Micoza in sarcina (sarcina saptamana 33)

07-06-2010
Iarina05
Nu este medic/terapeut
Iarina05
Buna ziua
Sunt insarcinata in 33 de saptamani si m-am procopsit de mai bine de o luna cu o micoza la picioare, initial interdigitala, apoi s-a extins pe laba piciorului iar de o saptamana a aparut si pe degetele de la maini. Sunt niste vezicule de dimensiuni mici, nici macar nu pot sa apreciez daca au sau nu lichid in ele si sunt de culoarea pielii. Am un prurit ingrozitor, indeosebi seara si noaptea.
Am inceput cu bai de bicarbonat de sodiu si acid boric, mai fac si acum, efect aproape nul, doar cat sunt cu picioarele in apa.
Am incercat urmatoarele unguente si creme: Lamisil, Biazol, Triderm, Exoderil, Triamcinolon S, Nizoral, am utilizat si spray antimicotic pt. picioare ( Titania), Micogel - produs naturist, fara nici un efect de durata. Unele din ele utilizate la sfatul medicului dermatolog, altele dupa investigatii proprii pe net.
M-a tratez de 7 zile cu Nizoral crema -seara si Exoderil crema -dimineata, evident dupa bai la picioare cu bicarbonat de sodiu si uscare completa. Am sperat in efecte...dar reapare in pusee...
Mentionez ca mentin o igiena riguroasa, cu bai la picioare, schimbarea prosopului, dezinfectia mainiilor, a incaltamintei, port doar sosete de bumbac, etc si cu toate acestea ma ingrozeste gandul sa nu se extinda si in zona genitala sau in alta parte.
Va rog sa-mi spuneti care din produsele mentionate ar fi mai bune sau ce alt tratament imi recomandati si daca am vreo sansa sa scap de micoza asta nesuferita pana la nastere ?
Exista posibilitatea sa afecteze copilasul ? Medicii dermatologi la care am fost ( medici primari, sunt dintr-un centru medical universitar ), mi-au spus ca pot utiliza produsele mentionate avand in vedere ca suprafata pe care se aplica cremele este mica ( spuneau ca merge pana la 9% din suprafata corpului ) totusi, exista vreun risc ?
Cu speranta ca ma veti salva va multumesc mult.
Iarina
4 comentarii
0
18-06-2010, ora 18:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa nu fie vorba de o micoza ci de o eczema dishidrozica.
Incercati sa aplicati Elocom crema de 2 ori pe zi, dimineata si seara masand bine locul pana intra in piele.
0
22-06-2010, ora 12:56
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua domnule dr, as dori si eu sa va intreb ceva, am 26 de ani si de 6 ani am mi-au aparut niste pete maronii pe mana, ceafa si sub zona sanilor, am fost la foarte multi doctori si fiecare dr este cu diagnosticul si medicamentatia lui Am inteles ca este vb de achantozis nigricans, rezultatul analizelor la sange este bun, dar totusi mie mi se extinde de la an la an si foarte rar am si mancarimi.Va spun din suflet ca nu stiu ce sa mai fac, ultimele creme pe care le am sunt:Retin-A si Xerial 30, dar degeaba, am avut si depiderm.As vrea sa va mai intreb cunoasteti dumneavoastra vreun medicament mai bun in acest diagnostic, ce mai pot folosi?.Mi s-au dat numai creme pana acum fara nici un fel de medicamente.Va mult din suflet.
0
06-07-2010, ora 21:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu cunosc alte medicamente pentru aceasta afectiune!
0
23-08-2018, ora 15:02
Arianaje
Nu este medic/terapeut
Arianaje
Buna ziua
Cand eram insarcinata am facut o micoza a unghiei la ambele unghii de la picioare.S-a extins oribil si f mult.Abia daca mai am ungjie.Si pielea a fost afctata, intre degete si pe degetul mare pielea se deshuameaza si ma mananca cateodata.
Acum alaptez ce as putea face sa o tratez?
In timpul sarcinii si acum nu imi dau tratament cei din Uk...decat ptrbpiele canesten dar am citit ca nu e indicat in alaptare.
Nu stiu ce sa ma mai fac...sa nu se extinda si la celelalte unghii, plus ca stiu ca se trateaza intr-un an si poate reaparea...ceea e NU DORESC !!!
Am citit ca pot dizolva unghia cu o solutie din uree si apoi tratament local ptr ceva mai eficient.Dar nu stiu ce...
Unde pot face aceasta procedura si ce pot face eu pana ajung tara intr-o luna...tot se extinde, doare si ma si mananca.
Va multumesc anticipat.Am incredere enorma in doctorii romani!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: