necroza de cap femural bilateral stadiu 3

09-01-2014
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
buna ziua, sotul meu in varsta de 35 de ani, de profesie militar activ a fost diagnosticat acum 6luni cu necroza de cap femural bilateral stadiu 3 stangu mai afectat decat dreptu. Acum o luna de zile a facut o interventie chirurgicala la piciorul drept facandu i se asa numite foraje pt restabilirea circulatie din cate am inteles..Acum este programat peste o saptamana mai exact la o noua interventie la piciorul cel mai afectat stangu pt ai pune proteza. mentionez are 35de ani, 1.80 si 90de kg. As vrea sa stiu cu aproximatie cam cat dureaza recuperarea, daca este dureroasa si daca ai va afecta serviciul.?? Va mai putea face toate lucrurile ce le putea face inainte? probele sportive le va mai putea sustine? sau i se va interzice total? multumesc anticipat
11 comentarii
0
11-01-2014, ora 14:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cu oproteza de sold orice activitate sportiva este exclusa, eventual bicicleta si inotul sunt recomandate pentru mentinerea tonusului muscular. recupararea depinde de tipul protezei si de tipul operatiei (minimalinvaziva, clasica anterioara, anterolaterala sau posterioara), deobicei dureaza 6 saptamani. protezele de sold pemit o viata normala insa fara prea mult efort fizic. idealizarea greutatii corporale este benefica.
este importanta ca sa se implanteze o proteza performanta, moderna necimentata. protezele au o durata de viata de aproximativ 15-20 de ani, dupa care trebuie schimbate.
0
13-01-2014, ora 23:48
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Legat de viitorul sotului dstra as vrea sa fac cateva precizari:
-faptul ca o sa aiba un sold protezat la 35 de ani nu este neaparat un lucru rau
-studiile cu durata de viata a protezelor sunt facute la persoanele de varsta a doua si a treia, neexistand studii pe grupa de varsta 20-40 de ani. Ideea este ca proteza nu se strica, ci stocul osos diminua cu inaintarea in varsta, de aceea proteza trebuie recalibrata. Probabil ca la sotul dstra, avand stoc osos bun, fiind tanar, daca proteza este implementata corect, durata de viata va fii mult mai mare. Eu am avut un caz care s-a apropiat de 50 de ani. Este o exceptie, dar ideea ramane valabila.
-sport va putea face, aproape ca un om normal. In Suedia am vazut foarte multe cazuri care faceau alpinism, lucrau in tot felul de domenii fara probleme. Dupa 6 luni de la operatii, va avea voie sa duca o viata normala. 6 luni dureaza osseointegrarea portezei ( studii bazate pe investigatii CT).
Succes!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
14-01-2014, ora 16:06
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Domnule doctor incep prin a va multumi din suflet pt raspuns si timpu acordat. Proteza este cea care o deconteaza CASA. Acum nu stim cat de durabila ar fi. Sotul va fi operat vineri la spitalul bagdasar arseni de un coleg de al dumeavoastra.Avem emotii mari speram ca totul sa decurga conform asteptarilor. O intrebare: cam cat dureaza interventia chirurgicala? va multumesc din suflet
0
14-01-2014, ora 19:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu nu sunt de acord cu Dvs domnule coleg
- o articulatie protezata nu este niciodata echivalenta cu una originala, cu cat se implanteaza mai devreme o proteza cu atat sunt sansele mai mari ca va fi schimbata de mai multe ori in viata pacientului, si a doua proteza statistic nu mai tine la fel de mult ca prima, deci trebuie analizata foarte bine momentul ideal pentru prima protetizare.
- evident studiile la pacienti tineri nu sunt atat de reprezentative din mai multe motive, insa sunt si pareri ca ca protezele tin mai putin la persoane tinere decat la cele varstnice si componenta critica este poliethylena (inlayul). sa luam numai acest studiu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17006361 - numai 46, 8% sanse dupa 15 ani, mare majoritate a reviziilor din cauza inlayului.
- proteza se strica cu timpul, si anume inlayul, care arata o uzura de 0, 1-0, 3mm pe an, si cum capul se decentreaza cu atat se accelereaza uzura. evident partile metalice au sanse mult mai bune de supravietuire, insa si ele pot crea probleme. si noi am schimbat anul trecut un inlay de 34 de ani, unde shaftul (cimentat) inca era in ordine, insa aceste cazuri sunt mai degraba exceptii. evident combinatia ceramica-ceramica arata o uzura mult mai mica, insa si fragmentele microscopice de ceramica sunt mult mai agresive. combinatia metal-metal arata cea mai mica uzura, insa practic a fost interzisa.
- sunt masuratori care arata ca in timpul unor cazaturi usoare presiunea intre cap si inlay poate sa creasca pana la 700-900% fata de greutatea corporala a pacientului. aceeasi lucru se intampla si in timpul sariturilor, care evident sunt riscuri majore pentru proteza si pentru oase. deci mentinerea tonusului muscular este benefica insa majoritatea sporturilor sunt prea riscante.
- osteointegrarea iarasi este un lucru foarte controversat, eu accept ca osul se integreaza in Tantal (trabecular metal) insa legatura cu celalate metale este pur mecanica. stratul de hidroxiapatita iarasi este una atat de subtire ca mai mult teoretic daca are vro influenta asupra stabilitatii. eu sunt adeptul parerii ca protezele sunt fixe din primul moment si mobilizarea este limitata exclusiv de vindecarea partilor moi, de acea la noi pacientii operati minimalinvaziv merg fara restrictii la 1 saptaman dupa operatie.
insa parerile pot fi foarte diferite
interventia deobicei dureaza intre 30-90 de minute
0
15-01-2014, ora 12:51
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Buna ziua, acum chiar nu mai stiu ce sa cred...eram chiar un pic entuziasmata in urma rasp.domnului doctor Andrei. Ideea e ca el nu mai poate amana protezarea din cauza serviciului.In decursul unui an de zile a avut mai multe concedii medicale, mai multe internari in spital etc. Serviciul nu i va mai permite sa aibe astfel de momente de aceea s a decis ca protezarea il va face capabil sa isi faca serviciul ca si pana acum. Mentionez ca in decursul unui an de zile a luat f multe medicamente antiinflamatoare si a avut foarte multe episoade in care pur si simplu ramnea paralizat jos nu se mai putea ridica, si cele mai multe astfel de episoade le a avut in timpul serviciului. Vineri va fi suspus interventiei chirurgicale care cu ajutorului lui D zeu va fi o reusita iar el va deveni cum era inainte de dureri. Va multumesc mult inca o data pt toate cele relatate, si o sa va tin la curent dupa operatie. SA AVETI PARTE DE MULTA SANATATE!
0
20-01-2014, ora 13:30
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Sotul meu a fost operat vineri...primele 48 de ore au fost groaznice cu dureri cumplite.abia dupa dupa 2 zile jumate a reusit sa coboare jos din pat. ceea ce ne ingrijoreaza este ca lui i se pare ca piciorul cu proteza i se pare mai lung...este posibil?se va remedia problema in timp??? si inca ceva o luna nu are voie sa puna piciorul protezat in pamant sub explicatia ca e o proteza necimentata. E normal??Va multumesc anticipat!
0
20-01-2014, ora 13:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
diferenta de lungime este una destul de frecventa. trebuie diferentiata intre o diferenta de lungime reala si una din cauzata de o pozitie gresita a bazinului, a coloanei lumbare sau a contracturilor (soldului, genunchiului sau a gleznei)
sotul Dvs probabil apartine primei grupe si lungimea picioarelor va fi compenzata in prima faza de talonete sau ghete ortopedice (depinzand de diferenta de lungime) si va fi compenzata definitiv in momentul protetizarii soldului celalalt.
corect diferenta de lungime va putea fi masurata cand va putea merge pe picioare fara dureri.
idea ca proteza necimentata are nevoie de timp si trebuie lasata sa se integreze in os (de acea nu are voie sa incarce piciorul operat) are multi adepti, cum am mai scris la noi paccientii pot incarca piciorul din a doua zi dupa operatie, insa daca eu au alta parere atunci trebuie acceptata, din moment ce ei au implantat proteza si ei au experienta cu ea.
0
20-01-2014, ora 14:05
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
multumesc mult de raspuns. peste 3 luni ai va pune proteza si la celalalt picior. idea e ca suntem ingrijorati pt serviciul pe care il are. Noi speram ca pana in luna august totul sa fie rezolvat si da fie apt de servici. Sa inteleg ca la cealalta operatie totul se va rezolva, nu? multumesc mult inca o data!
0
20-01-2014, ora 15:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod ideal la a doua operatie se va incerca compenzarea diferentei de lungime, sansele sunt bune insa o diferenta ralitv mica poate ramane (deobicei nesesizabila de pacient sau bine tolerata cu talonete)
0
10-03-2014, ora 22:50
vicky_p71
Nu este medic/terapeut
vicky_p71
Puteti sa-mi dati cateva detalii, de exemplu: cum se simte sotul dupa 2 luni, cum a decurs perioada postoperatorie, etc?
Sotul meu e diagnosticat cu aceleasi probleme. Va multumesc.
0
11-03-2014, ora 10:28
ACL
Nu este medic/terapeut
ACL
Da sigur.pai ce sa zic primele 2 zile a avut ceva dureri destul de mari. O luna nu a avut voie sa puna piciorul in pamant iar la 5 zile dupa totul a fost fff ok cand a ajuns acasa s a descurcat singur cu sjutorul carjelor.la o luna dupa operatie a renuntat de toy la orice sprijin de mers doar ca diferenta de lungime a picioarelor il deranjeaza la mers dar de va rezolva la urm operatie care are loc peste o sapt si la 2 luni fe la prima operatie.ce sa zic in mare a fpst totul ok. Ce varsts are sotul? Scz pt micile greseli dar am butonat cu bebelusu in brate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: