miros urat al pielei

08-06-2013
daniela clapa
Nu este medic/terapeut
daniela clapa
Buna am si eu nevoie urgent de ajutor de cand sunt copil pielea mea degaja un miros urat chiar daca fac dus foarte des si imi schimb mereu hainele cei din jur simt mirosu, am consultat cativa medici dar fara nici un razultat. Va rog din suflet sa ma ajutati
4 comentarii
0
08-06-2013, ora 20:39
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Cauzele pot fi multiple, dar v-as sugera si eventuale probleme de metabolism. Ati precizat ca problema persista din copilarie, deci poate fi innascuta. Va dau un exemplu: in boala numita "Trimethylaminuria" este vorba despre o patologie metabolica a carei consecinta este mirosul particular al pielii acestor bolnavi (miros de peste). Deci, discutati cu medicul de familie cu privire la investigatii metabolice. Multa sanatate!
0
09-06-2013, ora 01:58
daniela clapa
Nu este medic/terapeut
daniela clapa
Buna seara va multumesc de pentru mesaj, in legatura cu analizele le-am facut am urmat si un tratament prescris de un dermatolog dar fara rezultat. Nu inteleg de ce acest miros nu il simte si familia mea ci doar restu lumi? exista un tratament la aceasta boala?
0
09-06-2013, ora 10:18
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Membrii familiei nu mai percep acest miros ca fiind particular probabil fiind ca s-au acomodat cu el. Sa inteleg ca ati fost diagnosticata cu boala pe care eu am amintit-o (Trimethylaminuria)? In acest caz, prin evitarea anumitor alimente, mirosul respectiv se poate atenua. Recomand consult de specialitate la Nutritie si boli metabolice pentru stabilirea detei. Sanatate!
0
10-06-2013, ora 18:03
daniela clapa
Nu este medic/terapeut
daniela clapa
Bunna ziua mi sa spus sa tin un regim, eu am facut 3 luni tratament cu antbioticu Roaccutan ce parere aveti va pot da si cateva rraspunsuri di analizele de la metabolism ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Alterarea simțului mirosului – un semn al declinului cognitiv?
  • Miros ciudat ce îl percepi doar tu - ce ar putea fi
  •