Nasul si gatul

18-03-2012
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Buna seara
Ma numesc Flavia si am 26 de ani si sunt fumatoare 6-9 tigari pe zi. A inceput prin noiembrie-decembrie anul trecut cu dureri de spate la nivelul plamanilor, dupa care a inceput sa-mi curga sange din nas si sa scuip cu sange. m-am speriat si am mers si mi-am facut radiografie la plamani dar nu mi-au gasit nimic. Vreau sa va spun ca dimineata gatul meu este foarte uscat si nasul foarte infundat.. Dimineata mai am cand ma trezesc flegma care continua si pe parcursul zilei, poate din obijnuita am flegma asta pe parcursul zilei pt ca tot verificam daca scuip cu sange sau nu. In gat simt ca un fel de jena, o gadilitura sau ca si cum as avea ceva in gat. Am fost si la doi medici orelisti si mi-au spus asa: am rinita cronica la nas, sangele din nas este din cauza ca am niste vase de sange mai slabite si acel sange merge si in gura. mi-au gasit in gat o pata mai rosie si mi-au spus ca din cauza acidului de la stomac. Mi-am facut si secretie faringiana dar nu mi-au gasit nimic. Mi-au dat tratament Avamys pt rinita cronica, omeram si tarosin. Eu am fost ingrijorata de cancer la gat si doctorii mi-au spus ca nu am asa ceva, dar cancerul la gat se poate depista doar ca medicul orelist se uita in gat si facandu-mi o secretie faringiana. Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc mult
18 comentarii
0
18-03-2012, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca chear iesti ingrijorata de cancerul la gat
atunci chear lasi fumatul..
fiindca acum nu ai cancerul dar peste 10 ani de fumat.. nu mai garanteaza nimeni.. si atunci o sa fie deja tarziu sa.l lasi
2. Problemele de la gat sunt intradevar influentate de refluxul gastric..dar si de alimentele care trec prin faringe spre stomac
asa ca renunti la tot ce este acidulat, fructe citrice, muraturi, otet
0
18-03-2012, ora 21:38
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Va multumesc ca mi-ati raspuns, dar vreau sa va mai intreb problemele din gat o sa le mai am dupa terminarea tratamentului, iar in privinta tigarilor o sa fac tot posibilul sa ma las. va multumesc
0
19-03-2012, ora 06:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt persoane cu sensibilitate gastrica si cu un faringe iritat si sensibil
care au probleme oricand gresesc ceva in alimentatie
] daca tii regim toata viata..NU.o sa ai probleme cu gatul
cum o sa gresesti ceva din ce am scris.. cum o sa ai tuse uscata, gadilaturi..s.a. simptome legate de acesta iritatie
0
19-03-2012, ora 11:22
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Va multumesc si vreau sa va mai intreb ceva. De vreo 2 zile am obeservat niste bube pe limba pe langa omusor si am impresia ca au crescut prima data pe gat si acuma se extind pe limba. oare ce poate fi? am luat foarte multe medicamente in aceasta perioada. va multmesc si va rog sa-mi raspundeti
0
19-03-2012, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu acele formatiuni si le trimiti pe adresa mea pe hotmail.
orlpascani.ro
0
26-03-2012, ora 21:52
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Buna seara,
V-am scris despre acele bube de pe limba despre care mi-ati zis ca sunt papile gustative normale. Am o intrebare nu ar trebui sa se retraga ca eu pana v-am scris despre ele eu nu le-am vazut. Despre acidul care il am la stomac iau de aproape 20 de zile omeram si nu vad nici o ameliorare, nodul in gat tot acolo este, tot acelasi gadilituri le am care daca ma fac cu bioparox in gat dispar pt cateva ore dar pe urma reapar la loc si acuma de vreo cateva zile a inceput sa ma doare ceafa si nu stiu de ce. Eu sunt in Anglia si am fost in februarie in Romania de am fost pe la doctori. Spuneti-mi va rog ce sa mai fac ca nu mai stiu. O sa incerc sa ma duc la un Orelist si aici si sa imi mai fac alte analize de sange. Dar pana atunci ce as putea face sa nu mai am senzatia respectiva in gat.
Va rog sa-mi raspundeti si va multumesc mult.
0
26-03-2012, ora 23:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. omezul nu poate face minuni daca nu tii regimulnstrict alimentar
2. faringelevse vindeca usor prin inhalatii cu uleiuri volatile, prin gargaravde mai multe ori pe zi, multe ceaiuri calde de baut
3 daca esti iubitoare de dulciuri.. trecsa te gandesti si la un diabetvzaharatvcare dacsenzatievdevuscaciuneva mucoasei
0
26-03-2012, ora 23:56
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Imi puteti spune ceva nume d uleiuri volatile cu care as putea face gargara. Si in legatura cu papilele gustative, ele nu dispar de pe limba? Va multumesc pt ca mi-ati raspuns
0
27-03-2012, ora 00:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ulei de eucalipt, busuioc, rozmarin, lamaie.3_4 pic.. la un paharvde apa calda sau orice ceai
cat despre papile.. De ce ai vreavsa dispara... nu vrei ca mancareacsavmai aiba gust ?
0
28-03-2012, ora 11:33
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Buna
Acele bube care mi-ati spus ca sunt papile gustative sunt si pe parte dreapta si stanga a limbii, pe lateralele limbii. tot aceasi culoare si aceiasi forma au. dar vreau sa va intreb tot papile gustative sunt si cele de pe lateralul limbii. Va multumesc mult
0
17-10-2012, ora 19:53
flavidenisa
Nu este medic/terapeut
flavidenisa
Buna
Am fost din nou la medicul Orelist si mi-a gasit ceva in nas si mi-a spus sa-mi fac biopsie.
La biopsie mi s-a spus ca nu este cancer dar mi s-a spus ca trebuie sa mai fac coloratie.
imi puteti spune despre ce e vorba?
ce inseamna aceasta coloratie si de ce mai trebuie facuta?
din aceasta analiza mai poate rezulta ca acel ceva ce am nas sa fie cancer?
va multumesc anticipat
0
18-10-2012, ora 16:54
Marcela Borsan
Nu este medic/terapeut
Marcela Borsan
Buna ziua, sunt pentru prima data pe acest forum si as dori sa ma ajutati si pe mine un pic.In urma cu o saptamana am racit la inceput am avut putina febra, dureri de cap si dureri in gat.Peste cateva zile am constatat ca durerea de gat a disparut dar a aparut o alta problema m-i s-a infundat nasul foarte tare abia pot sa il suflu mi-am luat de la farmacie Vibrocil sray dar nimic.Mai nou m-i s-au infundat si ambele urechi iar daca ma aplec cu capul intr-o parte am o usoara durere la urechea dreapta.Nu am miros si abia pot sa respir pe nas.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.O zi buna.
0
18-10-2012, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt semne de infectie virala.. care poate da si multe complicatii intracraniene
e cazul de un consult orl. si neurologie . cat mai urgent
0
23-10-2012, ora 11:22
Sidorof Cristian
Nu este medic/terapeut
Sidorof Cristian
Buna ziua d. doctor am o problema cu gatul si cu nasul si va rog sa ma ajutati cu un sfat sau cu un tratament!!!
De circa 6-7 luni de zile simt gatul iritat, cate o data i-mi vine sa vomit iar in abtinerea de a nu vomita i-mi dau lacrimile!
Nu sa intamplat sa vomit!Si aproape tot timpul nara dreapta infundata de cele mai multe ori noaptea!!!
Din cauza iritarii in gat cum simt putin praf in aier i-mi vine sa vomit!!!
Sunt fumator, am 25 de ani si 78 de kg!!
Va rog sa ma ajutati cu sfatul dvs. va multumesc
nu am nici un fel de secretie in gat !!!!!!!
0
23-10-2012, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de consult ORL si gastrologie
0
13-02-2013, ora 20:29
robert alexandru
Nu este medic/terapeut
robert alexandru
buna seara am si eu o problema...de vreo sapatamana tot am nasul uscat mi se usuca si gatu gura foarte rau si cand
inghit e foarte naspa si azi am stat in praf putin si tocmai ce am vazut o usoara umflatura pe partea stanga a nasului deasupra nari.un sfat va rog si ce este sunt si fumator si cand trag mucoasa vreaau sa salivez si iese mai greu.multumesc...
0
14-02-2013, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel ami bin sfat este sa la si fumatul
ce tine de mucoasa nazala.. se fac inhalatii si se administreaza vit A uleioasa
ce tine de faringe.. gasesti multe mesaje pe forum.. unde recomanda sa nu folosesti bauturi acidulate, fructe citrice
care irita faringele.. faci gargara si dai cu faringosprey...
0
28-02-2013, ora 20:30
robert alexandru
Nu este medic/terapeut
robert alexandru
multumesc frumos de raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  •