morfologie trimestru 3

02-03-2015
mihaelaminavoicu
Nu este medic/terapeut
mihaelaminavoicu
Buna ziua!
La morfologia de trimestru 3 s-au constatat urmatoarele:

Parenchim pulmonar prezent bilateral; cord cu axul mare orientat catre stanga, structura tetracamerala, cavitati simetrice.SIV, SIA, CIA prezente.valve atrioventriculare aspect normal, normal inserate.
Valvula lui Vieussens cu deschidere catre AS.
Aorta ascendenta cu calibru normal 7, 6mm
Artera pulmonara dreapta 4.8 mm
Canal arterial cu traiect mai sinuos 4.4mm
Aorta descendenta vizibila
Origini corecte ale vaselor mari: Aao- VS.AP-VD, Incrucisarea aortei cu pulmonara la baza cordului vizibila.valve semilunare vizibile la originile aortei si pulmonarei.vene cave cu varsare in AD. Vene pulmonare par sa fie normale, cu deschidere in AS.
TRUNCHIUL ARTEREI PULMONARE mai dilatat cu calibru maxim 10 mm.de reevaluat dupa nastere.

LA A DOUA ECOGRAFIE( a doua zi) a iesit:
Trunchiul arterei pulmonare cu grosime discret crescuta (6, 8mm la origine), fara semne de stenoza pulmonara.De reevaluat si la urmatoarele ecografii.

Problema este cu trunchiul arterei pulmonare. Momentan mi s-a spus sa nu ma ingrijorez, sa vedem ce se intampla, dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept, cum poate evolua, daca este atat de grav.

Va multumesc pentru rabdare! Va rog sa imi spuneti ce parere aveti.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •