Miopie.

06-03-2019
Victor_2015
Nu este medic/terapeut
Victor_2015
Buna seara.
Am o intrebare daca ma puteti ajuta.
Azi am fost la medicina muncii, pentru un control periodic la locul de munca.
Persoana de acolo, care este dr. ori asistenta, mi-a spus ca am drioptrii: 3, 5 la ochiul stang si 3, 25 la ochiul drept si din acest fapt nu ar mai trebui nici sa mai conduc, masina personala (cat.B).
Eu stiu ca am aceste drioptrii, eu purtand si ochelari de la varsta de 2 - 3 ani, acum avand 32 ani. Eu sunt functionat public, avand atributii administrative, nu sunt sofer profesionist.
Dvs.ce spuneti? Stiu ca conform ordinului ministerului sanatatii nr. 1162/2010, drioptriile ar fi de plus/minus 8.
Va rog un pct.de vedere.
Multumesc.
2 comentarii
0
02-09-2019, ora 17:24
Rerere26
Nu este medic/terapeut
Rerere26
Buna ziua. Cu tot respectul pentru dvs, mi-e greu sa imi imaginez cum conduceti cu dioptriile acestea. Eu mi-am pus urgent ochelari la -0, 75 (LA UN SINGUR OCHI, cu celalalt vad perfect) pentru ca nu distingeam la drum lung daca s-a angajat vreo masina din sens opus in depasire. Mentionez va am permis de 11 ani, cat B. Pentru siguranta dvs si a noastra, nu mai conduceti cu aceste dioptrii. E practic imposibil sa vedeti ceva clar mai departe de bord, cu dioptrii de -3, decat daca a gresit asistenta. (Desi daca spuneti ca stiti de ele, ma indoiesc). Teoretic nu vedeti nimic la volan? Poate vedeti mai rau decat considerati dvs ca e normal. Nu intreb in sens de ofensa. Indiferent de legislatie, mi-e greu sa realizez cum puteti vedea ceva la volan. O zi buna
0
02-09-2019, ora 17:25
Rerere26
Nu este medic/terapeut
Rerere26
Cu scuzele de rigoare, am recitit mesajul si inteleg ca totusi purtati ochelari. Sunt avocat, va spun ca nu am auzit sa nu aveti dreptul de a conduce, daca aveti ochelari corespunzatori. O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: