neoplasm de prostata..

25-05-2013
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Buna ziua, as avea nevoie de niste sfaturi din partea dvs. Tatal meu in varsta de 70 de ani a fost operat de 2 luni de adenom de prostata, operatie cu laserul. Precizez faptul ca nici inainte de operatie dr. nu a binevoit sa ii explice cat de grava este problema, nu a zis nimic de faptul de a incerca tratament medicamentos. De la aceea operatie am inteles ca ii s-a facut biopsie iar dupa o luna ia venit analiza.Dupa operatie tatal meu se simte bine, nu are probleme in ceea ce priveste urinatul si nu se plange de nici o durere. Aceasta analiza indica ca are ceva urme cenusii de 2-3 mm insa doctorul care l-a operat de adenom nu i-a explicat ce inseamna doar la trimis la un urolog. Pe baza acelei analize i s-a prescris sa faca RMN. Dupa aflarea rezultatului de la RMN dr. urolog i-a zis ca nu se stie sigur ce are doar ca se vede ceva dar nu este sigura. I-a facut o analiza de sange care din spusele dr. nu au iesit bune, PSA fiind 26, 10ng/ml...punandu-i diagnostic neoplasm de prostata, metastaze limfatice abdomino-belzine. I-a dat tratament pe 3 luni cu Yonistib 50mg, cate 2 pastile pe zi. Totusi nu i s-a explicat concret rezultatul analizei, spunandu-i ca pe parcurs a 3 ani daca respecta tratamentul i se va stopa acest neoplasm si ca sa faca tratamentul iar dupa 3 luni sa revina. Nu a zis cat este de grav nici daca este malign sau benign doar ca prostata este avansata. Prima data i-a zis ca ar fi neoplasm fara metastaze dupa care l-a intrebat pe tatal meu daca mai simte cateodata ceva dureri, iar cum el a zis ca uneori il mai deranjeaza spatele dr. urolog a trecut langa diagnosticu de neoplasm si metastaze. Se poate da astfel de diagnostice doar punand niste intrebari?precizez faptul ca tatal meu desi are o varsta inaintata nu a avut nici o problema fiind internat doar de vreo 2 ori din cauza unor dureri de spate care erau din cauza coxatrozei.Reamintesc faptul ca desi a fost operat de adenom de prostata si diagnosticat cu neoplasm tatal meu nu are dureri, urineaza normal, deci nu prezinta simtome pentru diagnosticul dat. Este posibil sa fie gresit?Va rog din suflet ajutati-ma cu niste sfaturi ca nu mai stim la cine sa apelam si ce tratament este bun sau nu. As vrea daca se poate sa imi zice-ti daca se poate trata si daca vor avea ceva efect benefic tratamentul prescris de dr urolog.Este posibil sa fi ajuns la neoplasm de prostata din cauza operatiei de adenom de prostata?
Va rog din suflet sa imi raspunde-ti la intrebarile mele..
O zi buna!
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-07-2013, ora 12:05
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Neoplasmul de prostata e un diagnostic histopatologic, el rezulta din piesa de biopsie sau din punctia biopsie prostatica. PSA este un marker tumoral, la valori mari el este sugestiv pentru diagnosticul de neoplasm de prostata(adenocarcinom prostatic), insa nu este inalt specific acestuia, el poate fi marit si in prostatite cronice. Daca s-a stabilit din piesa de biopsie ca e neoplasm, asta este, diagnosticul e de certitudine. In privinta extinderii bolii, se face RMN pentru metastaze osoase si viscerale abdominale, deci diagnosticul de metastaze nu se stabileste din discutii, asa cum insinuati...
0
07-07-2013, ora 23:20
alecsandra89
Nu este medic/terapeut
alecsandra89
Multumesc frumos pentru raspuns!!! As vrea sa precizez faptul ca RMN a fost facut deja dar in urma citirii acestui Dr. urolog nu a putut sa afirme cu certitudine daca este vorba despre neoplasm de prostata, iar privinta biopsiei nu i s-a zis ca are sau nu neoplasm de prostata doar l-a trimis sa isi faca RMN iar apoi PSA. Dupa valoarea PSA-ului i s-a prescris medicamentatia.Nu stiu ce sa mai cred in urma tratamentului care i l-a dat (yonistib) atunci cand il administreaza zice ca simte anumite dureri iar daca nu il ia se simte bine. Avand in vedere diagnosticul si valoarea PSA-ului as vrea sa va intreb cat de grava este situatia si daca se poate sa ma ajutati cu anumite sfaturi. Sincer as vrea sa il ajut si nu stiu cum as putea sa fac asta. Va puteti da seama ca imi este destul de greu sa accept aceasta situatie mai ales ca este vorba de tatal meu.
Va multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.