negi in talpa si pe maini

19-02-2009
naimae
Nu este medic/terapeut
naimae
buna!acum ceva timp mi-a aparut un neg in talpa si de vreo 2 saptamani am vazut ca au inceput sa-mi apara si pe maini. dermatologul mi-a recomandat duofilm si cutaden si dupa sa pun un celofan peste neg.am inteles ca daca aplic duofilm pe piele normala provoaca arsuri sau ceva asemanator.cei din palma si de pe degete sunt inca foarte micuti si multi si nu am cum sa aplic solutia pe ei si nu vreau sa imi provoc arsuri in palma. cum as putea sa procedez?
Multumesc!
6 comentarii
0
20-02-2009, ora 09:41
feriga
Nu este medic/terapeut
feriga
buna! incearca sa pisezi usturoi pe un pansament si pune pansamentu cu usturoiu pisat deasupra unui neg.stai cu usturoiu pina simpti ca te arde, dupaceia il ei daca nu mai suporti.nu il ti prea mult sa nu te arda.si tot repeti chestia asta asa pina dispare.am avut si eu si am facut asa pina la ars si a disparut.multa bafta.
0
21-02-2009, ora 17:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dupa ce faci toate chestiile cu usturoiul, mergi la un medic dermatolog pentru a-l cauteriza.
0
21-02-2009, ora 23:08
livia55
Nu este medic/terapeut
livia55
pt naimae.buna!in legatura cu negii si eu am avut in copilarie si am incercat foarte multe medicamente si injectii si tot nu mi-au trecut..mi-am dat cu zeama de la nuca verde pe negi si mi-au disparut imediat.am avut pe degete foarte multe.incearca acest remediu care nu e nici dureros.succes!
0
21-02-2009, ora 23:18
naimae
Nu este medic/terapeut
naimae
in seara in care am postat mi-am asumat riscul cu duofilm...m-am dat si pe maini si pare sa treaca...adica sunt mult mult mai mici abia daca se mai vad...sa vad cum se comporta!o sa incerc si usturoiul si sper sa nu reapara.Multumesc pentru raspunsuri!
0
17-08-2010, ora 12:03
kavala
Nu este medic/terapeut
kavala
buna am si eu o intrebare am un neg pe mana si doresc sa il cauterizez vrea sa stiu daca este dureros ?? ms
0
20-08-2010, ora 18:23
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
si eu am avut vreocativa negi pe mana acum ceva timp..insa aia aparusera mai recent..cel mai vechi neg avea vreo 2 ani..si era in genunchi, fiind destul d emare..asa ca era foarte inestetic..am incercat cu multe solutii de ars negii, pana si solutii naturiste...dar mai nimic nu a functionat...asa ca m-am dus la dermatolog si mi-i a cauterizat, dar in schimb acum mi-au ramas niste cicatrici destul de urate...dar macar am scapat de ei..nu pot sa zic ca a fost asa de dureros, pentru ca mi-a facut o injectie sub neg si acea injectie mi-a amortit regiunea aceia...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar negii (verucile)?
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Negi la mână sau picior - cum scapi de negi
  •