Nas infundat

31-12-2010
sagradam
Nu este medic/terapeut
sagradam
Am facut acum doua luni o operatie de deviatie de sept, cu extirparea cornetelor. Acum doua zile mi s-a infundat nasul extrem de rau, mai ales nara stanga, pe care am si avut deviatia; nici macar picaturile nu ma mai ajuta. As vrea sa stiu care este cauza si ce as putea face? Este vorba de sinuzita? nu am alte simptome (ex. febra).
13 comentarii
0
31-12-2010, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi si o sinuzita, poate fi si o sinechie formata intre sept si cornet, poate fi si o simpla raceala cu nas infundat..
numi uhn medic ORL.. care o sa se uite in nas.. o sa.ti spuna concret
acum trebuie sa pui Vibrocil in nas, sa ei Paracetamol sinus 2-3 pe zi
si dupa sarbatori sa mergi la ORl
0
01-01-2011, ora 16:58
Costica2010
Nu este medic/terapeut
Costica2010
1. Am o problema care ma sacaie de ceva timp.In primul rand, am 32 de ani si de 6-7 ani am amigdalele umflate (am o "nuca" in gat). Am fost consultat de un medic ORL din Iasi -profesor universitar- acum 7 ani, care a considerat ca nu este bine sa ma taie, deoarece meseria pe care o am (-contact permanent cu aerul rece- ), ar dauna in viitor.Am luat Augmentin la vremea respectiva, dar degeaba.Se mai intampla -cei drept, foarte rar- sa am dureri la inghitit.
2. De o vreme ( un an jumatate - doi ), am inceput sa am probleme cu nasul.Nas infundat la baza cu o mucoasa, care ma deranjeaza la respirat pe nas, fapt ce ma determina sa stau des cu degetul in nas(urat gest, dar asta este realitatea-poate nu sunt singura persoana care trece prin asta).Cand afara este umezeala, caile respiratorii nu sunt obturate.In momentul in care dau de aer uscat, nasul se infunda la baza si respir greu.
3. Nu reusesc sa disting mirosurile.Un miros puternic, il simt dar nu imi dau seama ce e.Daca toti vecinii s-ar apuca sa faca gogosi, eu nu am nici o treaba, Habar nu am a ce miroase pe scara.
0
01-01-2011, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele netratate din copilarie sau agravt si aveti o amigdalita cronica hipertrofica + o rinita cronica hipertrofica
trebui esa faceti o reducere a cornetelor in volum cu radiofrecventa sau laser
pentru amigdale se poate face Criptolozis cu radiofrecventa sau laser.. care duce la micsorarea amigdalelor
0
16-01-2011, ora 16:50
all33xxxa
Nu este medic/terapeut
all33xxxa
Buna ziua!
Am si eu o problema care ma deranjeaza in ultima vreme. De vreo 2 luni, seara inainte de culcare am nasul infundat, nu pot sa respir aproape deloc. Trebuie sa mentionez ca folosesc bixtonim. Daca nu folosesc nimic si ma fortez sa respir asa, incepe sa ma doara capul. Dimineata cand ma trezesc patesc la fel. Daca incerc sa imi suflu nasul nu curge nimic. In timpul zilei nu am nimic, respir absolut normal. In copilarie am avut o sinuzita frontala (nu stiu exact daca asa se numeste). As vrea sa stiu ce am, daca se poate, un diagnostic, sa stiu la ce sa ma astept cand voi merge la doctor, peste aproximativ o luna. Va multumesc anticipat...
0
16-01-2011, ora 22:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bixtonimul dupa 5 zile de tratament.. devine toxic si da reactii adverse.. anume acea infundare a nasului.
vasele sangvine au muschi... care paralizeaza de la exesul de bixtonim.
trebuie intrerupt
cautati Colargol cate 3 pic la 8 ore 10 zile
0
16-01-2011, ora 23:03
all33xxxa
Nu este medic/terapeut
all33xxxa
Va multumesc... Momentan sunt plecata din tara. Cam peste o luna voi ajunge acasa si voi cauta Colargol.
0
25-01-2011, ora 09:55
gigibalica38
Nu este medic/terapeut
gigibalica38
De mai multi ani am mereu o nara infundata cea dreapta mai ales in anotimpul friguros.Nu se desfunda cu produse naturale si numai cu bixtonim, rinofug si produse de acest gen.Tinand cont ca sunt cardiac, am si diabet nu pot folosii aceste produse.Am insuficienta cardiaca si nu pot sa fac interventii chirurgicale.Ziua fac ce fac dar seara se infunda complet si nu pot sa dorm ma inec cand mananc. Va implor spuneti-mi ce sa fac ca sunt dependent de bixtonim, rinofug etc eu le rotesc dar nu cred ca este o solutie.Sint pensionar si ma deplasez greu din cauza bolililor dar pentru ca nu pot respira ma sufoc.
0
25-01-2011, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face o reducere a cornetului in volum cu Radiofrecventa
NU e operatie, ne e sange, se suporta usor se face inm ambulator, fara internare si rezolvati problema
0
25-01-2011, ora 14:44
gigibalica38
Nu este medic/terapeut
gigibalica38
vand in vedere situatia mea doresc sa-mi indicati un tatament mai adecvat cu produse naturale din farmacii intrucat tratament cu radiofrecventa nu se poate face la mine la Drobeta Turnu Severin.
0
25-01-2011, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti o farmacie care poate se prepare COLARGOL de 3% ( sau comandati pe internet)
in pozitie culcat pe spate 3 pic de 3 ori pe zi 10 zile
Uleiuri volatile de eucalipt, lamaie. mirosite pe un servetel, seara inhalatii cu ceai de musetel cald..si spalaturi nazale
aromaterapie in camera
0
27-01-2011, ora 09:46
gigibalica38
Nu este medic/terapeut
gigibalica38
Va rog indicati un alt medicament inafara de Colargol care nu -l gasesc la nicio farmacie si nici nu se mai face dupa afirmatiile lor.Nici pe internet nu am gasit asa ceva.Deasemeni precizati-mi va rog cu ce sa fac spalaturile nazale
0
27-01-2011, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu acelas ceai cu care faceti inhalatiile
0
28-01-2011, ora 09:34
gigibalica38
Nu este medic/terapeut
gigibalica38
Va rog indicati un alt produs decat colargol pe care nu l-am putut gasii si nici nu cred ca il pot gasii in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •