Nas infundat la bebe de 6luni jumate

06-09-2019
Roxana -Gabriela
Nu este medic/terapeut
Roxana -Gabriela
Buna seara.de vre.o luna bebelusul are nasul infundat.am incercat inainte de a merge la medic cam tot ce mi.a stat in putinta(imbracat mai bine noaptea, ferit de aer conditionat, remediul cu ceapa sparta langa patut, dormitul cu usa inchisa catre celelate camere k sa nu fie curent, ba cu ea deschisa k sa nu fie aerul din camera prea uscat, am ridicat salteaua mai sus la caput, am folosit ser fiziologic, apoi un alt ser mai puternic(respisun);ulei balsamic-fitobalm.mentionez k noaptea este cel mai rau.am mers la control de specialitate-orl unde au zis k este, citez"doar muci" si ni s.a dat reteta -lavaj cu ser fiziologic, o combinatie de trei solutii(colargol, ser efedrinat si tobradex) si vitamina a.paralel am fost la medicul de familie care pe langa aceasta reteta ne.a mai dat:panadol sau nurofen seara, 7picaturi sinupret si 5 de zyrtec.in momentul cand ii "trag nasul" nu iese mai nimic.dupa trei zile de tratament nu se vede nimic imbunatatit.mentionez k bebe se infunda la fel, la masa ramane fara aer.ce sa mai fac?ajutati ma va rog din suflet.va multumesc frumos si imi cer iertare daca v.am plictisit cu povestea prea lunga.
4 comentarii
0
09-09-2019, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cum este alimentat copilul?? regurgiteaza?
2 sunt doar 2 cauza care duc la infundarea nasului.. la acest a varsta
UNU..este refluxul gastro eosfagian..care afecteaza faringele pana sus in spatele nasului
DOI..cineva din parinti, bunei, alti copiii care se joaca frecvent..sunt purtatori pasivi de un microb...si transmit asta copilului.
0
10-09-2019, ora 20:40
Roxana -Gabriela
Nu este medic/terapeut
Roxana -Gabriela
Buna seara!Va multumesc pentru timpul accordat postarii mele.
-copilul are trei mese solide pe zi si suge si la piept;
-da, intradevar, copilul regurgiteaza(mai ales cand se agita, fiind un copil foarte agitat si vioi)
-despre ce virus ar fi vorba?sau cum ne putem da seama daca exista acest virus printre cei.ce.i stau in preajma?
0
10-09-2019, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca stiti ca regurgteaza... asta e si cauza inflamatiei din gat si nas...
schimbati stilul alimentar a Mamei. fara otet, lamai, citrice, usturoi..
si stilul alimentar a copilului...conform varstei si in cantitai mai mici sa nu regurgiteze
la adulti... daca sunt semne de inflamatiii nas gat..se fac Exudate cu antibiograma
0
12-09-2019, ora 12:06
Roxana -Gabriela
Nu este medic/terapeut
Roxana -Gabriela
Am inteles.va multumesc din suflet pentru raspunsuri !Doamne ajuta!Sanatate si numai bine!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: