Nas infundat si tuse

04-01-2013
CLAUDAVID
Nu este medic/terapeut
CLAUDAVID
Buna ziua, am si eu o rugaminte, am un baietel de 4 luni cu o greutate de 6.500 gr.Din data de 01.01.2013, a inceput sa aiba nasucul plin de secretii albicioase si abundente pentru care medicul pediatru mi-a recomandat sa le tratez cu ser fiziologic si aspirate cu batista bebelusului si sa-i administrez si in fiecare dimineata timp de 10 zile consecutiv 5picaturi vitamina C pe gurita. De ieri pediatru mi-a introdus in medicamentatie si ospamox 125mg/5ml, la 8h cate 2.5ml. Dar bebelusul in contiunare este agitat, secretiile sunt tot mai dese, are si o tuse seaca cam de 6-7ori pe zi si aproape ca i-a disparut pofta de mincare in totalitate, cu greu reusim sa bem cate 110-120 ml lapte la intervale de aproape 4.30 - 5 h, mentionaz ca de la nastere a fost alaptat numai artificial. Este corect tratamentul administrat ? Ce as putea sa dau bebelusului pentru stimularea poftei de mancare, va rog frumos sa imi dati un raspuns ca efectiv nu mai stiu ce sa fac, cand vine ora de masa este un chin total. Va multumesc din suflet.
13 comentarii
0
04-01-2013, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un copil alimentat artificial.. nu are cum sa ia din laptele matern tot ce e necesar pentru sistemul imunitar
asa ca pana la 3 ani..cand o sa ionceapa aa lucra sistemul imunitar propriu.. o sa fie o problema cu racelile
2 este important ca toti adultii si copii care intra in contact cu bebelusul..sa nu fie bolnavi si sa treaca pe la baie pentru a curata nasul si a clati gura dupa ce vin de afara
3. despre pofta de mancare NU pot sa va spun nimic
4 nasul trebuie aspirat si cu ceai cald de musetel.. nu numia cu ser
pe mucoasa nazala curata dupa aspiratii se pune cate 1 pic de colargol sau protargol
0
04-01-2013, ora 16:46
CLAUDAVID
Nu este medic/terapeut
CLAUDAVID
Multumesc mult pentru raspuns, astazi am vorbit cu pediatra si mi-a spus pe langa serul fiziologic sa folosesc si spray nazal STERIMAR BABY, colargol sa folosesc doar daca mucozitatile bebelusului sunt galbui. Este corect asa?
0
04-01-2013, ora 17:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. si sterimarur si serul fiziologic au manirea doar de curatare a secretiilor nazale... nu au efect antiinflamator asupra mucoase
si ceaiul de musetel si colargolul au efect antiinflamator
0
05-01-2013, ora 17:05
danamelinte
Nu este medic/terapeut
danamelinte
Buna ziua!
Am nas infundat, tuse si urechile infundate. (raceala plus bronsita alergica) Am mers la ORL si pneumologie si folosesc:SINGULAIR, AERIUS, ASTA 15, SINUPRET, PINOSOL si solutie auriculara (cate 6 picaturi dim si seara). Cum folosesc solutia auriculara? spalat inante, las sa actioneze ceva timp apoi inlatur solutia si cat timp sa folosesc solutia auriculara? as putea sa iau si paracetamol sinus ca nu scap deloc de aceste probleme si nu pot respira...(urechile sunt mai tare infundate dupa ce am folosit solutia) Multumesc
0
06-01-2013, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sol.auriculara se pune 5 pic un ureche...calde se pune o perna electrica calda deasupra pe ureche se sta ada 10 min...dupa care se sterge solutia cu un servetel de hartie si sevusuca interiorul urechiii cu uscatorul de par
pana nu tratati corect nasul...urechea nu se vindeca
0
28-01-2013, ora 15:33
catalina.urda
Nu este medic/terapeut
catalina.urda
Buna ziua.Am o fetita de 2 ani cu nasul infundat de aproape 3 luni, diagnostic pus rinofaringita catar subtimpanic bilateral.Ca tratament de la orl i-am dat 7 zile sinupret, aerius, marimer hipertonic, apoi la sfatul dumneavoastra i-am pus colargol in nas 5 zile, aromaterapie chiar si cateva zile aerosoli dar tot infundata este.Dupa ce-i curat nasul cu ser inca ii mai ies mucozitati.va rog spuneti-mi ce as putea sa-i mai fac sau sa-i mai dau ca saraca s-a saturat de facut nasul si nu prea mai sta.Am mai citit ca in astfel de cazuri se da vit A dar nu stiu cum si cate picaturi.Va rog sa-mi da-ti un sfat.Multumesc
0
28-01-2013, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de vit a
e nevoie de sirop acc, aerosoli cu acc, sinupretul se poate pana la 3 saptamani, echinacee sirop
colargolul 10 zile..dupa spalaturile nazale
0
28-01-2013, ora 19:48
catalina.urda
Nu este medic/terapeut
catalina.urda
Multumesc d-le doctor pt raspuns.Sper din suflet sa-i treaca.Am sa-i dau ce mi-ati recomandat.
0
02-02-2013, ora 17:32
amonda
Nu este medic/terapeut
amonda
Domnule doctor, am o problema: am racit in decembrie cand mi-a disparut gustul si mirosul cu usturimi a mucoasei nazale. Nici pana astazi 2 feb. 2013 nu mi-a revenit gustul si mirosul iar mucoasa nazala ma ustura la fiecare respiratie.
Am facut si aerosoli cu Bromhexin si Dexametazona dar, nimic!
Ce sa mai fac? Cateva sedinte in salina mi-ar fi de vreun folos?
Altceva??
0
02-02-2013, ora 22:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
era obligatoriu consult orl si neurologie
uneori...cauza este numai nazala si trebuie rezolvata chirurgical
dar poate fi afectarea nervilor de la o viroza... si in acest caz...daca nu e un tratament corect in primele 5 zile... asa ramane... nervul mort...nu se mai reface...
0
07-02-2013, ora 21:05
catalina.urda
Nu este medic/terapeut
catalina.urda
Buna seara domnule doctor.Am revenit la dumneavoastra pt a-mi da un sfat.i-am facut fetitei aerosoli cateva zile acum i se mai infunda nasul dar nu ca inainte si dupa ce il curat nu mai ies foarte multe mucozitati.problema acum este ca atunci cand ii fac spalaturi nazale imi spune ca o doare capul si duce si mana la cap.imi este si frica sa-i mai pun ser in nas ca o chinui de mai bine de trei luni si sa nu-i fac mai mult rau decat bine.va rog sa-mi spune-ti ce as mai putea sa fac si sa folosesc in loc de ser.va multumesc
0
08-02-2013, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti spalaturile nazale cu ceai cald de musetel
0
08-02-2013, ora 13:20
catalina.urda
Nu este medic/terapeut
catalina.urda
Am incercat cu ceai de musetel pt ca am vazut si in alte raspunsuri ale dumneavoastra dar plange mai tare cand ii pun ceai.Se inroseste la fata si pune mana la cap de durere.i-am facut aerosoli cu ceai de musetel, vit c si eucalipt.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •