Miringita

14-02-2021
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Buna ziua, am avut otita medie externa am facut tratament iar peste 2 saptamani cand am mers la control mi sa spus ca am miringita.Mia dat tratament cu Augumentin, cifox si bixtonim problema este ca nu pot lua antibioticul caci imi da dureri de cap cumplite
8 comentarii
0
14-02-2021, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.miringita se poate trata cu antibiotic local pus în ureche picături cu ciprofloxacina
2 cauza poate fi un reflux gastroesofagian în somn. Asta infunda trompa lui Eustache. Și ținem și regim. Luam antiacide. Sa nu mai avem nas. Gat inflamat
0
14-02-2021, ora 14:19
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Multumesc frumos!
0
16-03-2021, ora 10:42
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Buna ziua, am otita medie cu perforatie de tmpan si otomicoza, am facut tratament pt micoza si sa vindecat dar imi curge din urechea medie si zgomotul s-a intensificat, imi pun picaturi dim.Exoderil si seara Tobradex.e normal sa curga sau lucrurile se complica, am si iminutate scazuta ca mia aparut si candida orala si pe esofag folosesc glicerina boraxata cu nistatin si nistatina pastile de 5 zile dar nu vad nici o imbunatatire.
0
16-03-2021, ora 12:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta un medic ORL.. la care sa mergi zilnic sau la 2 zile..sa faca aspiratii a urechii si sa puna el medicatie acolo
nu ai sanse sa o vindeci acasa
0
22-03-2021, ora 09:48
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Buna ziua, am fost la medic la control mia zis ca e bine dar mie imi curge urechea in fiecare noapte este normal sa curga daca peforatia sa inchis?multumesc frumos.
0
22-03-2021, ora 10:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca perforatia este inchisa.. e bine
alt motiv de ce secreta o ureche externa.. este un sistem Limfatic intoxicat.. care incearca prin glandele ceruminoase sa arunce ceva toxine, grasimi
Exclude laptele, mezelurile, aluatul cald si dulce, sucurile.afumaturile..s.m.a
NU traumatiza piele conductuui cu betisoare
pune o vata imbibata in biter suedez sau alt alcool.. in ureche la culcare
0
22-03-2021, ora 10:22
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Am exclus dim alimentatie zaharul, carnea, lactatele, suntem in post si mananc vegan am sa incerc o cura cu ceaiuri pt detoxifiere.Multumesc frumos pt raspuns.
0
22-03-2021, ora 18:07
Dimitr
Nu este medic/terapeut
Dimitr
Va rog frumos, daca-mi puteti spune zgomotul din urechea afectata se va diminua in timp, iau milgama 2/zi dar oare e suficient..ar mai ajuta Sermion, Betaserc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: