Nas infundat cu secretie

30-07-2019
Ioana.17
Nu este medic/terapeut
Ioana.17
Buna ziua, ce produs as putea sa utilizez pentru desfundarea si fluidificarea secretiei nazale, dar fara prea multe efecte adverse ?GripStop este eficient ?

Simptomele le am dupa o raceala foarte puternica, din iarna trecuta, in care am expectorat foarte mult.

Am tot primit de la medicul orl spray-uri ce contin cortizon, dar imi dau spasme oculare. Daca imi iau aparat pentru aerosoli ce as putea sa pun in el ? Sedintele la salinele artificiale au efect ?

Mucusul stagneaza in caile nazale si nu pot sa il suflu, se prelinge in gat cand folosesc vasoconstrictoare, daca pun ser fiziologic sau spray cu apa de mare se mai fluidifica dar nu se curata tot. Cand este racoare afara pot respira normal, cand este foarte cald simptomele se intensifica mai ales cand stau intinsa si se infunda narile pe rand, simtind mucusul prezent.

Multumesc !
5 comentarii
0
31-07-2019, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 o radiiografie SAF sa vezi ce forma de sinusita este
2 citesti pe googel despre ALIMENTE producatoare de MUCUS si le excluzi din alimentatie.. poatea i intoleranta al unu din ele si sistemul limfatic produce acel mucus in exces
0
10-09-2019, ora 22:18
Cleo clic
Nu este medic/terapeut
Cleo clic
Am avut un accident de mașină acum 16 ani și nu mai am miros și gust de atunci.se poate face ceva?va mulțumesc
0
11-09-2019, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL trebuie sa vada nasul daca nu este obstacol.. spre caile olfactive
un neurolog sa se pronunte pe problema de circulatie cerebrala
0
11-09-2019, ora 11:44
Cleo clic
Nu este medic/terapeut
Cleo clic
Va mulțumesc
0
10-07-2020, ora 16:37
Ioana.17
Nu este medic/terapeut
Ioana.17
Multumesc mult pentru sfaturi ! Cum renunt la consumarea preparatelor din oua problema dispare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •