Mucus in gat

04-04-2023
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna ziua! De cam vreo 4 luni aproape ma confrunt cu un mucus foarte urat si persistent care nu se poate elimina prin nas, ci se scurge in spatele faringelui ca mai apoi sa tusesc ca sa pot sa il scot fortat prin gat. Am mers la orl, ceea ce stiu este ca am cornetele nazale inflamate, a trebuit sa fac si un rmn craniu, unde s-a evidentiat “hipertrofia cornetelor nazale inferioare”+ o radiografie de sinusuri unde a iesit o deviatie de sept. Problema este ca la orl am fost, chiar si la urgente recent pentru ca mi se pare ca s-a agravat deoarece nu mai pot inghiti cum trebuie, am senzatia ca imi sta tot timpul ceva in gat (asta si de la mucus) si nici nu mai pot respira cum trebuie (asta simt pe piept, pe mijloc). Tin sa mentionez ca am si probleme cu stomacul, un inceput de gastrita si bineinteles reflux esofagian+eructatii f dese.
Acum problema reala este ca eu fac parte din persoanele care nu pot inghiti pastile, in special pastile mari, pe alea mici mai pot. Si nu stiu ce tratament sa folosesc. (Acc am luat o perioada insa problema s-a ameliorat doar pe moment, cateva zile). Nu stiu ce sa iau ca sa scap, senzatiile sunt groaznice, tot timpul sa am gatul “blocat” de aceste secretii.
5 comentarii
1
04-04-2023, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa stii
1. Gatul.. face parte anatomic. din tractul digestiv.. de la limba la colon. este acelas sistem limfatic si acelas nerv..n.Vag
2 ca sa trateazi corect problemele ORL.. trebuie sa vezi daca nu ai helicobacter
sa vezi daca nu ai intoleranta la Alimentele producatoare de MUCUS...

PS.. pentru un tratament si recomandari concrete.. putem face un consult online pe whatsapp sau facebook
0
06-04-2023, ora 20:55
pipa
Nu este medic/terapeut
pipa
Buna seara, am și eu p problema de câteva luni, sunt fumătoare, am un disconfort in spatele amigdalei stângi, acestea fiind cu găuri, in spatele lor am ca niște pete albe-gri, cea din partea stânga ma jenează Dupa ce mănânc, fumez etc.. de la ORL mi s a spus ca sunt formate din cauza refluxului gastro, am făcut acum 2 săptămâni o friboscopie care a ieșit rinosinuzita cronica bilaterala, deviație de sept. Am urmat aerosoli cu dexametaz, gentamicina, mucusul colorat din spatele nasului a dispărut dar aceasta jena din gat și iritația gâtului ma sâcâie. Pentru brge iau nexium dimineața timp de 2 luni. Am făcut investigații și la plămâni și totul este ok. Aceasta jena din gat îmi da câteodată disconfort și in urechea stânga, mâncărimi sau o durere surda. Va rog sa ma îndrumați ce investigații sa mai fac sau ce tratament sa mai urmez. Multumesc
0
06-04-2023, ora 21:43
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Pentru domnul doctor: cum as putea sa va contactez?
0
07-04-2023, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt PIPA..
Endoscopia trebuie facuta la gastrologie..si testul pt.Helicobacter la laborator
pe forum mai gasesti mii de postari unde am explicat.. ca gatul sufera de la alimentatia incorecta si refluxul gastroesofagian in somn

PT/. Maria 15
dai clic pe numele meu.. Dr. Flueraru Valeriu
apare toata infprmatia despre Cab.ORL. Pascani
si numar telefon si adresa de mail. pe hotmail
0
07-04-2023, ora 10:39
pipa
Nu este medic/terapeut
pipa
Deal gastro nu vor sa îmi facă încă endoscopia ca nu lise par simptome așa grave. De exemplul azi m am trezit cu gâtul liniștit, și după ce am mâncat niște brânza de vaci a început sa ma usture. Voi reveni la cei de la gastro sa solicit o endoscopie. Va Multumesc mult pentru răspuns. Zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •