Mont la picior de un an... nu este foarte dureros, dar ustura undeva in interior

11-12-2011
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
De un an de zile am un mont la un picior. Nu e foarte mare dar e foarte dureros, parca si ustura undeva in interior. Exista tratament pentru ameliorarea durerii inainte de o interventie chirurgicala? Multumesc
P.S. Va rog, fara retete gen zeama de lame de ras cu mi-a spus cineva ieri!! Nu poate fi ceva real, ci doar o gluma proasta!
6 comentarii
1
11-12-2011, ora 18:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Puteti citi informatiile publicate de mine chiar pe acest site
http://www.romedic.ro/monturi-la-picioare
Este evident ca toate leacurile babesti sunt total inutile. Este vorba despre un os deplasat si proeminent, ce nu poate fi readus la locul lui initial decat prin interventie chirurgicala (care nu este niciodata nici imperativa si nici urgenta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-12-2011, ora 19:48
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Am citit, multumesc.
Totusi: am o virsta inaintata si pina acum nu am avut probleme.
Piciorul meu este ingust asa ca vrind-nevrind toata incaltamintea imi este larga (prea larga).
Am observat de citiva ani buni de cind folosesc incaltaminte fara tocuri (din cauza unor ameteli ce apar brusc si oricind imi este frica sa mai "urc" pe tocuri) ca am dureri in talpa, mai precis in scobitura talpii care, e mai adinca decit normal. Poate tocmai lipsa totala a tocurilor sa-mi oboseasca piciorul?
Din ce am citit, inteleg eu ca e o deplasare a osului. Intreb ca baba: nu poate fi impins inapoi?
Si in final, tot nu am vazut un tratament antidureros decit cel de urgenta. Pina la cutit, multumesc.
0
11-12-2011, ora 20:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- varsta nu constituie o problema, ci numai afectiunile asociate (vasculare, cardiace, metabolice etc);
- osul este deplasat definitiv, prin urmare singura modalitate posibila este, logic, sectionarea acestuia si translatarea lui la locul sau initial;
- lipsa totala a tocului este deosebit de daunatoare si trebuie evitata;
-probabil ca la ora actuala incaltamintea pe care o utilizati este extrem de ingusta si, prin conflictul cu osul proeminent, determina inflamatie si durere;
- exista un singur tratament "antidureros" posibil si imaginabil: adoptarea unui stil de incaltaminte hiper-larga, care sa nu atinga proeminenta si, astfel, sa evite durerea determinata tocmai de conflictul cu incaltamintea.
- in rest, orice fel de tratament medicamentos, fizioterapic este total inutil si absolut ilogic, neputand readuce la loc osul deplasat si proeminent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-12-2011, ora 21:06
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Chiar si acum, in cizme, tot larga imi este incaltamintea. Dar si in papucii de casa am dureri uneori, mi se pare mie ca mai mult de la oboseala. Legat de tocuri, incerc sa gasesc incaltaminte cu toc plin in continuarea talpii ( sau ortopedic cum spun unii si nu stiu daca e termenul corect) insa creatorii de moda nu prea tin cont de "durerile" noastre. Multumesc din nou si va doresc o seara buna.
0
12-12-2011, ora 14:32
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Imi cer scuze domnului dr. M. Uscatu!
Tipam in gura mare ca incaltamintea imi este larga. Este adevarat. Mi-am dat seama insa ca modelele de acum sint cu botul lat (nu ascutit cum s-ar potrivi piciorului meu) si degetul mare apasa pe virful pantofului, inclinindu-se asa cum arata in articol, spre celelalte degete si... iata ca se deplaseaza osul si iese montul!! Scuze, domnule doctor!!!!
0
12-12-2011, ora 15:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va invit respectuos sa re-cititi informatiile publicate de mine chiar pe acest site
http://www.romedic.ro/monturi-la-picioare
Veti descoperi ca aparitia si evolutia montului (hallux valgus) nu are legatura cu incaltamintea.
Tratamentul conservator insa se bazeaza tocmai pe schimbarea mentalitatii despre incaltaminte, catre una care sa nu intre in conflict cu proeminenta (montul) evitand, astfel, inflamatia si durerea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •