimis pozele si astept parerea d-voastra. va multumesc
0
01-02-2018, ora 20:23
Petre1974
Nu este medic/terapeut
Petre1974
Buna ziua, soției mele la un CT i-a fost gasit un osteom sinus frontal drept de 3mm.Îmi puteți spune vă rog frumos, dacă este ceva grav si dacă necesită intervenție chirurgicală ? V-ă multumesc frumos si aștept răspunsul dumneavoastră.
0
12-02-2018, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
teoretic.. nu necesita nimic
e descoperit intamplator
practic un medic ORL trebuei sa vada si nasul pacientului
peste 1 an se repeta investiagtia..si daca creste,.. se poate pune problema operatiei
acum NU...sugur
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul