mostenirea rinichilor polichistici | Forumul Medical ROmedic

mostenirea rinichilor polichistici

02-10-2006
ioana.alexandra
Nu este medic/terapeut
ioana.alexandra
Prietena mea are 18 ani, iar tatal ei a murit de insuficienta renala(rinchi polichistic).a facut ecograph si a descoperit ca i-au aparut cateva chisturi mici.As vrea sa stiu daca se poate stopa catusi de putin boala si in cat timp se vor devolta chisturile;adica in cat timp va ajunge sa faca dializa?ce ar putea ea face ca boala sa evolueze mai lent?e posibil ca si fratele ei de 23 de ani sa fi mostenit boala?va multumesc, si as avea mare nevoie de un raspuns!
6 comentarii
0
12-01-2007, ora 00:00
POMPILLIA
Nu este medic/terapeut
POMPILLIA
Sunt in aceeasi situatie, am descoperit intimplator faptul ca rinichiul sting are mai multe chisturi crescute, cam 6x6 cm dimensiunea totala a acestora, dar nu am prezentat simptome anterior, nici urina nu pare schimbata, iar la analizele medicale generale pe care le fac anual totul a iesit ca la carte.Mai mult, fac sport in mod regulat, de 2-5 ori pe saptamina cite 2-3 ore si nu am simtit dureri.Am fost la 2 medici deja la ecografie penrtu a ma convinge ca e adevarat si este.Sunt programata acum la tomografie pe care urmeaza sa o fac.Am intrat in depresie, nu vreau sa ajung in situatii critice, sunt o fire sportiva si sper sa am sanse sa traiesc ca si pina acum.Ce solutii o sa am ?
0
12-01-2007, ora 00:00
POMPILLIA
Nu este medic/terapeut
POMPILLIA
Sunt in aceeasi situatie, am descoperit intimplator faptul ca rinichiul sting are mai multe chisturi crescute, cam 6x6 cm dimensiunea totala a acestora, dar nu am prezentat simptome anterior, nici urina nu pare schimbata, iar la analizele medicale generale pe care le fac anual totul a iesit ca la carte.Mai mult, fac sport in mod regulat, de 2-5 ori pe saptamina cite 2-3 ore si nu am simtit dureri.Am fost la 2 medici deja la ecografie penrtu a ma convinge ca e adevarat si este.Sunt programata acum la tomografie pe care urmeaza sa o fac.Am intrat in depresie, nu vreau sa ajung in situatii critice, sunt o fire sportiva si sper sa am sanse sa traiesc ca si pina acum.Ce solutii o sa am ?
0
07-05-2007, ora 00:00
Cristina Ela
Nu este medic/terapeut
Cristina Ela
Nu este obligatoriu ca rinichii polichistici sa se mosteneasca (insa sunt foarte rare cazurile acestea). Eu m-am nascut cu aceasta boala si in urma investigatiilor s-a dovedit ca niciun membru al familiei mele nu are rinichii polichistici. Mai mult, acum am 22 de ani si nu am facut dializa dar urmeaza sa fac transplant renal, donatorul fiind mama mea. Tin sa mentionez ca pana la varsta de 15 ani am avut creatinina normala iar acum a ajuns la 5, 9. Eu stiu ca dializa se incepe atunci cand creatinina ajunge aproape de 6. Vreau sa mai adaug ca pana la varsta de 15 ani am facut sport de performanta (handbal), lucru care mi-a fost total interzis dupa aceasta varsta. Iar pentru a practica acest sport, un medic despre care se spune ca este foarte bun imi dadea adeverinta medicala in care scria ca am voie sa fac sport. Multi medici mi-au spus ca nu aveam voie sa fac sport (insa era prea tarziu, deja creatinina incepuse sa creasca).
0
27-02-2008, ora 00:00
nikooo
Nu este medic/terapeut
nikooo
In urma unui accident rutier sotului meu i s-a facut o ecografie unde i sa descoperit un chist de 7.2 cm pe rinichiul stang.
Mentionez ca are 40 ani, nu a avut probleme cu rinichii, din analizele efectuate anual totul a iesit bine, dar nu a facut o ecografie pana la acest accident, ceea ce mi-a dat de gandit ca noi toti ar trebui macar o data pe an sa facem o ecografie.
Nu stiu ce sa fac, am fost indrumata sa ma duc la SPITALUL FUNDENI la Dr. MANU- medic urolog.
Din multele cazuri vazute pe internet aceasta boala nu poate fi tratata si nici nu se poate opera.
Daca cineva a fost intr-o situatie similara cum a procedat, sau sfatul unui medic de specialitate.
Va multumesc!
astept un raspuns
0
19-11-2008, ora 12:26
ramonagrama
Nu este medic/terapeut
ramonagrama
eu am acum 30 de ani si la varsta de 23 ani am descoperit ca am ambii rinichi polichistici. in urma investigatiilor s-a descoperit ca parintii mei si nici unul dintre cei 2 frati ai mei nu au problema acesta cu rinichii. nu stiu cum si de la cine am mostenit-o. cert este ca din 2003 merg anual la urolog si ma simt foarte bine. este adevarat ca nu exista tratament insa eu as vrea sa am un copil. ce sfaturi imi puteti da. Rog si raspuns de specialitate.
0
23-08-2019, ora 23:25
AGB
Nu este medic/terapeut
AGB
va rog sa imi dati orice informatie cu privire la sarcina si polichistoza. cum a evoluat situatia dvs? ati nascut un copil?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un hormon gastrointestinal arată rezultate promițătoare în tratamentul insuficienÈ›ei cardiace È™i renale
  • Dietele ketogenice pot controla simptomele bolii polichistice renale
  • Descoperire importantă în tratamentul principalei cauze de insuficiență renală la copii
  • Dieta ketogenică È™i-a dovedit eficienÈ›a în tratamentul bolii renale polichistice
  •