neoplasm de colon

100 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
18-03-2012, ora 16:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentele in cancer sunt standardizate. ele se folosesc in functie de indicatie si nu exista nici o deosebire intre medicamentele la care are acces un om extrem de bogat sau cineva foarte sarac. medicamentele sunt aceleasi, iar in cancerul de colon sunt cele pe care le-ai amintit, fluorouracil, xeloda, oxaliplatin, campto, avastin, erbitux, cu mentiunea ca ele se folosesc GRUPAT in anumite SCHEME, iar folfox si folfiri sunt 2 asemenea scheme (combinatii). toata lumea are acelasi acces la ele. din pacate unele din medicamentele acestea se dau cu aprobare (ca avastin sau erbitux) si accesul la ele se face in limita unui numar de locuri bugetat, deci pentru care pacientii stau intr-o coada de asteptare. asta e tot. exista acele persoane "foarte bogate" care pot, de exemplu, sa-si cumpere din banii lor cateva doze, pana in momentul in care primesc aprobare, dar este o diferenta nesemnificativa fata de cei care mai asteapta cateva saptamani sau chiar luni, pe un tratament alternativ; cancerul nu este o boala care progreseaza in zile sau saptamani, este o boala mai lenta.
0
18-03-2012, ora 20:01
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Buna seara,
Suntem tot in tratament cu folfiri nordic, cu efecte secundare destul de putine, in sensul de ceva greata.
Am completat in februarie dosarul pentru avastin dar deoarece lipsea CT-ului medicul nu a trimis dosarul la casa de asigurari de sanatate. Chiar nu stiu de ce nu a fost facut acest computer tomograf in timp util.
Dar... ne-am programat si... dupa doua saptamani in sfarsit am facut CT-ul, iar rezultatele le vom avea luni. Tot luni sper sa ne iasa si K-ras-ul de la Victor Babes.
Ca si hemoleucograma a scazut foarte mult PLT-ul a ajuns la 88 de la 240 si RDW-CV a crescut la 16 de la 13.5.
Pentru trombocitele care sunt foarte scazute medicul ne-a recomandat prednison 4 tablete o data, timp de 4 zile, dar in prospectul de la prednison scrie ca se da cu prudenta la cei operati recent pe intestin.
Chiar nu stiu ce sa fac sa ii dau sau nu ?
Ca si hepatoprotector ne-a spus ca nu este cazul sa ii dam nimic inca.
0
18-03-2012, ora 23:19
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara, sper sa fie asa cum spuneti dvs si am foarte mare incredere in cuvintele dvs, sper sa poata beneficia de un tratament complet si corect.
Schemele acelea folfox si folfiri se recomanda si ele in functie de gravitatea tumorii nu?
Am auzit ca sunt doua feluri de citostatice, unele rosii si unele albe, ( asa s-a exprimat persoana de la ce am aflat, ca dumneaei a facut unele albe si nu i-a picat nici parul), imi puteti spune va rog ce inseamna asta?Este vorba tot de felul in care alege medicul oncolog sa combine citostaticele pentru cele mai bune rezultate?
Stiu ca nu este bine, dar tot citesc si incerc sa ma documentez pentru a incerca sa-l ajut si pe el, in momentul in care o sa afle.V-am spus ca este vorba cumnatul meu, iar sora mea tocmai a nascut si nu stie nici ea ce se intampla, deci as vrea sa aflu eu cat mai multe lucruri ca sa pot sa le ofer informatiile acestea cand va veni momentul adevarului.
Astazi i-au facut si lui din nou analizele si maine cred ca o sa vina rezultatul, credeti ca ar trebui urmarit ceva in mod deosebit?
Ce modificari ar trebui sa apara, in conditiile in care toate analizele de dinaintea tomografiei, nu aratau decat o anemie, de aceea nici nu a fost bagat in seama atunci cand s-a prezentat la medic, motiv pt care toti medicii i-au prescris vitamine.
Anemia de dinaintea operatiei ar trebui sa dispara?
Si inca ceva.pana la rezultatul biopsiei, nu ar putea sa i se faca si o ecografie, sau tomografie a ficatului si a splinei?Ca sa vada medicul exact daca s-au dezumflat, si intr-adevar a fost din cauza tumorii care apasa, sau daca este din cauza ganglionilor limfatici care ar putea sa existe.
O sa revin probabil si cu alte intrebari, va multumesc din suflet!
0
18-03-2012, ora 23:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
gabriela carmen: sfatul meu este ca atunci cand medicul iti zice sa faci ceva, sa faci, altfel iti asumi responsabilitatea, complet prosteste, pentru orice eveniment negativ ulterior.

catalyna: este momentul sa te linistesti putin si sa te aduni. intrebarile tale fac parte din gama aceea fara de sfarsit, al carei substrat este de fapt panica si emotia puternica din contextul confruntarii cu acest diagnostic la o persoana apropiata. trebuie sa ai putina incredere. eu personal am sa te ajut cu orice neclaritate, orice explicatie si raspunsul la orice intrebare, atata timp cat este mai concisa si mai clar formulata si, daca se poate, nu ceva de genul "nu ar fi mai bine...", pentru ca discutiile pe internet nu pot tine locul unei consultatii medicale sau a unei discutii cu medicul vostru curant. schema de citostatice se alege de catre oncolog pe baza unui protocol care ia in seama toate datele bolnavului, inclusiv datele legate de boala, stadiul tumorii, tipul histologic, disponibilitatea, etc. el stie cel mai bine si nu poate decide oricum nimeni altcineva, decat un alt oncolog, pe baza unui alt consult. noi vom discuta aici, pe baza informatiilor care iti parvin, toate deciziile care s-au luat. numai bine !
0
20-03-2012, ora 20:32
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Avem rezultatul examinarii CT.

Rezultat investigatie
La nivelul etajului toracic:
Micronoduli parenchimatosi pulmonari diseminati in ambele campuri pulmonare, unii cu caracter cert sechelar, nu se evidentiaza leziuni nodulare sau micronodulare pulmonare cert sugestive pentru determinari secundare. Mici bule de emfizem pulmonar localizate predominant in lobul superior drept.
Minime modificari fibrotice-pleuro-pulmonare.
Mici adenopatiii mediastinale localizate predominant in mediastinul anterior si superior, cea mai mare de cca. 1.1 cm in spatiul prevascular. Calcificari ganglionare la nivelul lojei Barety si hilar pulmonar drept.
Fara epansamente lichidiene pleurale sau pericardice.

La nivelul etajului abdomino-pelvin:
Ficat cu dimensiuni normale, fara procese localizate evidentiabile CT. Fara dilatatii de CBIH sau CBEH.
Ax portal permeabil, omogen opacifiat.
Splina cu dimensiuni normale, cu structura omogena.
Pancreas cu dimensiuni normale, ci iodofilie omogena.
Infiltratia difuza a grasimii mezenterice in hipocondrul drept, cu evidentierea unei imagini nodulare de cca. 0.9 cm, localizata juxtapancreatico-duodenal (ima 38-se8), necesita monitorizare imagistica.
Ambii rinichi cu contururi usor boselate, cu nefrograma simetrica si excretie prezenta bilateral. Mici chiste renale bilateral.
Hiperplazie nodulara suprarenaliana bilateral.
Fara adenopatii cu caractere cert patologice subdiafragmatice.
Vezica urinara in repletie, cu pereti fini, fara imagini lacunare.
Prostata cu dimensiuni in limitele varstei, cu iodofilie neomogena.
Fara lichid de ascita.

Concluzii:
Fara determinari secundare pulmonare sau hepatice certe.
Nodul solid (peritoneal ?), de monitorizat imagistic.

Am rugamintea daca puteti sa imi spuneti ce inseamna toate astea si mai ales daca trebuie sa facem investigatii mai in amanunt la vreun organ.
0
20-03-2012, ora 23:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
boala e sub control dupa operatie si sub tratament chimioterapic. nu se vad semne de recidiva certe. trebuie, desigur, continuat tratamentul si monitorizarea conform cu ce va zice oncologul. va urez o remisie cat mai durabila, vesnica daca se poate !
0
22-03-2012, ora 17:49
Maria P90
Nu este medic/terapeut
Maria P90
Buna ziua! Bunica mea, in varsta de 65 de ani a fost operata acum o luna de neoplasm colon ascendent. Rezultatul anatomo-patologic este urmatorul :
Diagnostic microscopic descriptiv:
Colon ascendent- adenocarcinom moderat diferentiat( cu unele aspecte comedocribiforme), fara arii mucinoase, ulcerat, invaziv, focal, pana la seroasa, cu invazie perivasculara si perinervoasa, redusa desmoplazie stromala, moderat infiltrat limfocitar peritumoral, focare de necroza; prezenti emboli tumorali capilari. Prezenti polipi hiperplastici/ serati, peritumoral. Sectiunile la distanta si din marginea piesei libere de tumora: s-au mai identificat 6 ganglioni limfactici, din care 1 cu metastaza adenocarcinomatoasa.
Diagnostic microscopic concluziv:
Adenocarcinom moderat diferentiat( cu arii ceomedocribiforme) infiltrativ. p T4N1Mx C-18, 2, M-8140/3

As dori sa stiu in ce stadiu se afla, si ce inseamna acest cod p T4N1Mx pentru ca am cautat pe internet crezand ca este in stadiul 4, dar am vazut ca cifrele corespunzatoare lui T la stadiul 4 difera. Si as mai dori sa stiu daca ii va folosi la ceva acea chimioterapie, desi ea nu are dureri sau simptome, mi-e frica sa nu fie intr-o faza inaintata, si poate mai tare am chinui-o ducand-o sa faca citostaticele. Va rog frumos sa imi raspundeti. Va multumesc !
0
24-03-2012, ora 11:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este intr-o faza inaintata, totusi nu terminala. se poate spune, mai corect, ca este intr-o faza "intermediara" ca gravitate. o faza care are sanse la vindecare, dar unde totusi riscul de recidiva este foarte mare, datorita dimensiunii mari si gradului mare de invazie locala a tumorii primare, a existentei unui ganglion (cel putin) invadat de boala si a invaziei vasculare si nervoase vizibile pe piesele de la microscopie. totusi dupa parerea mea stadiul pare mai degraba de tipul T3 N1 decat T4 N1 (T reprezinta dimensiunea/invazia tumorii primare, iar N - gradul de afectare al ganglionilor din zona; T4 ar insemna invazia directa a unui organ invecinat, dar tumoarea pare sa se fi oprit la seroasa - deci T3) de aici rezulta un stadiu III, dupa parerea mea (stadiile sunt de la ! la IV, compuse din ce inseamna fiecare T, N si M - metastazele la distanta). deci in cazul in care NU exista metastaze (pe un examen CT sau RM de cap, torace si abdomen), stadiul NU este IV si este VINDECABIL. vindecarea presupune o operatie de succes (inteleg ca s-a facut) si apoi chimioterapie "adjuvanta", care sa distruga orice rest de celule tumorale eventual ramase. apoi urmeaza urmarire la distanta si repetata, cu colonoscopie si examene CT la interval regulat, dupa cum stabileste oncologul.

s-a inteles ceva ?
0
24-03-2012, ora 23:34
Maria P90
Nu este medic/terapeut
Maria P90
Da, am inteles. Va multumesc frumos ca mi-ati raspuns, pentru ca nu stiam la cine sa apelam ca sa ne explice care este de fapt situatia. Am inteles ca exista si o analiza "Marker de colon" care se poate face regulat cum ati spus si dvs. Noi am mai trecut prin asta cu bunicul meu si stim foarte bine ca vindecabil in totalitate nu poate fi, dar boala poate fi stagnata pe un interval de timp (ca sa zic intr-un fel anume). Va multumesc inca o data pentru ca ne-ati vorbit deschis. Va dorim multa sanatate si sa fiti mereu alaturi de noi toti care avem nevoie de sfaturi de la dvs.
0
25-03-2012, ora 00:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
26-03-2012, ora 22:28
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara,

Revin cu o intrebare.S-a externat pacientul si pe biletul de externare scria ceva de genul...Stadiu III T4M2Mx, sau cel putin asa am inteles, mi-a fost putin jena sa citesc amanuntit foaia aia.Dar o sa citesc si o sa va dau mai multe detalii in zilele urmatoare.Despre ce am scris imi puteti spune ceva?E ceva relevant?

Va multumesc!
0
26-03-2012, ora 23:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este extrem de relevant. este stadiul bolii care este principalul factor de prognostic si pe baza caruia se adapteaza tratamentu. stadiul (de la I la IV) este compus din T N si M: T - dimensiunea tumorii (aici 4, maxim), N - numarul de ganglioni invadati (numar destul de mare, descoperit) si M - prezenta de metastaze (1 sau 0, ca varianta booleana, Mx insemnand ca nu poate fi precizata prezenta sau absenta metastazelor).
0
27-03-2012, ora 10:30
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Multumesc, deci pana la urma este destul de grav rezultatul...prezenta metastazelor se poate vedea doar la biopsie probabil...inca nu a venit acel rezultat.
Referitor la numarul de ganglioni invadati, cam ce inseamna acest lucru, e vorba de organele care au mai fost afectate?
D-na doctor a mai spus ca s-ar putea sa fie un limfom, dar nu am inteles unde, la nivelul ficatului poate?Si ca daca ar fi decat limfom ar fi foarte bine, ca acela s-ar retrage.
Si stadiul III este un stadiu avansat probabil, avand in vedere ca IV este metastaza nu?
Ce parere aveti despre sansele de vindecare?Sunt slabe catre deloc, sau slabe dar cu putin noroc cresc?
Referitor la evolutia lui post-operatorie, situatia iarasi este foarte rea, dupa parerea mea...este foarte slab, desi mananca foarte bine, regimul il tine cu strictete, dar arata mai rau decat inainte de operatie.Se poate face ceva pentru o recuperare mai rapida?
O zi usoara va doresc!
0
27-03-2012, ora 20:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ganglionii sunt structuri anatomice (in cazul acesta din vecinatate), unde boala se poate extinde. nu sunt clasificate ca M ci ca N (e o greseala in redarea ta de mai sus). pot fi Nx, N0, N1, N2 sau N3.

asteptam rezultatul de la biopsie, cu analiza histopatologica. ea va pune un diagnostic definitiv.
0
27-03-2012, ora 21:48
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Multumesc inca o data pentru raspunsuri, o sa va scriu in momentul in care o sa iasa rezultatul biopsiei, sau cand o sa mai inteleg ceva din biletul de externare.
O seara placuta!
0
27-03-2012, ora 23:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !
0
05-04-2012, ora 20:10
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara, revin cu rezultatu examenului histopatologic, dar din pacate este scris cu litere de mana si nu inteleg exact toate denumirile.Imi cer scuze si daca uteti intelege ceva astept raspunsul dvs.

DIAGNOSTIC CLINIC :neoplasm unghi hepatic colonic stenozant hemoragic std III pT4N2Mx
multiple adenopatii mezenterice
ganglion mezenteric

REZULTATUL HISTOPATOLOGIC:
aspect microscopic 159233, 159234, 159235, 159236, 159237, 159238, 159239, 159240, 159241, 159242.
Adenocarcinom moderat diferentiat asociat cu.(nu inteleg ce scrie) de adenocarcinom mucinos (coloid), invaziv pana in tesutul...(iarasi nu inteleg, este ceva "sub..."), abundent infiltrat inflamator acut si cronic peri si intra tumoral, abcese la nivelul tesutului.(acelasi cuvant ca mai sus pe care nu il inteleg "sub..."), emboli septici, emboli tumorali in vase de calibru mic.
Unsprezece limfo-ganglioni cu hiperplazie foliculara reactiva, histiocitoza sinusala si transformare adipoasa.
Un limfo-ganglion cu metastaza de adenocarcinom mucinos.Margini de rezectie libere.
159243 (ganglion mezenteric) :un limfo-ganglion cu hiperplazie foliculara reactiva.

O sa va redau mai jos si buletinul de interpretare facut inaintea operatiei:

Examenu CT nativ si postcontrast evidentiaza voluminoasa formatiune tumorala (diametre axiale 133/63 mm/diametru cranio-caudal=100 mm) dezvoltata abdominal de partea dreapta, infiltrand flexura colica dreapta si ansa colica ascendenta.
Formatiunea cu aspect heterogen, contur neregulat, iodofil cu zone hipodense in interior, prezinta centro-superior componenta aerica, avand urmatoarele raporturi: superior-fata viscerala hepatica si colecistul, fara limita de demarcatie fata de acesta, anterior-peretele abdominal; posterior-fascia prerenala dreapta pe care o deplaseaza, exercitand efecte compresive asupra corticalei renale; inferior-regiunea ileo-cecala.
Cativa noduli iodofili sateliti formatiunii descrise, cu dimensiuni pana la aproximativ 11mm.
Tendinta de conglomerare a anselor jejunale.
Fara adenopatii semnificativ patologice retroperitoneale.
Ficat marit in dimensiuni, fara leziuni inlcuitoare de spatiu.
Splenomegalie
Usoara dilatatie a axului venos spleno-portal ( VP in hil 15 mm, vena splenica in hil 10 mm)
cativa calculi renali bilateral, diametru max=5 mm de partea stanga, respectiv 4 mm de partea dreapta, neobstructivi.

V-am scris si rezultatul acesta in ideea in care puteti analiza mai bine ce am scris la rezultatul histopatologic, avand in vedere ca sunt cuvinte pe care nu le-am putut descifra.

Astept cu interes raspunsul dvs.
Va multumesc inca o data si va doresc o seara minunata!
0
05-04-2012, ora 20:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci... buletinul de mai sus atesta diagnosticul de cancer de colon intr-un stadiu cel putin intermediar. totusi... care este intrebarea ?
0
05-04-2012, ora 21:10
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara,

Diagnosticul l-am inteles, dar speram sa imi puteti spune ceva despre acei ganglioni, ce inseamna acele descrieri.Exista metastaze in alte organe si daca da, se mai pot opera si acelea si sa se indeparteze si de acolo tumorile?
Va precizez ca inca nu am avut o discutie cu medicul, de aceea nu inteleg mare lucru.

Va multumesc!
0
05-04-2012, ora 21:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu sunt vizibile metastaze in alte organe (intraoperator totusi nu se poate inspecta decat cavitatea abdominala si, intr-o oarecare limita, ficatul). totusi pentru un diagnostic mai precis despre existenta/inexistenta metastazelor, ar trebui facut un examen CT de torace si abdomen.

cand a facut operatia? daca nu exista metastaze, exista o sansa destul de buna de vindecare (definita ca absenta oricaror semne de boala timp de 5 ani), asta cu chimioterapie in completare si apoi urmarire la distanta. chimioterapia se incepe de obicei la cam 6-8 saptamani de la operatie, depinzand de cum se reface dupa.

aveti programata o consultatie la oncolog ?
0
05-04-2012, ora 21:55
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Multumesc mult, mi-ati dat multe sperante prin raspunsul dvs.
Mai spuneti-mi va rog ce inseamna acest rand "Un limfo-ganglion cu metastaza de adenocarcinom mucinos.Margini de rezectie libere".
Operatia a fost facuta pe 15.03, iar programare la medicul oncolog nu avem inca, deoarece nu ne-am hotarat la cineva anume.Avem o recomandare catre o doamna doctor din Ploiesti, dar am fi vrut si pe cineva din Bucuresti, de la Fundeni de preferat.Ati putea sa recomandati pe cineva?Mi-ati spus ca si dvs sunteti medic oncolg, dar banuiesc ca nu faceti programari pe forum, am putea lua legatura pentru o programare?(In ideea in care aveti cabinet prin apropiere de Ploiesti)
0
05-04-2012, ora 22:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Nu folosesc acest forum pentru a face programari sau nimic de genul. Lucrez pur si simplu intr-un spital oarecare din bucuresti.

limfoganglion cu metastaza de adenocarcinom = un ganglion din vecinatatea tumorii (dintre toti cei examinati) a fost descoperit ca fiind invadat de cancer; cancerul se poate raspandi de la locul initial pe cale limfatica, iar ganglionii reprezinta "statii" limfatice; faptul ca e doar UNUL SINGUR invadat este un lucru totusi bun. Desigur ca cel mai bine ar fi fost daca nu era nici unul invadat, la fel daca tumoara era si mai mica, dar nu ajungem nicaieri cu rationamente de genul asta. Ideea e ca sperante inca sunt.

margini de rezectie libere = un lucru cu o insemnatate net pozitiva si inca foarte puternica! se refera la faptul ca portiunea de colon care a fost scoasa prin operatie nu are la marginile ei nici urma de tumora (atat cat s-a putut detecta la microscop). asta inseamna ca, cu mare probabilitate, tumora a fost scoasa in intregime = lucru bun !

lucrurile arata bine. totusi trebuie sa stii ca e un stadiu intermediar, nu unul foarte incipient, si notiunea de "emboli tumorali" in vasele de sange vazute la microscop (tumora a invadat deja pe calea unor vase, totusi inca mici), ei bine aceste lucruri presupun un risc de recidiva. nu e obligatoriu ca acest lucru sa se intample, daca au scapat celule tumorale chimioterapia are o sansa destul de buna sa le ucida, sau macar sa le intarzie foarte mult evolutia. deci nu dispera, dar totusi iti spun aceste lucruri ca sa ramai informata si pentru ca, in orice situatie, mai ales una rea, pe viitor, sa nu fi luata complet pe nepregatite.

sper sa se vindece si sa fie totul bine, dar faceti ce trebuie facut, din aproape in aproape, cu rabdare si celeritate si mai ales incredere. va urez noroc !
0
05-04-2012, ora 22:14
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Va multumesc mult, sa revin dupa vizita la medicul oncolog.

O seara buna va doresc!
0
17-04-2012, ora 20:14
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Buna seara,

In sfarsit am primit rezultatele de la Victor Babes:

Histopatologic: Adenocarcinom moderat diferentiat invaziv pana in tesutul adipos.
Imunohistochimic: EGFR negativ, Ki67 pozitiv 60%
Biologie moleculara: PCR-RFLP K-RAS:
Nu s-a detectat mutatie activatoare la nivelul genei K-RAS, exon 2, codon 12.
Nu s-a detectat mutatie activatoare la nivelul genei K-RAS, exon 2, codon 13.

Ce puteti sa imi spuneti despre rezultate primite?
Pot ele influenta schema de tratament ?
Ar mai trebui facute si alte teste pentru a ne focaliza mai bine cu tratamentul ?
0
17-04-2012, ora 22:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
absenta mutatiilor la nivelul genei K-RAS este un lucru pozitiv: prezice faptul ca pacientul poate beneficia de tratament cu un medicament numit ERBITUX (sau VECTIBIX), pe langa chimioterapie, care poate fi primit cu aprobare de la CNAS. momentan trebuie urmat tratamentul odata inceput. nu imi amintesc prea multe detalii legate de stadiul bolii si istoricul ei, inclusiv tratamentul.
0
17-04-2012, ora 22:12
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Stadiul bolii: neoplasm de colon ascendent, metastaza peritoneala.
Momentan schema de tratament este FOLFIRI.
Este o regula ca intai sa fie introdus in schema de tratament AVASTIN si apoi ERBITUX ?
Este un criteriu de selectie varsta pacientului pentru intocmirea dosarului pentru AVASTIN ?

Va multumesc mult.
O seara buna.
0
18-04-2012, ora 21:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este o regula de introducere a celor doua medicamente, de multe ori unul sau altul, sau chiar ambele, nici nu se pot folosi deloc. varsta nu este in sine un criteriu.
0
18-04-2012, ora 22:12
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara domnul doctor,

Revin pe forum in ideea de a ma lamuri in legatura cu cateva aspecte legate de chimioterapie.
Baiatul de care va spuneam a inceput azi chimioterapia, i s-a administrat OXALIPLATIN 200 MG I.V.P BINE TOLERAT si urmeaza sa ia in continuare cate 6 pastile/zi de XELODA.
Pe biletul de externare scria neoplasm colon stadiu 3 si cht adjuvanta seria 1...
Vroiam sa va intreb in primul rand ce inseamna cht adjuvanta, daca este tratament in scop paleativ sau curativ.
Iar urmatoarea intrebare este legata de medicamentele administrate... am citit foarte multe postari ale dvs pe forum si nu am vazut sa folositi acesti termeni., cum sunt?in ce categorie intra?categoria de top sau doar sunt mai ieftine si acceptate mai usor de casa de asigurari?
Stiu ca nu vreti sa racolati pacienti pe acest forum si ca intalniti zeci de cazuri zilnic, dar credeti ca in Bucuresti sunt alte sanse si ar avea acces la alt tratament?Va intreb pt ca el a decis sa faca tratamentul in Ploiesti...nu stiu ce sa cred...Dvs ce ati fi recomandat? va rog daca puteti sa imi spuneti parerea dvs referitoare la tratament...
De asemenea daca se poate sa discutam in particular va rog sa imi confirmati!

Va multumesc!
0
18-04-2012, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tratamentul cu Xeloda si oxaliplatin este absolut STANDARD ca schema "adjuvanta" in cancerul de colon. ce inseamna adjuvant? simplu: situatia favorabila in care operatia s-a putut face cu succes si in scop curativ, prin indepartarea intregii tumori, iar apoi chimioterapia vine sa omoare orice boala microscopica potentiala, micsorand astfel la maxim sansele de recidiva pe viitor. totusi, ca nota separata, trebuie tinut minte ca aceste sanse, chiar si cu tratament, de recidiva a bolii, sunt foarte mari cu orice tip de tratament, pentru stadiul III este unul foarte mare, chiar daca nu stadiul final.

Xeloda este patent detinut de La Roche, substanta activa este capecitabina, nu o produce altcineva momentan, si este inlocuitorul clasicului 5Fluorouracil facut intravenos. cu siguranta ca este MAI SCUMPA decat fluorouracilul, fiind mai noua si cu patent, dar este similara ca efect si are avantajul ca poate fi luata pe gura. Oxaliplatinul este un generic, o substanta cunoscuta de multa vreme si folosita in cancerul de colon. Tratamentul este standard. Daca, de exemplu, ar fi nimerit in serviciul unde lucrez eu, cel mai probabil s-ar fi folosit EXACT aceeasi schema. daca tolereaza bine si fara nici o problema, este foarte posibil ca medicul sa ia in considerarea cesterea dozelor la 7 comprimate de xeloda pe zi si a oxaliplatinului la 220mg sau ceva de genul. dar nu e obligatoriu.

mult succes !
0
18-04-2012, ora 22:43
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Va multumesc mult pt raspunsul prompt, este linistitor sa vad ca si un alt specialist ar fi oferit acelasi tratament...
Sper sa fie totul bine dupa tratament, am inteles ca stadiul 3 a fost dat de acel limfoganglion cu metastaza, altfel nu ar fi fost asa avansat, doamna doctor a spus ca dupa parearea dumneaei rezultatele vor fi bune...
A mai facut si un set de analize ieri si ce a iesit prost a fost CEA ANTIGEN CARCINOEMBRIOTIC 4, 4 NG/ML, in conditiile in care el este nefumator si d-na dr a spus ca trebuie urmarita aceasta valoare, care ar trebui sa scada in urma tratamentului.Ce credeti?
Si de asemenea i-a spus ce ati zis si dvs intr-o postare anterioara si anume sa mai faca un CT abdominal, deoarece valoarea de mai sus ar putea insemna o inflamatie in zona abdominala...

O seara buna va doresc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
100 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •