Nelamuriri Artizia

04-04-2011
Pati04
Nu este medic/terapeut
Pati04
Buna ziua.Tocmai sunt la prima folie de Artizia.Este prima data cand folosesc un anticonceptional si nu prea sunt lamurita cu folosirea acestuia.Pauza se face dupa 21 de zile, iar in acest timp trebuie sa-mi vina ciclul..dar ciclul nu trebuie sa vina dupa 27-30 de zile?Si dupa acasta pauza..continui sa iau tot in prima zi a ciclului menstrual?Si o alta intrebare: este sigur acest contraceptiv?Adica peste 2 luni cand am inteles ca isi face efectul contraceptivul, partenerul poate sa ejaculeze in mine fara nici-o problema?Este riscant daca fumez 1-2 tigari pe zi?Multumesc frumos.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
04-04-2011, ora 23:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. In timpul tratamentului hormonal, activitatea ciclica a ovarelor este suspendata. Deci, "ciclul" nu mai vine de loc. Dupa oprirea pilulelor, cel mai frecvent in a 4-a zi dupa intrerupere, are loc o sangerare asemanatoare unei menstruatii, numite sangerare de privatie. De aceea, de obicei medicii recomanda sa se ia pilule timp de 21 de zile, dupa care sa nu se ia pilule 7 zile: ca sa aiba impresia femeile ca mai au ciclu.

Contraceptivele ofera un grad inalt de protectie contra sarcinii. Indicele care apreciaza acest lucru este intre 98 % si 99 % ceea ce inseamna ca, din 100 de femei care iau in mod corect contraceptive timp de 1 an, o sarcina apare numai la una sau doua dintre ele. Eficienta lor este egala cu a prezervativului si superioara spermicidelor si metodelor naturale.

Efectul contraceptiv este deplin instalat dupa o saptamana, nu dupa doua luni. Prin urmare, partenerul poate ejacula in dv. De obicei, pentru asta se iau.

In general, asocierea cu fumatul impune atentie, deoarece atat fumatul cat si contraceptivele pot predispune la accidente embolice. Totusi, 1 sau 2 tigari pe zi reprezinta o expunere prea mica pentru a vorbi de risc crescut in aceasta privinta.
0
05-04-2011, ora 15:07
Pati04
Nu este medic/terapeut
Pati04
Si cat timp dureaza aceasta sangerare? Pot folosi medicamente cum ar fi cele de raceala si durere de cap?
0
01-01-2012, ora 23:19
missoana
Nu este medic/terapeut
missoana
Buna ziua!
In timpul actului sexual, am observat lipsa umezelii, si din aceasta cauza am niste usturimii puternice.
Care ar putea fi cauza? Tin sa precizez ca termin a 3 a folie de Artizia. Pot fi contraceptivele cauza lipsei umezelii, urmata de usturimi?
Va multumesc!
0
02-01-2012, ora 03:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este posibil ca anticoncepţionalele să modifice umiditatea vaginală, atât prin mecanism direct cât şi indirect, prin scăderea libidoului.
Ca soluţie provizorie puteţi folosi un gel pentru lubrefiere, aşa cum este, de exemplu, Gleitgelen. Ca soluţie pe termen mai lung, vă recomand mai degrabă schimbarea metodei contraceptive decât schimbarea anticoncepţionalelor unul cu altul.
0
05-01-2012, ora 18:50
missoana
Nu este medic/terapeut
missoana
Multumesc mult pentru raspunsul anterior.
In urma unei ecografii mi s-a spus ca am ovare polichistice.Medicul ginecolog mi-a dat Artizia.
Mergand la un control la medicul endocrinolog, mi-a spus ca Artizia nu sunt bune, si trebuie sa iau Yasmin.
Care sunt cu adevarat rezolvarea problemei mele?
Este bine sa trec de la un medicament la altul, de la o zi la alta?
Multumesc!
0
05-01-2012, ora 19:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu cunosc să existe vreun studiu Artizia versus Yasmin în această afecţiune. Dar, în niciun caz nu treceţi de la unul la altul de la o zi la alta. Dacă doriţi să treceţi la altul, terminaţi folia de anticoncepţionale odată începută, apoi, după ce terminaţi le începeţi pe celelalte.

Eu personal prefer să folosesc homeopatia în tratamentul ovarelor polichistice. Nu e vorba că nu ar avea efect tratamentul cu anticoncepţionale, ci că efectele adverse sunt frecvente (după cum vedeţi) şi am observat că problemele tind să recidiveze la oprirea lor. În rarele cazuri în care folosesc anticoncepţionale (asta se întâmplă mai ales când ovarele polichistice sunt însoţite de acnee şi hirsutism), nu folosesc nici Artizia, nici Yasmin, ci Diane-35.
0
14-04-2012, ora 13:50
Schatzilein
Nu este medic/terapeut
Schatzilein
Buna ziua,

Folosesc Artizia de cateva luni, doar ca am dat cumva peste cap programul, si am intarziat noua folie cu 3 zile, stiu ca dupa o zi, sau doua, o iei cand iti aduci aminte, continui sa iei in mod normal Artizia, si nu esti protejata o saptamana. Pentru 3 zile intarziere, este acelasi lucru?

Multumesc anticipat!
0
12-06-2012, ora 21:52
valy19
Nu este medic/terapeut
valy19
bun seara as avea o intrebare. iau in fiecare zi la ora 19 pastila artizia dar de 2 zile am uitat de ea dar am luato in aceeasi zi dar la ora 9 intrebarea este urmatoarea.are vreun efect negativ daca le-am luat la 2 ore dupa ora exacta?mentionez ca am intretinut relati sexuale fara a ma proteja...multumesc mult
0
14-06-2012, ora 16:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
V-ati incadrat in limitele de toleranta, prin urmare aceasta decalare a administrarii nu are consecinte.
0
15-06-2012, ora 08:27
valy19
Nu este medic/terapeut
valy19
multumesc mult...o zi buna
0
08-07-2012, ora 16:57
angi15
Nu este medic/terapeut
angi15
buna! am intrerupt contraceptivele de vreo 3-4 zile si acum sangerez. sa le iau iar pana la sfarsitul lunii sau sa ma opresc? mentionez ca iau Artizia si ca le-am intrerupt ca ma simteam cam rau si am fost la urgente si am gastrita. sa le mai iau sau nu? multumesc anticipat!
0
09-07-2012, ora 00:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
La a cata pilula din folie ati intrerupt ?
0
11-07-2012, ora 11:07
angi15
Nu este medic/terapeut
angi15
La a 4-a pilula
0
11-07-2012, ora 12:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu le mai luati, cel putin deocamdata, pana ce medicul dv va vede din nou.
0
13-07-2012, ora 22:15
angi15
Nu este medic/terapeut
angi15
Multumesc mult!
0
24-10-2012, ora 20:41
andreea 199517
Nu este medic/terapeut
andreea 199517
as avea si eu o mica intrebare...daca am intarziat cu 20 de min sa iau pastila poate fi o problema? va multumesc
0
24-10-2012, ora 20:42
missoana
Nu este medic/terapeut
missoana
Nici una.Fii fara grija:)
0
24-10-2012, ora 20:44
andreea 199517
Nu este medic/terapeut
andreea 199517
ok mersi mult
0
03-11-2012, ora 08:50
diana vasc
Nu este medic/terapeut
diana vasc
Am o nelamurire. Folosesc pentru prima data anticonceptionale, si anume Artizia. Insa nu le-am luat din prima zi a ciclului deoarece acesta a aparut in timpul noptii cand dormeam. Asadar am luat prima pilula in a doua seara de ciclu menstrual. Intrebarea mea este, sunt protejata daca pana acum am ajuns la a 3a pilula ? Astept un raspuns cat mai urgent va rog. Multumesc mult ! :)
0
22-12-2012, ora 23:26
aaana
Nu este medic/terapeut
aaana
buna am 20 de ani si in urma unui control mi-a fost prescris artizia timp de 6 luni mentionez ca iau pentru prima data aceste pilule am ternimat prima folie si de cand am inceput acest tratament am menstruatie mai exact de 23 de zile mi sa spus ca trebuie intre folii sa fac o pauza de 7 zile
este mormal sa am menstruatie atata timp ?
mentionez ca inainte de a incepe sa iau artizia am luat utrogestan cate 2 pilule pe zi timp de 5 zile pt ca asa mi sa prescris dupa care am inceput tratamentul cu artizia oare pentru ca mia fost 'fortat' sa am aceasta scurgere dar atat de lunga?nu mi se pare normal
mentionez ca mie mia venit menstruatia la 17 ani si nu am avuto nici o luna scurgeri normale am avut si luni in care nu imi venea de loc va rog ajutati-ma cu un raspuns ce trebuie sa fac?
este mormal ce mi se intampla? este vreo reacti a ariziei?
0
04-01-2013, ora 18:49
alexandra85
Nu este medic/terapeut
alexandra85
Buna! Folosesc anticonceptionale artizia de aproximativ 10 luni si nu am avut probleme de niciun fel. Dar tableta din ziua 9-a (respectiv 25 dec) am uitat sa o iau...teoretic am fost protejata pana la 9:00, 26 dec., dar am avut contac sexual neprotejat in jurul orei 12 si am luat pastila imediat dupa. Vreau sa stiu daca exista riscul sa fi ramas insarcinata sau daca am fost protejata in continuare de pilula? dar urmatoarele 7 zile?

Multumesc anticipat!
0
24-04-2013, ora 18:10
wildcat soul
Nu este medic/terapeut
wildcat soul
buna ziua, am si eu o intrebare, folosesc Artizia de o luna dupa recomandarea medicului, din prima zi de ciclu, dupa 19 zile dupa relatii sexuale am dureri si usturimi, am vrut sa intreb poate fi legat de contraceptive? le-am luat la timp, nu am omis nici una, acuma e a 4 zi dupa ultima pastila, am niste singerari apoase neabundente, pot fi considerate acestea ca ciclu menstrual? daca da ar trebui sa incep o noua fiola de Artizia? sau sa le incep din a 8 zi dupa ultima pastila, astept cu nerabdare raspuns, mersi mult!
0
02-05-2013, ora 14:53
gorcea alina
Nu este medic/terapeut
gorcea alina
buna ziua. am luat timp de 9 luni artizia si totul a fost bine, dar am facut o pauza de o luna si apoi la urmatoarea menstruatie am inceput di nou o alta folie dar acum nu se mai opreste menstruatia a trecut aproape 2 saptamani si tot imi vine cate putin.
0
02-07-2013, ora 11:33
m21
Nu este medic/terapeut
m21
Buna ziua. Folosesc Artizia de 1 an si 4 luni si as dori sa le intrerup. Sunt posibile efecte secundare?
0
02-07-2013, ora 15:14
andreeaaa10
Nu este medic/terapeut
andreeaaa10
Buna ziua. Iau acc Karissa de 6 luni, dar de la planning mi s-au recomandat acc Artizia. Ar putea aparea vreo problema in urma modificarii chiar daca au aceeasi concentratie de hormoni? Multumesc.
0
29-09-2013, ora 10:59
rocssy
Nu este medic/terapeut
rocssy
buna ziua...am 20 de ani..iau artizia de aproape 2 ani.as vrea sa stiu daca ar trebuii sa fac pauza...in afara de dupa alea 21 de zile...
0
16-10-2013, ora 20:31
199525
Nu este medic/terapeut
199525
Am si eu o intrebare, iau pilulele Artizia de o luna, dar, luna aceasta dupa pauza de 7 zile, am luat 2 zile pastile gresit, adica in loc sa iau pilulade marti si miercuri am luat de joi si vineri este o problema ?ce trebuie sa fac? scade cumva protectia?
0
29-07-2014, ora 22:18
madalix
Nu este medic/terapeut
madalix
Am si eu o intrebare. Si eu iau anticonceptionalele Artizia de o saptamana. Ginecoloaga mea mi-aspus sa iau prima pastila in prima zi de stop ceea ce am facut. Intrebarea mea este urmatoarea : Luna viitoareimi mai vine stopu sau nu? Avand in vedere ca dupa 21 de zile fac 7 zile pauza intre pastile?
0
22-07-2015, ora 20:37
Eliza22
Nu este medic/terapeut
Eliza22
Buna ziua ! Am o mare nelamurire si asi dori sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns..Nu stiu cum de am dat-o in bara si am cam fastacit programul de luat antconceptonalele artizia sunt la prima folie si uitand sa i-au pastila luni.. am luat-o marti crezand ca este luni, iar astazi fiind miercuri si m-am uitat ma bine pe folie am constatat greseala care am facut-o si din spaima de a nu ramane gravida din nou (acum am doi baieti gemeni scumpi de 1 an si jumatate) am luat pastila de marti si mercuri pe amandoua odata..asi dori sa stiu cat de grava este prostia pe care am facut-o. Avand copii si fiind mereu activa si totodata in continuu stress am cam uitat.. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Va multumesc!
0
19-09-2015, ora 09:18
cataerica
Nu este medic/terapeut
cataerica
Buna ziua am si eu o mare rugaminte daca poate sa-mi raspunda si mie cineva !Eu iau Artizia de 2 ani si le-am luat regulat seara de seara dar nu le-am luat la ore fixe, acum de 3 luni nu mi-a venit ciclul, va rog eu mult sa-ma ajutati cu un raspuns mi-am facut si test de sarcina si nu sunt gravida ce se intampla cu mine de nu mi-a veni ciclul, adtept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •