Nelamuriri in ceea ce privesc anticonceptionalele

03-01-2009
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Buna seara...am si eu mai multe nelamuriri in ceea ce privesc anticonceptionalele Desorelle
1.Vreau sa stiu daca pot lua antibiotice in timp ce iau si Desorelle (sau ce fel de antibiotoce pot lua)
2.Daca am diaree sau vomit scade efectul lor?Trebuie sa ma protejez?
3.Pot lua analgezice sau si acestea scade efectul lor?

Va multumesc!
9 comentarii
0
03-01-2009, ora 19:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Puteti lua orice antibiotic in timp ce luati Desorelle.
-in cayul majoritatii antibioticelor nu este nevoie de nici o masura suplimentara.
-in urmatoarele cazuri: eritromicina si derivatii ei, rifampicina, unele sulfamide, tetraciclina, efectul anticonceptional al Desorelle poate scadea. In asemenea cazuri, trebuie sa va protejati suplimentar pe toata durata administrarii antibioticelor citate, cat si 7 zile dupa aceea.

Spuneti intotdeauna medicului care va prescrie o reteta ca luati anticonceptionale.

2. Efectul anticonceptional al pilulelor devine incert daca:
-vomati la mai putin de 2 ore de la administrarea pilulei
-aveti un scaun diareic in intervalul cuprins intre o ora si 6 ore de la administrarea pilulei. Prin definitie, scaunul diareic este un scaun lichid, deci nu orice scaun moale.
In cele doua cazuri de mai sus, considerati ca pilula nu a fost luata. E exact ca si cand ati scapat-o pe jos, si luati alta pilula.

3. Analgezicele obisnuite nu scad efectul anticonceptionalelor.
0
05-01-2009, ora 15:58
ralucaelena
Nu este medic/terapeut
ralucaelena
Buna ziua!am mare nevoie de parea dumneavoasta am luat timp de 2 ani contraceptive cam 6 luni karissa aveam greturi in perioada respectiva am fost la medicul de planning si mi le-a schimbat cu logest sa dovedit ca acele greturi nu erau din cauza ac.ci din cauza bilei mele care e cam lenesa si imi da de furca cateodata.tot decand am inceput sa iau ac.am inceput sa am si migrene(dureri de cap pe o singura parte pe cea dreapta mai bine spus) din diferite motive in octombrie am intrerupt ac.de atunci pana acum nu am ami avut nici o migrena ci doar niste dureri in zona cefei datorita unor probleme cu coloana pe care le am.am fost la planning si mi recomandat sa incerc un preparat trifaziv milligest sau mercilon daca mai am migrene si de la milligest tin sa mentionez ca am e noduli micut la un san si un fibroadenom la altul pe care il supraveghez cu ecografie din 6 in 6 luni cat timp am luat logest nu am avut probleme cu nodulul respectiv nu sa marit chiar sa micsorat putin.mai trebuie sa adaug ca am si o lispa usoara de calciu si tensiunea cam micuta in vara aceasta am suferit si o vaporizare cu laser pe col pt.o leziune.imi fac regulat analize in fiecare an si nu am probleme colesterolul este ok, glicemia la fel si analizele pt.ficat.avand in vedere toate acestea ce preparat credeti ce este mai ok cel trifazic sau mercilon?si avand in vedere interventia pe col si faptul ca am o tulpina de hpv cu risc scazut mai pot sa iau contraceptive nu mai vreau sa am migrene care erau destul de des si de 3 oro pe saptamana dar nici nu vreau folosesc la nesfarsit prezervativul de la care ma irit in plus am o relatie stabila care se va concretiza anul acesta prin casatorie.
va multumesc
0
05-01-2009, ora 22:10
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
0
05-01-2009, ora 23:24
Dr. Mihnea Dragomir
Dr. Mihnea Dragomir
@ralucaelena
Parerea mea este ca cea mai potrivita metoda in cazul dv este una dintre metodele naturale, probabil Billings. Daca doriti neaparat pilule hormonale, cele trifazice sunt usor preferabile.
0
13-01-2009, ora 12:13
ralucaelena
Nu este medic/terapeut
ralucaelena
multumesc frumos pt.raspuns domnule doctor.prefer pilulele hormonale sau daca chiar nu s epoate cu ele raman la prezervativ.se poate ca din cauza concentratiei mai mari de hormoni din pilulele trifazice sa se mareascaa fibroadenomul?
multumesc frumos pt.raspuns
0
13-01-2009, ora 20:42
Dr. Mihnea Dragomir
Dr. Mihnea Dragomir
In medie, concentratia de hormoni din trifazice nu este mai mare decat din monofazice, ci este inegal distribuita, pe cand la monofazice este uniforma, adica pilulele sunt intersanjabile.

Referitor la fibroadenom si pilule, problema este controversata. Parerea celor mai multi ginecologi este sensibil diferita de parerea celor mai multi oncologi. Eu personal, ma abtin sa prescriu contraceptive atunci cand exista probleme, chiar benigne, ale sanului. Dar la fel de bine, stiu ca alti colegi nu gasesc in asta un impediment.

In general, reactiile adverse ale prezervativului sunt mai rare si mult mai putin serioase decat reactiile adverse ale pilulelor hormonale.

In final, pacientii si pacientele noastre trebuie sa faca alegerea, noi doar informam.
0
14-01-2009, ora 07:31
ralucaelena
Nu este medic/terapeut
ralucaelena
multumesc frumos pt.raspuns domnule doctor!
0
20-09-2009, ora 21:11
alesb
Nu este medic/terapeut
alesb
Buna seara! am si eu mai multe nelamuriri daca se poate sa mi le dezlegati! am luat 13 luni de zile miligest in ultimele luni ma simteam mai rau ma durea capul dimineata. am hotarat sa iau o pauza pana in luna decembrie( 2 luni) si vreau sa imi sp cu ce pastile leas putea inlocui( miligestul) daca se poate! o alta nelumirire e ca as vrea sa stiu care e diferenta intre anticonceptionalele monofazice si trifazice? Va multumesc
0
01-09-2011, ora 11:25
m4ry4
Nu este medic/terapeut
m4ry4
buna ziua ! am si eu o probema poate ma puteti ajuta.eu iau ac trifazice tri-regol mai exact, dar acum nu il gasesc in farmacii lipseste cu desavarsire. stiu ca inainte de al schimba trebuie sa merg la control ginecologic dar pana ajung la medic ce alt ac pot lua?medicul meu este plecat pt 2 luni din tara si nu as vrea sa merg la alt cineva. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.