Miopia si petele-dungi ce apar in vedere

14-01-2008
simona25
Nu este medic/terapeut
simona25
Buna,
Am 26 de ani si miopia mi-a debutat la 18 ani cu -2.75 la un ochi si -2.5 la celalalt. Apoi mi-a crescut cu -0.5/an si desi am crezut ca la 24-25 de ani imi va stagna, se pare ca nu e asa, intrucat in ultimul an mi-a crescut cu inca -1. Acum am -4.75 la un ochi si -5 la celalalt. Daca la aceasta varsta miopia inca imi creste, sufar de miopie progresiva, degenerativa? Pana la cate dioptrii pot ajunge?!
Precizez ca stau 10-12h/zi in fata calculatorului...
O alta problema este ca de cate ori clipesc imi apar niste dungulite fine in vedere... Este legata de miopie sau se poate sa fie o alta afectiune?!
5 comentarii
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!In acest moment, in cazul tau, vorbim despre miopie medie; miopia degenerativa se caracterizeaza prin valori mai mari de -8 dioptrii. In ce fel va progresa miopia ta, nu stim sigur; este importanta ereditatea( exista cineva in familia ta cu miopie mai mare de -8?);este important sa nu faci eforturi fizice intense, sporturi ce presupun sarituri, eforturi mari( nu se recomanda practicarea unui sport de performanta cand dioptriile sunt maii mari de -5); sarcina si nasterea pot determina o progresie a dioptriilor;putem incerca sa tinem sub control progresia printr-un regim de viata ce presupune evitarea eforturilor mari, regim alimentar cu legume, fructe proaspete (zilnic un mar), suplimente nutritive( de exemplu, un produs recent aparut in farmacii :Mirtilene Puro 1 cpr pe zi 1 luna, cura repetata la 3 luni), ochelari cu corectie optica decvata; Numai bine
0
15-01-2008, ora 00:00
simona25
Nu este medic/terapeut
simona25
Multumesc mult pentru raspuns!

In familie nu am cazuri de miopie forte, doar de cataracta si glaucom.
Ma gandesc ca asta inseamna ca am o predispozitie pentru acestea, desi nu neaparat le voi mosterni. Cel putin asa am citit...
Am mai facut tratament cu Mirtilene, dar nu m-au ajutat foarte mult. Insa pot sa iau si acum, rau nu pot sa-mi fac. :)
Regimul alimentar este destul de sanatos, mananc frcute si legume, sporturi de performanta sau eforturi fizice mari nu fac, insa petrec cam 10-12h/zi in fata calculatorului si citesc mult. Probabil si acesti factori favorizeaza miopia.
As mai avea o intrebare, pana la ce varsta poate creste miopia?
Va multumesc!
0
17-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu pot sa-ti spun cu certitudine.Am mentionat mai sus ca sarcina sinasterea pot determina progresia miopiei; daca ai o sarcina la o varsta mai mare de 30 de ani, in cursul acesteia este posibil sa creasca miopia;
0
12-05-2008, ora 00:00
mex
Nu este medic/terapeut
mex
dmn elina spunetimi varog sunt cazuri cind miopia se lecueste total fara operatii si tratamente?
0
25-07-2022, ora 08:02
Ripanu Iuliana
Nu este medic/terapeut
Ripanu Iuliana
Buna dimineata! Degenerescenta corioretiniana lattice cat de grava este? La un ochi mi-am pierdut vederea, decolare retiniana totala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: