mucus in scaun la un copil de 3 ani

20-08-2013
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
am un copil de 3 ani iam facut colonscopie si nu are nimic dar tot are scaune cu mucus
hiperplazie nodulara colonica ar fi diagnosticu iar tratament bifidus baby
21 comentarii
0
20-08-2013, ora 17:46
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
Din mesajul dumneavoastra am inteles ca micutul are stare generala buna. Insa, de cand prezinta scaunele cu mucus? Cate episoade sunt pe zi? Asociaza si alte semne sau simptome (febra, de exemplu?) I-ati efectuat un examen de scaun si o coprocultura?
In ceea ce priveste diagnosticul primit, lucrurile stau in felul urmator: hiperplazia nodulara colonica se intalneste frecvent la pacientii pediatrici care, dintr-un motiv sau altul, sunt supusi unei colonoscopii. Cauza acestei modificari la nivelul colonului este necunoscuta. In absenta altor leziuni macroscopice sau histologice (adica ale testului de la nivelul colonului, descoperite in urma colonoscopiei cu biopsie), se considera ca hiperplazia nodulara este legata de anumite alergii alimentare (insa cu manifestare tardiva, intarziata).
In ceea ce priveste tratamentul, Bifido Baby este un prebiotic. Eu as recomanda mai degraba un probiotic, de tipul Enterolului.
Ca si o concluzie, sfatul meu este sa consultati un pediatru supraspecializat pe gastroenterologie si, eventual, un alergolog.
O zi buna!
0
20-08-2013, ora 18:11
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
analize la scaun am facut a avut oxiuri iar legat de alergi are la lapte morcov mere scaun are 2 3 pe zi stare generala buna
0
20-08-2013, ora 18:17
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Pentru oxiuri probabil ati primit tratament in urma aflarii rezultatului, deci asta nu este o problema.
Faptul ca are alergie la alimentele respective inseamna ca le-ati exclus pe acelea din alimentatie? Aceasta alergie ar putea explica hiperplazia nodulara.
Va recomand, dupa cum v-am spus si anterior, consultul unui pediatru gastroenterolog.
0
20-08-2013, ora 18:20
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
da am fost la cluj la un pediatru gastroenterolog unde ia facut colonscopie biopsie si ia dat acest tratament cu bifidus baby
0
20-08-2013, ora 19:05
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
as ptea sai dau enterol plicuri si daca are doar 2 scaune pe zi scaunele sunt cam moi
0
20-08-2013, ora 19:16
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Da, ii puteti da Enterol chiar timp de 1 luna, insa doar 1 plic/zi.
0
20-08-2013, ora 19:28
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
va multumesc.
0
20-08-2013, ora 19:33
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Cu multa placere
Voiam doar sa adaug urmatorul lucru: daca ii dati Enterol, sa nu ii mai dati Bifidus Baby.
0
20-08-2013, ora 19:37
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
stiti ca dupa bifidus baby a facut scaune mai moi si cu mai mult mucus
0
20-08-2013, ora 19:39
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Vedeti cum evolueaza dupa Enterol
Putem tine legatura in continuare
O seara placuta!
0
20-08-2013, ora 19:42
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
va multumesc pt timpul acordat, o seara placuta.
0
28-08-2013, ora 15:57
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
buna ziua i dau enterol cam de 3 zile sa stiti ca mucusul sa mai rarit dar tot doua scaune are voiam sa va spun ca la biopsie a iesit aceea hiperplazie si la sange au iesit ig. marite dar daca nu iam mai dat acele alimente de ce a mai facut mucus.
0
28-08-2013, ora 18:46
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Enterolul trebuie administrat pe o perioada mai lunga de timp, la fel ca si orice alt probiotic. Faptul ca dupa doar 3a zile nu mai prezinta aceeasi cantitate de mucus ca inainte e un lucru bun, insa terapia trebuie continuata macar timp de 2 saptamani.
In ceea ce priveste imunglobulinele (Ig), care dintre ele au iesit modificate? Pentru ca sunt de mai multe tipuri. Daca este vorba despre IgE (cele care apar modificate in alergii), aceasta valoare crescuta se coreleaza cu terenul lui atopic (adica alergic). Mi-ati spus ca i-ati facut teste si ca are unele alergii alimentare. In plus, orice fel de persoana care prezinta alergie (alimentara sau non alimentara) este predispus la mai multi alergeni (adica factori care pot provoca alergii) pe care nu intotdeauna puteti sa-i identificati. Faptul ca i-ati scos alimentele la care stiti sigur ca e alergic nu va rezolva problema peste noapte, deoarece si acea hiperplazie s-a dezvoltat in timp. Si dupa cum v-am spus si in mesajele anterioare, cauza cea mai probabila a hiperplaziei nodulare focale la nivelul colonului este o alergie alimentara de tip intarziat, insa nu este obligatoriu sa fie aceasta. De foarte multe ori cauza ramane necunoscuta.
0
28-08-2013, ora 18:54
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
ig.totale sunt 29, 1igm88, iga77, igG826
0
28-08-2013, ora 19:05
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
ce inseamna hiperplazie limfoidala nodulara in sigma asa scrie pe iesirea din spital.Inainte sa merg la cluj mia facut din cauza la o rosie diaree cu mucus si sange pt asta a facut colonscopie.
0
29-08-2013, ora 12:21
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
voiam sa va intreb daca ar fi alergie gluten se depista in teste de sange ????
0
29-08-2013, ora 19:48
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Sa o luam pe rand:
Ig E = 29 e o valoare normala la varsta lui (pt grupa de varsta 1-5 ani valorile normale sunt mai mici de 60)
Ig M = 88 valoare normala (3-5 ani valori normale 40-180)
Ig A = 77 valoare normala (1-3 ani valori normale 19-220)
Ig G = 826 valoare normala (3-5 ani valori normale 500-1300)
Concluzie: toate valorile sunt normale, nu stiu de ce mi-ati spus ca au iesit marite.
Hiperplazia nodulara focala este o modificare a tesutului care poate aparea la nivelul mai multor organe din corp. Fiul dumneavoastra prezinta hiperplazie nodulara focala la nivelul sigmei, adica a unei portiuni a colonului.
Daca ar avea intoleranta la gluten, adica boala celiaca sau celiachie, acest lucru s-ar putea depista si la nivelul sangelui, da, prin dozarea unor anticorpi specifici (antitransglutaminaza, iar daca acestia sunt pozitivi, si a anticorpilor antiendomissium). Daca exista acesti anticorpi in sange, se decide efectuarea unei colonoscopii cu biopsie (ceea ce fiul dumneavoastra a facut deja) pentru a pune diagnosticul exact. Daca in urma biopsiei fiul s-a descoperit doar acea hiperplazie nodulara focala la nivelul sigmei, inseamna ca doar atata prezinta, NU si modificari de boala celiaca.
O seara placuta!
0
29-08-2013, ora 20:00
MARI1234
Nu este medic/terapeut
MARI1234
va multumesc dar sunt disperata cand vad orice i dau nui mai trece aceste scaune cu mucus deja nu mai stiu la ce medici sa ma duc am un 1 an de zile de cand tot merg la medici.copilul este sanatos la analize totul a iesit bine dar scaunele tot asa.
0
28-05-2014, ora 11:35
Alexia02
Nu este medic/terapeut
Alexia02
Buna ziua!
Sunt mama unui baietel de 8 luni care de cateva luni are un scaun pe zi care contine de fiecaare data mucus, este lucios si spumos, uneori este mai moale, alteori chiar tare si invelit in mucus.Am facut analizele urmatoare:coproparazitologic- fara elemente parazitare, coprocultura- negativ enteropatogen, coprocitograma- fara PMN.are greutatea normala, este f vesel si nu are alte simtome. De la nastere a fost hranit cu formula la inceput Nan apoi de la 3 luni aptamil.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc!
0
04-02-2016, ora 15:45
Elena vrancean
Nu este medic/terapeut
Elena vrancean
Buna ziua fiul meu are 5 ani, în primele zile a făcut scaunul moale tare şi a avut febră, după care scaunul să mai ameliorat dar este cu mucus, după fiecare scaun îmi spune ca îl doare burtă, analiza la singe a arătat ca leucocitele sunt mărite medicul nia spus ca este o infecţie intestinală, şi nia dat preparate pentru intoxicatie.ce să facem sunt disperată cind îmi zice ca îl doare burtă.
0
27-02-2016, ora 10:52
Marioara15
Nu este medic/terapeut
Marioara15
Baiatu meu are doi ani si trei luni si nu stiu ce sa ii dau sa manance ca sa iasa scaunu mai moale si sa iasa mai mult face de trei patru ori pe zi si iese puti si se screme tare, iam dat si supa toata ziua si mamaliguta dar nici un efect de mic este asa, si cand are scaunu prea moale se screme si plange. in ianuarie anu acesta lam operat de hernie si lichid la testicol
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul