necesit informatii actualizate reconstructie deget in Ro

51 comentarii 1 2
0
14-02-2012, ora 02:26
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Reconstructia din SILICON a DEGETELOR MANA, PICIOR, PROTEZE PARTIALE MANA, PICIOARE, ca forma, marime, culoare, elesticitate, cat mai aproape de normal=in situatiile cand nu se mai poate realiza chirurgical..
0
29-02-2012, ora 11:36
pepys
Nu este medic/terapeut
pepys
Buna ziua,

Imi puteti recomanda va rog un doctor bun de chirurgie plastica/reparatorie de la Spitalul Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri? M-am taiat acum 3 luni la un deget cu un blender, buricul degetului mi-a fost sanctionat dar nu a ajuns la os. Am fost la spital, m-au pansat si mi s-a spus ca se vindeca, au trecut insa 3 luni si vindecarea e inca departe.. Face mereu puroi si coaja, uneori ma lovesc la el, coaja cade si creste tesut din nou astfel incat acum e mai mult acolo decat era degetul inainte.

Am fost acum 2 saptamani la un consult si mi s-a recomandat Spitalul Clinic de Urgenta Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri unde sa mi se taie ce e in plus si sa mi se puna piele luata din alta parte de pe cort sau o grefa de piele.

Asadar, as vrea sa merg la spital dar am nevoie de o recoandare sau doua, deasemeni ceva sfaturi, mai ales de la doamnele sau domnii doctori care mai intra aici pe forum.

Va multumesc mult si astept raspunsurile dvs.
0
02-04-2012, ora 15:56
dyval
Nu este medic/terapeut
dyval
buna ziua tuturor, ma numesc valentina si sunt tehnician protezist-ortezist in cadrul centrului dyval. noi suntem specializati in realizarea protezelor pt arturi atat estetice cat si functionale, din silicon biomedical. aceste proteze sunt personalizate in baza fiecarui pacient, reproducand fidel atat forma, cat si culoarea epidermei, unghiile, etc. pt informati ne puteti contacta online sau telefonic. www.dyvalrsm.com
0
02-04-2012, ora 16:54
dyval
Nu este medic/terapeut
dyval
buna ziua tuturor, ma numesc valentina. sunt tehnician protezist-ortezist in cadrul centrului dyval si ma ocup de realizarea protezelor pt arturi in silicon biomedical. aceste proteze sunt personalizate in baza fiecarui pacient, in sensul ca atat culoarea epidermei, forma, unghiile, etc se prezinta perfect identice cu aspectul artului sanatos. pt informatii ma puteti contacta online sau telefonic www.dyvalrsm.com
0
02-04-2012, ora 17:00
dyval
Nu este medic/terapeut
dyval
buna ziua tuturor, ma numesc valentina. sunt tehnician protezist-ortezist in cadrul centrului dyval si ma ocup de realizarea protezelor pt arturi in silicon biomedical. aceste proteze sunt personalizate in baza fiecarui pacient, in sensul ca atat culoarea epidermei, forma, unghiile, etc se prezinta perfect identice cu aspectul artului sanatos. pt informatii ma puteti contacta online sau telefonic www.dyvalrsm.com
0
03-04-2012, ora 08:23
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
BUNA!Cand degetele NU MAI POT FI RECONSTRUITE CHIRURGICAL, PT.CA LIPSA DE SUBSTANTA E PREA MARE SI EXISTA SI RISCUL ASUMAT DE catre PACIENT INAINTE DE OPERATIE=CA DEGETUL, desi operatia e perfect facuta, se poate sa nu se prinda, intervine RECONSTRUCTIA PROTETICA CU SILICON, aproape de normal.Fixarea unui astfel de deget se poate face cu vacuum, "in deget de manusa"sau, cu implante din titaniu, magneti, cand pacientul si simte prin proteza ca atinge obiectele(PROF.BRANEMARK, inventatorul implantului in 1950, a descoperit aceasta "osteoperceptie".)Fixarea cu implante din titaniu, e cea mai moderna procedura de fixare a degetelor, e mai estetica, mai stabila, si se poate ingriji mai usor.Implantul din titaniu(acelasi ca si la dinti)e f.bine tolerat de corpul uman, nu e toxic sau alergic, si prin osteointegrare, poate ramane in corp, toata viata.
0
03-04-2012, ora 19:34
dyval
Nu este medic/terapeut
dyval
Buna seara! am vizionat web site-ul dvs.. complimente pt ceea ce faceti! eu personal, nu cunosc decat teoretic aceste modalitati de reconstructi protetice, fixari prin vacuum sau implante de titaniu, noi nu le aplicam in centrul nostru, deci nu ma pot exprima, necunoscand riscul de reject al organismului. ceea ce insa pot afirma, este ca tot mai multi pacienti (care in trecut au avut de a face cu aceste implanturi in titaniu) cazuri cu epiteze nasale, epior, orbite oculare, etc.. au renuntat suportand alte interventi chirurgicale in favoarea colei maxilo-.faciale, deci tot mai multi ni se adreseaza. Insa cu pacienti cu implant din titaniu, pt reconstructia protetica din silicon pt deget prin osteointegrare, sincer nu am avut de a face.
0
07-06-2012, ora 15:04
danutmarian
Nu este medic/terapeut
danutmarian
buna, ma numesc danut, am degetul aratator de la mana dreapta amputat complet in urma unui accident in copilarie si as vrea sa stiu daca mi s-ar putea fixa o proteza (a degetului), mentionez ca mai am doar capatul osului, adica cand tin pumnul strans nu e nici o diferenta fata de celelalte degete
0
09-06-2012, ora 04:34
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna dimineata!In cazul DVS., singura solutie este fixarea cu un implant din titaniu a unui deget din silicon, asemanator ca forma, marime, culoare, elasticitate, cu unghie, la fel cu degetul de la cealalta mana si il puteti folosi pentru anumite activitati +ca prin implant simtiti si ca atingeti obiectele=osteoperceptie.Fixarea cu implant din titaniu e mai sigura, mai estetica si se ingrijeste usor.Sanatate!
0
18-10-2012, ora 20:53
a.oana11
Nu este medic/terapeut
a.oana11
Buna ziua. As dori daca se poate o recomandare pentru o clinica/doctor din Cluj care face reconstructii la nivelul mainii, mai precis a degetelor 2 si 3 pierdute in urma unei amputatii. Multumesc
0
19-10-2012, ora 01:39
ioana_mar
Nu este medic/terapeut
ioana_mar
Buna oana, daca o sa citesti de la inceput mesajele in urma intrebarii mele pe aceasta tema cred ca nu mai ar fi nimic de adaugat.. poate doar numele clinicii, in cluj cred ca cel mai cunoscut este spitalul de recuperare, sectia de chirurgie plastica reconstructiva, dr. georgescu.. din cunostiintele mele este cel mai popular din zona asta a tarii, cu multa experienta in domeniul replantarilor si recontructiilor degete. Sanatate si succes, ioana
0
19-10-2012, ora 21:15
a.oana11
Nu este medic/terapeut
a.oana11
Multumesc frumos pentru raspuns si pt promtitudinea lui; citisem si celelalte posturi insa nu gasisem propriu-zis un nume. Multumesc inca o data. Sanatate!
0
21-10-2012, ora 20:28
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
BUNA SEARA, ioana_mar!Reconstructia cu silicon a degetelor, e recomandata de multi medici din exterior, CU F.MULTA EXPERIENTA SI STUDII DE CERCETARE si care au ajuns la concluzia ca sansele sunt minime pt.reconstructia degetelor de la mana prin transplantarea chirurgicala a degetelor de la picior.Pt.a evita un esec si pentru a proteja pacientul de un alt stres anestezic sau operator(se poate-dar nu-ti doresc, credem acest lucru=ca unul sau mai multe degete sa nu se prinda si ramaii cu defecte si la mana si la picioare!)ei recomanada reconstructia protetica a degetelor, obtinanduse rezultate f.bune pt.pacient.Cu stima, E.L, www.latcan.ro
0
11-04-2013, ora 23:27
oancea cristina
Nu este medic/terapeut
oancea cristina
Buna seara, in urma unui accident in copilarie, degetul mare de la mana dreapta s-a vindecat stramb, si falanga cu ungia pe ea este stramba, unghia este stramba, sectionata si suprapusa, arata destul de inestetic, este mai mic cu aprox 1 mm decat degetul de la mana stanga, nu il pot folosi pentru a tasta la calculator, cand scriu mult incepe sa ma doara si nu pot avea o manichiura normala, am 28 de ani, as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva, si unde anume?!va multumesc!
0
23-02-2014, ora 01:22
neacsu vasile
Nu este medic/terapeut
neacsu vasile
Salutare tuturor, am si eu o intrebare
se poate reconstrui buricul degetului a fost zmuls cu jumatate de unghie
osul nu a fost afectat am fost operat si mi sa facut un transplant de piele de la brat la deget, exista si alte metode ca degetul sa nu ramana inestetic si cu sensibilitate mare
multumesc mult si astept un raspuns o zii buna
0
29-07-2014, ora 22:00
costy78
Nu este medic/terapeut
costy78
buna ziua. acum 4 zile am suferit o amputatie 1/3 distala falanga deget aratator mana dreapta. am fost la spital sectia chirurgie plastica unde mi a fost cusuta plaga iar acum astept sa vad de se necrozeaza sau nu. va rog, ma puteti informa unde m as putea prezenta pentru a mi se face reconstructie deget si in ce conditii?
mentionez ca locuiesc in iasi, insa nu ar fi o problema sa ma deplasez in orice oras.
0
27-08-2014, ora 16:37
robert34
Nu este medic/terapeut
robert34
Buna ziua as vrea sa stiu daca cineva dintre dumneavoastra a rezolvat ceva, urmaresc acest subiect si am observat ca din pacate nu s- a mai postat, daca cineva a rezolvatc ceva, a reusit sa remedieze cat de cat problema sa, va rog sa ne spuneti si noua, Am o problema la degetul aratator, jumatare din prima falanga mi a am taiat o la circular cu multi ani in urma...imi ramasese jumatate din falanga aproximativ si o unghe mica si urata care practic imi iesea din varful degetului.Dar de curand am fost la un domn doctor Leonard de la spit.Sf pantelimon din bucuresti pentru a- mi scoate definitiv aceea unghie urata cel putin si in schimb mi a amputat si restul de falanga cu tot cu articulatie pe care inainte puteam sa indoi sa ascund acest necaz al meu. Si culmea e ca nu mi a scos bine matricea unghiei ca tot imi mai creste un rest mic de unghie pe care o tai atunci cand creste...deci m- a mutilat si mai rau fara sa ii cer asta...credeam ca mai se poate face ceva dar acum mi a naruit orice speranta.daca cineva stie o clinica spital un doctor competent macar sa-mi scoata ciotul de unghie si care dintre voi ati reusit sa va remediati cumva va rog sa scrieti.
0
17-03-2015, ora 10:57
bezdadea
Nu este medic/terapeut
bezdadea
Buna ziua,
am o fetita de 11 luni si s-a nascut fara unele degetele la ambele picioare si in loc de degetele are buricele fara os.Ce se poate face in cazul acesta?
Va multumesc.
0
22-05-2015, ora 13:40
mikagiglio
Nu este medic/terapeut
mikagiglio
Buna ziua am un băieţel de 1 an jumătate care sa nascut fara degetele 2 3 4 dar cu palma intreaga ma indruma sa i fac un implant si de la ce vârstă se fac ??Mulţumesc
0
31-05-2017, ora 21:39
irina crina
Nu este medic/terapeut
irina crina
Buna tuturor ! Am nevoie de o proteza deget de aceea puteti sa-mi faceti ceva recomandari in ce priveste calitatea acestora ?din cei care aveti deja poate stiti mai multe detalii.Va multumesc mult si astept raspunsurile dvs.
0
16-04-2024, ora 11:43
Kristofor
Nu este medic/terapeut
Kristofor
Bună ziua tuturor … în urma unui accident … am rămas fără 2 degete … am făcut transplant pt degetele lipsă … aș dori să știu de la persoane operate ca și mine … gradul lor de recuperare … și timpul în care au realizat recuperarea … va multumesc… o zi bună.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chirurgia reconstructiva

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chirurgia estetică versus chirugia reconstructivă
  • Circumcizia la barbati
  • Reconstrucția sânului după mastectomie
  • Ochelarii Google Glass ar putea fi utili în sala de operație
  • Cercetătorii au obținut țesut osos viu pentru reconstrucții faciale
  •