Negi genitali

12-07-2011
raulraul
Nu este medic/terapeut
raulraul
Incep prin a spune ca sunt DISPERAT! Va rog sa ma ajutati fiindca sunt convins ca voi avea curand si o problema psihica din cauza acestei boli! Am fost deja la dermatolog si am fost diagnosticat cu negi genitali..cand si de unde i am luat nu pot spune din pacate...cert e faptul ca am avut o viata sexuala activa.. Tratamentul consta in aplicarea a 2 solutii Condyline si Duofilm, solutii care sper ca vor arde in totalitate acesti negi. Doctorul mi a spus sa le folosesc 1 data pe zi cu precizarea Duofilm doar seara. Urmez de 5 zile acest tratament si pielea din jurul negilor este arsa foarte rau..ce sa fac??
Am o prietena stabila de cativa ani urmand chiar sa ma casatoresc cu ea anul viitor. As vrea sa stiu ce sanse sunt aiba si ea aceasta boala..mentionez ca de cand am inceput tratamentul nu am mai facut sex cu nimeni.
Voi mai putea face sex vreodata fara sa existe riscul de a infecta partenera??!?!
Va rog din suflet sa mi raspundeti!!!!
Va multumesc foarte mult!
3 comentarii
0
12-07-2011, ora 18:28
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca tratamentul recomandat v-a ars si pielea din jurul leziunilor este bine sa opriti aplicatiile locale de solutii si sa utilizati creme epitelizante pe arsuri. Dupa ce pielea din jurul leziunilor se vindeca puteti relua tratamentul cu solutii sau puteti apela la electrocauterizarea acestora.
Vegetatiile veneriene sunt determinate de anumite tipuri de HPV si se pot transmite pe cale sexuala.
Nu trebuie insa sa fiti atat de disperat pentru ca nu va pun viata in pericol.
Numai bine,
0
13-07-2011, ora 02:36
raulraul
Nu este medic/terapeut
raulraul
dar se pare ca voi transmite boala aceasta tuturor partenerilor fara sa pot controla acest proces...asa este?!?!?
0
13-07-2011, ora 02:38
raulraul
Nu este medic/terapeut
raulraul
care este cea mai buna solutie pe care o pot adopta pentru a nu transmite aceasta boala mai departe...m am resemnat dar nu as vrea sa fiu un pericol pentru fetele din jurul meu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.