nervul optic afectat

27-12-2007
mikidutza
Nu este medic/terapeut
mikidutza
daca mi se zbate ochiul stang, se poate ca nervul optic sa fie afectat? am senzatia asta de vreo 2 luni. am fost la oftalmolog dar nu i-am spus despre acest lucru, in schimb mi s-a spus ca as avea o decolorare papilara. are legatura cu faptul ca mi se zbate ochiul? multumesc!
1 comentarii
0
27-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este probabil vorba despre miokimie care poate apare in conditii de oboseala, anemie, iritatie oculara. Probabil ai nevoie de corectie optica( ar fi bine sa se stabileasca dupa cicloplegie), daca lucrezi mai mult la calculator, ar fi bine sa ai ochelari cu strat antireflex sau speciali pentru calculator.Este necesar tratamentul blefaroconjunctivitei cronice, daca ai o astfel de afectiune.Trebuie sa faci si o hemoluecograma sa excludem anemia, dozarea calciului si magneziului. Mai poti lua magneB6 1 tb de 3 ori pe zi, timp de 14 zile.Nu are legatura cu afectarea nervului optic.Decolorarea papilara temporala nu este patologica. O decolorare patologica apare in atrofia nervului optic si se insoteste si de alte modificari: ale acuitatii vizuale, campului vizual, vederii culorilor. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.