neoplasm de colon

100 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
19-04-2012, ora 00:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
CEA-ul crescut in conditiile in care este cunoscut si diagnosticat cancerul, nu e ceva neasteptat. trebuie urmarita evolutia lui in timp.
0
25-04-2012, ora 16:07
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Stiu ca o sa credeti ca sunt paranoica, dar va rog mult sa imi spuneti ce analize ar trebui sa fac ca sa depistez o tumora, sau ce indici ar trebui urmariti?
Va intreb pt ca am dureri mari in partea dreapta, sub coaste si azi am fost la medic pt ecografie si nu a gasit nimic in neregula si mi-a recomandat o analiza a fecalelor.Mi-a mai zis ca am o pietricica de 5 mm la rinichi dar nu poate fi ea cauza durerilor si ca la ecograf nu poate sa vada intestinele.Mi-a mai zis k zona aceea pare a fi duodenul si ca dupa ce fac analizele acelea sa fac si o colonoscopie...
Colonoscopia o fac doar daca nu imi ies analizele bune sau oricum?De analize de sange nu a zis nimic, dar as vrea sa le fac oricum.ce analize de sange trebuie sa-mi fac ca se observeze ceva?
Va rog daca puteti sa-mi raspundeti, stiu ca nu este specialitatea dvs., dar m-a speriat foarte tare domnul dr.
0
25-04-2012, ora 22:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
urmeaza intocmai indicatiile pe care ti le-a dat medicul, pentru ca daca umblam la ceva fara o consultatie medicala (doar in urma unei discutii pe fond speculativ pe internet) putem face mult mai mult rau actului medical.

cancerul de colon nu se manifesta el asa, netam nesam, prin durere "sub coaste", asta pot sa ti-o spun cu siguranta! daca printr-o sansa din aceea de genul de castigator la 6 din 49 (dar invers) cineva are cancer la colon, o durere ca a ta este cel mai probabil coincidentala.

fa analiza aceea "a fecalelor", pentru inceput! de analize la sange sau oricare alte analize, poti sa faci orice si oricate vrei, dar din pacate utilitatea lor este aproape nula daca nu sunt cerute de un medic, pe baza unei consultatii.
0
26-04-2012, ora 19:52
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara,

Multumesc pentru raspunsuri, am facut azi o gastroscopie si am aflat ca am gastrita cronica.urmez tratament si sper sa fie bine.Mi-a spus domnul doctor ca o sa-mi faca si o colonoscopie peste 1 luna daca nu o sa aiba efect tratamentul.
Va multumesc inca o data!
0
10-05-2012, ora 10:20
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Domnul doctor stiti cumva de unde se poate procura 5 fluorouracil?pentru ca pe piata am inteles ca nu se mai gaseste, iar in spitalul din ploiesti nu mai exista...D-na dr. a spus ca se poate lua din strainatate si i-a spus ca ar prefera sa i-l administreze pe acesta si sa renunte la xeloda.
Va spuneam eu mai demult ca i-a prescris xeloda, 6 capsule/zi, insa i-a fost foarte rau si i-a redus la 4 capsule/zi, iar acum a spus ca ar vrea sa mearga pe 5 fluorouracil.Care e diferenta?5 fluorouracil si-ar face efectul mai repede decat o fac pastilele?
Si i-a mai recomandat sa isi faca o analiza la Oradea pt a vedea daca unul din cei 5 ganglioni descoperiti la biopsie este activ sau inactiv?Este mai bun laboratorul de la Oradea decat cele din Bucuresti?
Ganglionul acesta care vrea sa il examineze are aproximativ 13 mm, iar ceilalti cam 10 mm.Sunt mari ca si dimensiuni?Si sunt sanse ca ei sa dispara, cu ajutorul citostaticelor, chiar daca sunt activi?
Va multumesc!
0
10-05-2012, ora 12:08
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
buna ziua,

5 fluorouracil nu se mai gaseste nicaieri momentan in Romania. si noi ne confruntam cu aceeasi problema pt tatal meu care face chimioterapie. Singura solutie este sa il luati din alta tara. Am inteles ca sunt sanse mari sa se rezolve aceasta problema si la noi in mai - iunie

Mlulta sanatate!
0
10-05-2012, ora 23:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca pentru fluorouracil (care este ca substanta activa echivalent cu xeloda, doar ca mult mai ieftin, si cu profil de toxicitate putin diferit, mai lejer digestiv, dar potential mai dur hematologic), nu am nici eu nici o solutie decat procurarea din strainatate, cel putin momentan.

despre analiza de care ma intrebi, ma tem ca nu pot sa raspund, intrucat nu stiu despre ce e vorba si ma tem ca trebuie sa reiterezi putin si sa ne reamintesti detaliile cazului, inclusiv diagnosticul initial, cu stadiu si ce tratamente a urmat.
0
11-05-2012, ora 10:52
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Va reamintesc detaliile despre caz, este vorba de un diagnostic de cancer de colon, stadiu 3 T4N2Mx, operat cu rezultat histopatologic " Unsprezece limfo-ganglioni cu hiperplazie foliculara reactiva, histiocitoza sinusala si transformare adipoasa.
Un limfo-ganglion cu metastaza de adenocarcinom mucinos.Margini de rezectie libere.
159243 (ganglion mezenteric) :un limfo-ganglion cu hiperplazie foliculara reactiva."
A inceput tratamentul cu xeloda, va spuneam 6 pastile/zi, dar le-a redus la 4 pastile/zi pt ca se simtea foarte rau.

Acum a facut un exament CT si d-na dr a recomandat sa faca PET/CT la Oradea pt a vedea daca limfo-ganglionul acela, care are cam 13 mm este activ sau inactiv.De aceea va intrebam daca nu se poate face si la Bucuresti aceasta analiza.Apoi am mai citit pe internet si am vazut ca intr-adevar la Oradea este un centru foarte bine dotat, cu aparatura din Budapesta.
As vrea sa va mai intreb, in cazul in care ar fi activ acel ganglion, s-ar schimba tratamentul si poate nu ar mai fi nevoie de fluorouracil ?Ma gandesc ca nu ar avea rost sa il cumparam din alta tara si apoi sa nu mai fie nevoie de el...Si chiar daca ar fi activ, asta inseamna ca nu poate disparea cu ajutorul citostaticelor?

fluorouracil este posibil sa il prefere d-na dr tocmai din aceste motive date de dvs, lejer digestiv si dur hematologic? Toxicitatea este mai mare decat la xeloda?
El se simte bine in momentul in care ia pastilele acestea 4/zi, eu m-am gandit ca nu ar fi tocmai normal sa se simta bine, din moment ce sunt omorate toate celulele si ma gandeam ca poate la el nu isi fac efectul..
Ar putea fi asta o cauza?.Apoi m-am gandit ca poate fluorouracil actioneaza ca o doza soc pt organism si ar raspunde mai repede tratamentului, decat pastilele care omoara lent celulele...

Si ultima intrebare care as mai avea-o este daca stiti din ce tari ar putea fi procurat fluorouracil?.si daca pt a-l procura este nevoie de o reteta eliberata aici, eventual tradusa, parafata si stampilata.cum se pot face achizitiile?
Stiu ca nu se pot trimite medicamente prin posta, deci nu se pot face comenzi online...

Va multumesc inca o data pentru timpul care mi-l acordati si pentru ca raspundeti intrebarilor mele, care nu sunt mereu coerente si corecte!
O zi buna va doresc!
0
11-05-2012, ora 10:57
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Noi am reusit sa luam medicamentul din Elvetia doar pe baza unei retete in lb romana scrisa de dr oncolog. Am inteles ca si din Italia se poate procura prin aceeasi metoda

O zi frumoasa!
0
12-05-2012, ora 00:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenul PET/CT se face pentru evidentierea unei eventuale boli metastatice, caz in care tratamentul trebuie schimbat oricum. iar daca aveti programare facuta la PET/CT, oricum trebuie sa aveti inainte de asta o perioada de minim 4 saptamani FARA chimioterapice. PET/CT se poate face si la oradea si in bucuresti, nu conteaza foarte mult.
0
31-05-2012, ora 15:53
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Am o intrebare va rog, daca ma puteti lamuri cumva.va spuneam intr-una din postarile anterioare ca CEA ANTIGEN CARCINOEMBRIOTIC i-a iesit de 4, 4 NG/ML, asta cand a inceput tratamentul si in conditiile in care el este nefumator...iar acum dupa aproape 2 luni de tratament CEA ANTIGEN CARCINOEMBRIOTIC a iesit 4, 7 NG/ML
Intrebarea mea este daca nu cumva aceasta valoare trebuia sa scada?nu asa ar fi fost normal?
Ce ar putea sa insemne aceasta crestere?cumva nu raspunde la tratament?sa mai inceram sa luam legatura si cu alti medici?
Astept cu nerabdare raspunsul dvs!va multumesc!
0
31-05-2012, ora 20:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ambele valori ale CEA sunt (chiar daca marja este la 4 u/ml) absolut nesemnificativ crescute. in aceeasi masura, variatia de la 4, 4 la 4, 7 esti si ea total nesemnificativa. ne aflam practic in preajma valorii normale, pentru ca din pacate in medicina si in mediul valorilor biologice, lucrurile nu sunt atat de simle/clare/batute in cuie ca in inginerie sau matematica. aceasta "crestere" cu siguranta nu semnifica NIMIC, nici de bine, nici de rau. ca medic si eu personal nu zic niciodata expresia "stati fara grija", dar cu siguranta vis-a-vis de strict aceasta problema nu are rost ingrijorarea.
0
01-06-2012, ora 20:53
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Va multumesc mult inca o data si va doresc un weekend frumos!
0
01-06-2012, ora 20:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
02-06-2012, ora 06:59
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
cristina, esti la un loc nepotrivit. daa nu gasesti repede ce se intimpla cei care stau pe linga medici si au cancer, pacientul e istorie repede,.
HABAR nu au !
Ce fac medicii nu are treaba cu cancerul. Cancerul nu e o crescatura cum zice mos Craciun Duke si alti panglicari ca el ( ca tot sint ! ). cancerul e doar un grup de celule ce au ramas facra oxigen. Din motiove de suptravietuire ( ca as a face cancerul ), isi schimba modul de viata de la facut energie ptrin ardetre, la unul ciupercos, care face energie prin fermentare utrezirea ) glucozei.
Celula are peretii grosi si toate statisticile arata de 90 ani in urma ca nimic nu intra si nu afecteaza cancerul.
Degeaba te asculta ( ca nu aud nimic cu stetoscopul lor inventat la incepul sec 19 ! ). Cancerul tace. El ascyulta pacientul care este complet diferit de cancer.
Nu ma credeti ? Vedeti ce au facut ceilalti cu chemo ! Lauti 100 de expemple si vedeti citi sint ingropati dupa 2 ani !
Chemo ii omoara, pt ca vor crea deseuri ( radicali liberi ) ce vor sufoca pacientul.
Operat ? cancerul nu s e opereaza, mai ales cel de colon unde este acces.
Dupa operatie, devine un stadiu 4 avansat si e terminat, tot sperind s a gasiti un omncolog bun. Nu sint as a cum nu sint draci buni. Toti sint doar o secta de lacomi, si dau o coacaza p-t pacienti. As vrae sa ii intreb daca ei ar gace asa cu parintii lui. Majoritate a nu fac as acu ei si nici parintii lor. Ei stiu ca otravind corpul parte a buna, nu vei omori partea rea.
Vrei s a scapi, trebuie s a alkalinizezi ( pt cei din Vale a luui ion este sa aduci oxigen in zona ). Tresuturile alkaline retin oxigen.
daca nu invatati repede cum, e trist.
Au murit peste un miliard de oameni de la chemo ? Ce mai asteptati.
Fugiti si faceti ceva s a scoateti cancerul. Stiu ca va uitati in gura medicilor. In cazul asta, as zice cu tristete ca va meritati soarta. Nu mai este nici o scuza sa nu afle cineva ce este cancerul si cum sa-l combata. Medicicii ? dar lume a ce facea cind nu erau medici ? Nu cumva aveau mai putin camcer ? mai putin diabet, Mai putin Alheinmer ? Mai putin autism. alati ce faceau ei si voi nu stiti acum si in citeva zile va luminati.
daca voui sperati ca chemo s a va opreasca cancerul, singura parte buna e ca invatati o lectie.
Industria cancerului e cea mai profitabila activitate umana.
Nu faci nimic si doar incasezi !
0
02-06-2012, ora 13:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atentie ca 1Cenusareasa scrie dintr-un ospiciu psihiatric! toate lucrurile pe care le spune (despre cancer, dar nu numai sunt minciuni si inchipuiri. el este un om care nu stie nimic despre nimic, nici despre chimie, ce e ala pH, fiziologie, medicina sau cancer in general. daca i se pune o intrebare legitima, stiintifica, replica de fiecare data cu "eu nu am nevoie sa stiu maruntisurile astea! eu STIU ADEVARUL si pace!". asta este cel mai des argumentul unui paranoic, si asta v-o spun eu, ca medic, cu minime cunostinte de psihiatrie, dar poate fi confirmat de oricine stie mai multe.

toate lucrurile pe care le presupune sunt in 2 feluri: 1) INUTILE pentru orice om, fie el sanatos, dar mai ales bolnav de cancer; si 2) PERICULOASE pentru sanatate, atat pentru ca de multe ori sunt otravuri pure cat si pentru faptul ca predica indepartarea de medic sau pur si simplu de urmarire medicala, pierzand astfel posibilitatea depistarii precoce a cancerului.

nu il ascultati, deci, daca nu vreti sa va puneti sanatatea sau chiar viata in pericol !
0
10-06-2012, ora 16:35
cornel1111111
Nu este medic/terapeut
cornel1111111
Buna. Mama mea a fost operata de recidiva tumorala la colon. Prima operatie a fost facuta in martie 2006, iar recidiva a fost in mai 2012. rezultatul biopsiei: adenocarcinom cu invazia seratei, metastaze in 3 din 7 ganglioni limfatici, marginile rezecate fara urme de tumori. Avem programare la Cluj la oncologie pe12 iunie 2012. Ce pronostic puteti sa ne dati si la ce sa ne asteptam (sanse). Mama are 66 de ani, iar la prima operatie am fost sfatuiti sa nu optam spre chimioterapie, deoarece tumora de atunci a fost benigna. Nu au fost gasite metastaze la distanta, tumora a fost localizata doar la colon, 25 cm de rect. Va multumesc anticipat.
0
10-06-2012, ora 17:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
In ce stadiu a fost diagnosticata ? sau, mai precis, scrie-ne rezultatul examenului HISTOPATOLOGIC de dupa operatie si rezultatul examenului CT de torace si abdomen care ar fi trebuit sa se faca inainte de operatie, si vom putea sa-ti dam mai multe detalii. altfel, daca tumoarea a fost operata cu succes, cu chimioterapie are o sansa destul de buna de VINDECARE. din ce descrii, daca acum 6 ani tumoarea a fost benigna, nu este vorba de o "recidiva" in momentul de fata ci de un cancer de sine statator.
0
10-06-2012, ora 22:08
cornel1111111
Nu este medic/terapeut
cornel1111111
imi cer scuze, am postat intrebarea doar cu ceea ce am retinut din buletinul histopatologic. Revin acum cu descrierea complecta a buletinului: Diagnostic clinic: ocluzie intestinala dupa neosigmoidian operat. Descriere macroscopica : fragment de sigmoid de 140x17 mm si rect de 35x22mm. La nivelul sigmoidului distal o formatiune tumorala ulcero-vegetanta care cuprinde circular lumenul colic pe o distanta de 40 mm, situata la 63 mm de M.R.P. si 40 de mm de M.R.D. Grosimea maxima a tumorii de 24 mm
Perforatia tumorala macroscopica :absenta
Integritatea macroscopica a mezorectului: completa
Suprafata seroasei libere: invadata tumoral
Polip preexistent(la locul tumorii): absent
Polipi (separati de tumora) :absenti
DESCRIERE MICROSCOPICA:
Invazie tumorala: tumora penetreaza suprafata peritoneului visceral
invazii: vascular sanguina:absenta; limfatica :prezenta : perineurala :absenta
Depozite tumorale(extensie extramurala discontinua): prezente
Infiltrat inflamator peritumoral: moderat ; Infiltrat inflamator intratumoral :redus; Necroza: prezenta
Margini de rezectie chirurgicale: libere de tumora
Metastaze la distana : nu se cunosc
Stadializarea : DUKES MAC C2
Diagnostic histopatologic:
RECIDIVA DE ADENOCARCINOM MUCINOS, CARE INFILTREAZA TOT PERETELE SIGMOIDIAN CU INVAZIA SEROASEI. PRODUCE METASTAZE IN 3/7 LIMFONODULI PERISIGMOIDIENI. NU PRODUCE METASTAZE IN 13 LIMFONODULI PERIRECTALI. rpT4aN1b ; DUKES MAC C2
Imi cer scuze ca am fost asa de lung cu descrierea, dar am vrut sa fiu cat mai aproape de o descriere completa.
Inaintea operatiei, in urma examenului tomograf nu s-au descoperit tumori sau ceva nereguli, urmeaza sa facem un nou CT la Cluj (asa ne-a anuntat asistenta de cabinet). Operatia a fost efectuata la spitalul clinic judetean mures. Va multumesc, cu stima Cornel.
0
10-06-2012, ora 22:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
descrierea e foarte buna. tumoarea a fost totusi mare, e vorba de un stadiu III (ca stadiu TNM care e mult mai folosit astazi decat clasificarea DUKES). faptul ca a trebuit operata de urgenta pentru ocluzie intestinala este un lucru negativ in plus. totusi nu exista dovezi de metastaze la distanta (ficat, plamani, etc) si ca atare exista sanse de vindecare, sanse maximizate cu un tratament chimioterapic care va trebui inceput la aproximtiv o luna, o luna jumate dupa operatie. pentru asta trebuie sa aveti din timp o programare la oncologie. din pacate stadiul mare al bolii face ca sanse de recidiva sa persiste si dupa tratament, de aceea va trebui sa continuati urmarirea pe termen lung.
0
12-06-2012, ora 20:16
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
@ 1Cenusareasa.va multumesc pentru intentie, dar cred ca ce faceti dvs aici este doar reclama unor produse despre care nu a auzit nimeni.sincer am intrat pe un site de acest gen si am vazut niste preturi exorbitante pt niste produse care nu cred ca merita nici macar incercate...
Din pacate eu nu am auzit de pacienti care s-au vindecat prin alcalinizare, in schimb cunosc cazuri de vindecare prin chimioterapie...care credeti ca este explicatia?Eu zic ca este una singura, ca chimioterapia functioneaza in lupta impotriva cancerului, poate nu la toata lumea, dar functioneaza...fiecare poate spera ca in cazul lui sa fie calea spre vindecare.
Intr-adevar se fac foarte multi bani pe acest segment, dar nu cred ca este vina medicilor ca oamenii se imbolnavesc, sa nu uitam ca si ei sunt oameni, iar eu cunosc un medic care a murit de cancer.credeti ca acel medic nu ar fi stiut ce trebuia sa faca pentru a trai, sau ce tratament ar fi trebuit sa urmeze?
Cat despre "mai putin camcer ? mai putin diabet, Mai putin Alheinmer ? Mai putin autism", cu siguranta aceste boli existau si cu mult timp in urma, doar ca nu aveau denumirile acestea si oamenii nu aveau resursele necesare sa caute alte tratamente, decat "leacurile babesti" probabil, cele care erau la indemana in perioadele acelea.
Eu zic sa nu mai fim rautaciosi ci sa apreciem niste oameni care doar incearca sa ajute, iar faptul ca in Romania acestea sunt conditiile in domeniul medical, iarasi nu este vina lor, este vina noastra ca nu luam atitudine...
Eu il respect pe d-nul doctor si ii multumesc ca isi face timp sa raspunda intrebarilor noastre, cat despre dvs...nu prea stiu ce sa zic...nu-mi permit sa va jignesc, dar v-am mai scris intr-o postare anterioara ca nu mi se pare omenesc si corect sa intrati pe un forum frecventat de multi oameni bolnavi si sa scrieti lucruri de genul " degeaba faceti chimioterapie ca muriti in 2 ani! nu exista vindecare, nu exista sperante!, etc..."
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat si va doresc o seara buna!
0
26-07-2012, ora 21:06
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara domnul doctor, revin cu rugamintea de a ma mai ajuta inca o data cu citirea unor rezultate.AS vrea daca puteti sa imi spuneti ce parere aveti despre rezultatele pe care o sa le scriu mai jos si ce ati face dvs in acest caz, ce ati putea recomanda.

Primul este :
anliza solicitata ;detectia si geneotiparea mutatiilor in condonii 12/13ai genei KRAS
In proba analizata, in codonii 12 si 13 ai genei Kras NU SUNT PREZENTE MUTATII
Geneotip: wild type n bsp
anliza a fost efectuata din blocul nr 59233


cea de-a doua este :

REZULTAT PET/CT
varsta 27 ani
Diagnostic de trimitere: Neoplasm colon operat si chimiotratat.

Indicaţii:Restaging.

Stare post hemicolectomie dreapta fara semne de recidiva tumorala. Moderata captare difuza FDG la nivelul colonului descendent si rectosigmoidian, explicabila in context inflamator. Splina omogena de 15/6 cm. Calculi renali bilaterali cu dimensiuni de pana la 5 mm. Functie renala normala bilateral. Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul organelor parenchimatoase abdomino-pelvine sau la nivelul tubului digestiv.

Fara lichid liber intraperitoneal, fara adenopatii retroperitoneale, pelvine sau inghinale.

Focare captante FDG de tip inflamator la nivelul ambelor tonsile palatine bilateral. Laterocervical bilateral se disting cate 2 ganglioni inconsistenti, discret captanti FDG, de 7-8 mm, explicabili in context reactiv inflamator. Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cerebral sau la nivelul gatului. Fara adenopatii latero-cervicale sau supraclaviculare.

Plamani expansionati bilateral prezinta in LID bronsiectazii sacciforme, fara captare FDG asociata. Fara alte leziuni focale. Fara colectii pleurale. Fara adenopatii mediastinale sau axilare.

Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul scheletului.

Concluzie:

Fara leziuni hipercaptante FDG de tip malign detectabile la examenul PET/CT.



Data: Oradea 23.07.2012


Va multumesc inca o data si va doresc o seara buna!
0
26-07-2012, ora 22:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenul PET/CT este net favorabil. indica o REMISIUNE COMPLETA, deci in limitele lui de detectie a bolii canceroase, nu mai exista asa ceva.

analiza mutatie K-RAS este predictiva pentru raspunsul la un anume tip de tratament care se indica in cazul bolii metastatice, nu aici.
0
26-07-2012, ora 23:50
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Va multumesc mult pt raspuns!
0
27-07-2012, ora 00:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere.
0
04-11-2012, ora 21:47
Irina 2012
Nu este medic/terapeut
Irina 2012
Buna seara tuturor.In primul rand vreau sa urez sanatate tuturor celor care sunt pe acest forum, sunteti aici probabil cu un motiv.
Acum cateva luni, cand chiar credeam ca viata mea e prea frumoasa si prea perfecta, mam(54 ani)a a fost diagnosticata cu Cancer Colon std IV, Carcinomatoza Peritoneala plus Ascita(medie).Interventia chirurgicala a avut loc la Fundeni pe 31 August 2012, unde s-au operat 21cm colon.In timpul operatiei s-a constatat prezenta Carcinomatozei Peritoneale, in plus leziuni focale la ficat(9mm).In urma operatiei, s-a 'construit' anus contra naturii.
Dupa ce noi, membrii familiei ne-am dezmeticit, dupa ce ne-am revenit din soc, mama avand un organism foarte rezistent, chiar si cu acest diagnostic crunt, nu au existat simptome, dureri, sangerari...am inceput sa ne documentam si sa ne documentam...atat pe site-urile din Romania cat si pe cele din afara.Peste putin timp, am renuntat la cele din tara(din pacate am constatat ca lumea e prea putin informata) si am inceput prin a comanda carti ale unor fosti pacienti diagnosticati cu cancere in stadii terminale, care printr-o dieta foarte atenta, in care lipsesc carnea, lactatele, sarea, suplimentata cu pulbere de orz verde, capsule de turmeric, vitamina C., seleniu...AU REUSIT!
Mama a inceput schema de tratament tot la Fundeni cu 5 Flourouracil la care se va adauga Avastin(inca nu a fost aprobat de Casa de Sanatate, dar vom incerca in fiecare luna).
M-am inregistrat mai mult pe acest site pentru a cere niste pareri dr. RaulDuke(in putinul timp pe care il aloc acestor forumuri, am dedus ca dumneavoastra sunteti doctor).Vreau doar sa va intreb, un pacient cu acest diagnostic, care se simte excelent (este la a 4-a sedinta de citostatic, saptamana trecuta a facut un ecograf, ficatul avea un aspect usor obosit, in rest toate organele perfecte), face aceleasi activitati ca inainte(inafara serviciului, mama este pensionara), nu are dureri...cum poate evolua aceasta boala, mi-e greu sa cred ca in acest caz, se vorbeste de luni si nu de ani.
Am citit forumuri din USA, unde sunt pacienti cu CP care cu ajutorul citostaticelor traiesc de cativa ani buni(2-3-4).
As vrea sa stiu din punct de vedere medical, au existat/exista minuni in cazul acestui diagnostic, concret ati avut pacienti cu CP pornind de la colon care traiesc de cativa ani buni?Stiu ca medicina nu da sanse terapiilor naturiste, cu atat mai putin miracolelor, eu cred in ele, am cautat peste tot cum evolueaza aceasta boala, stiu ca nodulii peritoneali 'zburda in voie' in tot abdomenul, dar citostaticele nu au rolul de a opri stabilirea lor pe anumite organe?Ceea ce imi vine greu sa cred e ca mama, care se simte foarte bine acum, adica nu i s-a inrautatit deloc starea de sanatate, in plus crede in vindecarea ei(nu stie de CP), ar putea sa 'cada' in decurs de cateva luni.
Ma puteti ajuta cu ceva cazuri concrete, ca din punct de vedere medical...cunosc media de supravietuire...eu vreau cazurile care au depasit aceasta medie, cazurile care 'au batut sansele'.
Va multumesc mult pentru timpul acordat!
0
04-11-2012, ora 22:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, cu siguranta, exista si am avut personal cunostinta de remisii in cazul cancerelor de colon metastatice care au fost mentinute ani de zile, iar apoi boli care au fost tinute sub control, fie cu remisii partiale, fie cu boli stationare si intarzieri ale progresiei, dupa recidive sau aparitia metastazelor in diverse organe, tot asa, multi ani de zile, cu siguranta mai mult de 2-3 sau chiar 4. din pacate nu exista niste factori prognostici care sa poata prezice atat de bine fie evolutia naturala a bolii fie raspunsul 100% la un medicament sau altul. dincolo de asta, nu mai iau in considerare noile terapii care, pe parcursul acestor deja ani de zile castigati prin terapiile de azi, pot aparea, care pot aduce alti timpi castigati.

deci se poate si nu pot decat sa va urez multa bafta si remisie completa si cat mai indelungata !
0
04-11-2012, ora 23:14
Irina 2012
Nu este medic/terapeut
Irina 2012
Va multumesc din suflet, sunteti un om deosebit si cu siguranta un doctor la fel de bun!Va urez si dumneavoastra numai bine!
0
04-11-2012, ora 23:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
multumesc, numai bine !
0
10-11-2012, ora 12:21
Irina 2012
Nu este medic/terapeut
Irina 2012
Domnule Dr.RaulDuke, Mai am o intrebare/curiozitate:cum anume evolueaza aceasta carcinomatoza peritoneala?Citostaticele au rolul de a omori formatiunile deja existente sau omoara celulele canceroase in formare?Oricat de mult m-am documentat...tot nu inteleg...exista vreo sansa ca in urma tratamentului standard la care se adauga un tratament naturist respectat cu sfintenie ca acei noduli peritoneali sa dispara/sa se absoarba?
Din cate am inteles de la tatal meu, doctorul ar fi spus ca sunt in strat, in substrat...cam peste tot.
Asta e partea care nu o inteleg eu, acesti noduli se vor lipi de ficat, pancreas...etc la un moment dat sau pot fi tinuti sub control o perioada indelungata?Am citit ca citostaticul ajunge destul de greu la acesti noduli.
Va multumesc anticipat!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
100 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •