Miros si gust de puroi/infectie

30-12-2021
Akix3
Nu este medic/terapeut
Akix3
Buna ziua,

De cateva zile simt un miros puternic de puroi/stricat/infectie atunci cand sunt langa anumite alimente (in special pui) dar si cosmetice (deodorante) si nu numai. Mirosul este foarte intepator uneori, alteori dispare. Implicit, am acelasi gust in gura atunci cand mananc anumite alimente. Tin sa mentionez ca totul a inceput dintr-o zi in care am plans aprox 5 ore aproape fara intrerupere (24 decembrie). Sunt sigura ca s-a intamplat ceva de atunci pentru ca imediat dupa a inceput aceasta problema. Nu am covid si nici nu am avut. Suspectez ca ar fi vorba de o sinuzita, insa as dori o parere si eventual un tratament pana pot ajunge la doctor, deoarece o perioada nu voi avea cum. Am incercat sa stau in aburi cu diverse arome dar la abur/caldura mirosul revine. La citrice spre exemplu nu am aceasta problema. Am incercat si ceaiuri, mai ales menta, insa toate miros si au acelasi gust. Iau si cate un Antinevralgic sinus pe zi in speranta ca va ajuta la ceva.
Tin sa mentionez ca nu imi curge nasul, nu sangereaza si nu este infundat.
3 comentarii
0
30-12-2021, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Doar sinusitele Odontogena... Provocate de infecții dentare sus sub sinus. Dau asa miros
Urgent o radiografie la dantura de sus.
Și consukt stomatolog
Și mai bine un CT3D. dantura și sinus
0
31-12-2021, ora 17:20
Akix3
Nu este medic/terapeut
Akix3
Multumesc pentru raspuns. Am facut pe parcursul anului mai multe investigatii dentare deoarece am avut un abces in partea de jos insa niciodata nu s-a depistat nimic. Voi incerca si varianta CT3D. Ar mai putea fi si alte cauze? Mi se pare destul de ciudat ca a coincis cu momentul in care am plans. Exista posibiliatea sa fi fortat sinusurile sau ceva de genul?
0
31-12-2021, ora 18:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alta cauza
Doar o forma de covid. Nedepistata la test
Faceți Anticorpi din sânge
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •