miopie si durere de cap uneori

28-11-2009
doynytza
Nu este medic/terapeut
doynytza
am o miopie -5 la ochii si cateodata ma doare si capul iar eu cred k este din cauza la ochii, as vrea sa ma si operez dar nu stiu unde si cat ma costa.irr de vazut nici cu ochelari nu vad bine ce sa fac.ajutati-ma
3 comentarii
0
28-11-2009, ora 19:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Este necesara o reevaluare oftalmologica, eventual se va face cicloplegie; Ce varsta ai? Corectia chirurgicala( chirurgie refractiva la nivelul corneei, exista mai multe tehnici) a unui viciu de refractie este indicata dupa varsta de 18 ani; de asemenea, miopia trebuie sa nu se modifice in decurs de 1 an; o alta conditie care trebuie indeplinita :corneea trebuie sa fie suficient de groasa ca, dupa operatie, sa ramana un flap de 250 microni( grosimea corneei se masoara prin pahimetrie);In Bucuresti, sunt mai multe clinici unde se face chirurgie refractiva; costul interventiei ajunge in jur de 500 euro pentru un ochi; numai bine
0
28-11-2009, ora 19:41
doynytza
Nu este medic/terapeut
doynytza
multumesc mult.am 21 de ani si nu stiu cat de groasa trebuie sa fie dar ma dor ochii. ochelari nu iam mai schimbat de aproape un an din lipsa de bani si nici consultatie nu am facut
0
28-11-2009, ora 19:42
doynytza
Nu este medic/terapeut
doynytza
iar la un spital nu se poate face operatie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Miopia
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce copiii au nevoie de mai multă lumină violet și legătura cu miopia
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Miopia, asociată cu o slabă calitate a somnului și timpul petrecut în fața ecranului
  •