Nas infundat, urechi infundate si pocnesc | Forumul Medical ROmedic

Nas infundat, urechi infundate si pocnesc

11-03-2021
Ana Covrig
Nu este medic/terapeut
Ana Covrig
Buna ziua, domnul Doctor.
Sunt o pacienta in varsta de 39 ani, plecata din tara anul trecut in iulie. In luna oct am avut sinuzita si otita medie, am urmat tratament cu antibiotic. Am ramas de atunci cu urechile infundata si - mi pocnesc ca si cum as avea apa in ele, nasul mi se infunda mai mereu si din cand in cand ma ia o durere de cap in partea de sus, o presiune si ma doare gatul uneori.
Cel mai deranjant lucru sunt urechile care s infundate mereu si imi pocnesc, mai am si un vajait seara. Am pus tot felul de picaturi in urechi, ulei de desfundat, alcool boricat, otis, in nas am pus apa de mare si solutie colargol(5 zile ) si tot nu mi se desfunda.
Astazi m am trezit cu o durere de cap infernala.
Multumesc frumos pentru raspuns!
2 comentarii
1
11-03-2021, ora 13:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durearea de cap.. plus Vajait in ureche.. Vorbesc despre o perosna cu proasta circulatie cerebrala. SSAU alimentatie incorecta cu multe grasimi, dulciuri, lactate.SAU nu se consuma apa si ceaiuri corect..si sangee gros, vascos nu oxigeneaza creerul. Se verifica tensiunea arteriala si se face tratament pentyru digestie si circulatie cerebrala
2POcnitul in urechi la inghitire..este de la un reflux gastro eosfagian care irita facringele pana sus...unde este tromap lui Eustache. se tine REgim si tratament pentru refluxul gastro eosfagian
0
11-03-2021, ora 13:25
Ana Covrig
Nu este medic/terapeut
Ana Covrig
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezultate promițătoare pentru un dispozitiv non-invaziv de tratament pentru tinitus
  • Să înÈ›elegem rinoreea È™i congestia nazală
  •