nelamurire la anticonceptionale

17-10-2010
andrada_ok
Nu este medic/terapeut
andrada_ok
mai demult am fost internata in spital si mi-au zis ca am un chist ovarian, am fost la un ginecolog si mi-a racomandat yaz, am luat 2 luni dupa care le-am oprit imi era f rau de la ele si sangeram aproape toata luna, prima luna a fost asa, a 2 nu, apoi am fost la planning family si a zis ca in primul rand yaz nu se recomanda pt chist, acum vreau sa iau anticonceptionale, credeti ca daca iau yaz este in regula? daca nu ma mai duc si la medic, adik voi fi protejata? acel medic mi-a dat yaz fara sa imi faca analize si fara sa vada chistul
3 comentarii
0
17-10-2010, ora 17:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acum vrei sa iei pilule tot pentru chist ? Sau doar ca si contraceptiv ? Ai mai fost la control, mai ai acel chist ?
0
17-10-2010, ora 18:45
andrada_ok
Nu este medic/terapeut
andrada_ok
nu m-am dus la control sa vad daca il mai am sau nu, vreau sa le iau pentru protectie, mie atunci medicul imi spusese ca si pt chist si pt protectie, numai k nu am avut 2 luni contacte, sau dak am avut a fost si prezervativ pe langa anticonceptionale
0
24-10-2010, ora 13:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce ai decis sa iei ? Dupa parerea mea este in regula cu Yaz, mai ales ca prima data, din luna a doua, incepusesi sa te obisnuiesti cu ele si nu mai aveai acele sangerari si starea de rau. Daca iei corect pilulele nu mai ai nevoie de protectie suplimentara cu prezervativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •