Nas infundat de 3 saptamani!!!

21-03-2017
oanada
Nu este medic/terapeut
oanada
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat la o problema de sanatate care persista de 3 saptamani.
Simptome : nas infundat (ambele nari, alternativ), in timpul noptii in general se infunda nara pe partea pe care dorm, senzatie de ureche infundata din cauza nasului, usor disconfort in gat, ochi putin iritati.
Am mers la un medic ORL, in urma cu 3 saptamani si diagnosticul a fost rinofaringita acuta bilaterala/tratament 7 zile cu bixtonim, parasinus penta si sinutox.
Simptomele s-au ameliorat foarte putin.
Din aceasta cauza am consultat un alt medic ORL-ist saptamana trecuta care m-a diagnosticat cu rinita acuta.Tratament 10 zile : Lemesil 1/zi, sirop Zenaro, spray Nasonex si Rhinoil, vit C fiole, Magne B6 si Calciu Sandoz, aerosoli Respisun
Intrebare : Ce tip de rinita credeti ca poate fi?
E vb de o rinita alergica la ceva?!Medicul nu a putut sa ma lamureasca in acest sens...Mentionez ca acestea sunt singurele simptome (fara stranut, mancarimi, lacrimare, etc).
Cum considerati tratamentul ?(Au trecut deja 5 zile de tratament si nu simt vreo ameliorare...)
Mentionez ca am probleme cu glanda tiroida (in cazul in care acest lucru are vreo influenta/relevanta)
Va multumesc mult pentru ajutor !
1 comentarii
0
25-03-2017, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema cu glanda tiroida..este relevanta .. in sensul ca probleme cu tiroida au doar personele cu probleme gastro-intestinale..si probleme de malabsorbtie intestinala
lipsa iodului sau altor micorelemente din snge..duce la probleme de tiroida si nu numai
2 si Rinita Vasomotorie..are legatra cu calitatea sangelui.. care si el, sagele, depinde de starea tractului digestiv
normal si tractul digestiv..depinde de ce pune omul in Farfurie
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.