Miopie progresiva

18-10-2019
Șarpele
Nu este medic/terapeut
Șarpele
Bună ziua! De mic copil sufăr de miopie, mai exact de la vârsta de 8 ani, unde au apărut primele probleme la ochiul drept(-4), în timp au început sa apară problemele și la ochiul stâng, nu le-am băgat în seama, deoarece mediul oftalmolog mi-a spus ca nu are ce să-mi facă la ochiul drept, mi-a zis ca va trebuii operat de miopie după vârsta de 18 ani, iar la stângul aveam -0, 50, am purtat ochelari timp de 2 ani, în acești 2 ani nu am văzut nici-o schimbare și am renunțat la iei. Acum o săptămână am observat ca se cam îngroașe gluma cu propia vedere, și i-am făcut o vizita medicului oftalmolog, după consultația mi-a spus ca lucrurile sunt cam serioase, la ochiul stâng aveam miopie - 5, iar la dreptul - 7. In cele din urma mi-ai luat ochelari, la ochiul stâng acum vad perfect cu ochelari, n-am treaba, la dreptul situația e cam nasoala, fără ochelari nu vad aproape mai nimic și prin lentila vad prin ceață. Întrebările mele sunt :1, purtând ochelari, vederea me-a se va corecta după? Și dacă da, cam în cât timp? 2.Ma pot opera de miopie la ochiul drept? Ținând cont ca acum vad în ceata prin lentila? Sper ca în timp sa pot vedea și cu dreptul prin lentila, și ultima întrebare e, la ce varsta e recomandat sa ma operez?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: