Nev - Alunita. Sfaturi | Forumul Medical ROmedic

Nev - Alunita. Sfaturi

05-02-2009
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Buna ziua,
As dori un sfat legat de un nev / alunita :

- am o alunita, la tampla de 1~1.5 cm. o am de cand ma stiu (acum am 33 de ani) nu ma deranjeaza, nu pare sa se fi schimbat in vre-un fel (cel putin nu in intervale scurte). din cand in cand am cate o mancarime usoara la ea, care dispare repede.
- mi s-a recomandat extirparea ei de catre dermatolog.

Imi puteti spune daca taierea ei poate duce la complicatii ?

Multumesc
26 comentarii
0
05-02-2009, ora 17:22
morgan
Nu este medic/terapeut
morgan
Excizia chirurgicala, efectuata de chirug plastician si examenul anatomopatologic ulterior sunt indicate, mai ales daca aveti recomandare de la dermatolog. Din cate am vazut eu singura complicatie este operatia facuta in graba si care lasa o cicatrice urata. De acea alegeti un chirurg care sa stie ce face.
1
05-02-2009, ora 19:42
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E un teren alunecosterapia acestor alunite...cunosc cazuri care in urma unei banale biopsii s-au complicat.Plus numeroase recidive dupa extirpare.Nu pot decit sa folosesc un proverb.Nu te lega la cap daca nu te doare.
0
05-02-2009, ora 23:11
morgan
Nu este medic/terapeut
morgan
Aveti dreptate, dar, , mai bine sa previi decat sa tratezi, , Daca dermatologul indica excizie iar ex. histopatologic confirma eliminarea completa a nevului, atunci nu e nicio problema. Alunitele la noi in tara au avut tot timpul o aura mistica datorita diagnosticelor comfuze si a excizilor nepricepute.
0
06-02-2009, ora 00:52
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
danield sfatul meu este sa consulti si un alt dermatolog, pt a afla o a 2-a opinie!Nu putine sunt cazurile in care cadrele medicale au pus diagnostice confuze si gresite, iar oamenii au platit cu sanatatea si viata lor!Daca alunita nu sufera modificari de genul schimbarea culorii, a marimii sau nu devin dureroase, cel mai bine este sa o lasi acolo unde este, ca vb lui drweather, nu te lega la cap daca nu te doare!!
Numai bine
0
06-02-2009, ora 09:15
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Am fost la 3 medici, urmeaza sa ma mai duc la 2, inainte de a lua o hotarare (deh... hipocondria).
Toti au zis ca momentan nu pare sa aiba pb dar nu exista insa metode de a vedea daca e o alunita cu pb sau nu, inainte de operare.
Recomandarea a fost de operare pt ca e relativ mare si cele mari sunt predispuse.

Toti insa mi-au spus :
- nu se face biopsie inainte de operare (nu stiu daca la asta s-a referit "drweather")
- operarea unei alunite "sanatoase" nu ridica pb ulterioare. dupa extirpare ti se spune daca e sau nu "sanatoasa"
- si in cazul in care nu ar fi sanatoasa tot extirparea este solutia (dar luata din pripa sunt sanse de vindecare).

Daca aveti alte informatii va rog sa mi le spuneti, inainte de a lua o hotarare.

Multumesc.
0
06-02-2009, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
jaquelinne, nu stiu ce pregatire ai, insa nu este prima data cand observ ca dai sfaturi aiurea numai pentru a te afla in treaba! Daca un medic dermatolog a recomandat extirparea, stii tu mai multe dacat el ???
0
06-02-2009, ora 18:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
danield, morgan are dreptate! Cand o alunita este "suspecta" solutia este axtirparea. In momentul in care apar semne evidente de transformare in melanom malign, este deja prea tarziu !
Tendinta pe plan mondial este in momentul de fata sa se extirpe ORICE leziune care ar putea duce la o transformare maligna.
De curand, un medic patolog din Viena a prezentat o lucrare in care demonstra ca multe din leziunile pe care noi le consideram benigne sau precancer, erau deja cancer "in situ" adica un cancer in faza recomandabila pentru excizie.
Australia, care este o tara cu cel mai mare numar de cancere de piele din lume deoarece este populata de indivizi neadaptati mediului foarte insorit de acolo, duce o campanie asidua de informare a populatiei privind riscurile aparitiei cancerelor de piele si recomanda examenul dermatologic al tuturor leziunilor cutanate, perodic.
Acolo nu exista 'proverbe" atat de paguboase ca cele emise de drweather si sustinute de persoane precum jaquelinne:" nu te lega la cap daca nu te doare!"
In situatia de fata, atunci cand te doare este, de regula, PREA TARZIU SA TE MAI LEGI LA CAP !!!
0
09-02-2009, ora 08:37
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Dermatoscopul poate arata mai clar daca o alunita este suspecta sau nu?
Poate intrebarile vi se par copilaresti, dar imi e cam teama de urmarile extirparii.
Ati auzit de vre-un caz in care rezultatul biopsiei a fost bun si totusi sa existe urmari ?

Multumesc pt. informare.
0
10-02-2009, ora 00:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Domnule doctor Mihalache, dar mi-am expus punctul de vedere si acela de a mai consulta si un alt medic!!Nu vad care este problema???Si nu am fost singura cu aceasta parere...
Si da, inca spun ca sunt medici total paraleli cu orice tine de medicina!!!Hai sa fim seriosi, ca doar traim in Romania!!Si nu putine au fost cazurile, in care dintr-o greseala medicala au platit oameni cu viata, sanatatea etc!!Ori ati uitat de RENUMITUL dr Ciomu???Si ca el sunt zeci de exemple!!!!
0
10-02-2009, ora 00:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
danield iti mai ramane totusi o solutie:sa te duci in SUA ca aici medicii te pun pe masa de operatie chiar si daca nu este nevoie, atunci cand vine vorba despre drepturi...materiale!Nu toti ce-i drept!!!Sunt patita!!!!
0
10-02-2009, ora 00:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
PS: Nu sunt MEDIC, asa ca imi permit sa gresesc!!!Mai ales ca am dat doar sfaturi si nu am obligat pe cineva sa faca sau nu un lucru!!!
0
10-02-2009, ora 09:25
danield
Nu este medic/terapeut
danield
jaquelinne : "cel mai bine este sa o lasi acolo unde este"

este o parere personala sau are ceva argumente in spate (si ma intereseaza doar cele legate de dermatologie / nevi nu de incompetenta unor (subliniez - unor) medici... de care ne lovim cu totii)

Astept inca un raspuns la intrebarea din Data: 09-02-2009, ora 08:37

Multumesc.
0
10-02-2009, ora 14:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ok danield
Iti doresc din suflet sa gasesti cea mai buna solutie la problema ta!!!
Multa sanatate
0
12-02-2009, ora 14:10
narghita_erica
Nu este medic/terapeut
narghita_erica
Pt Daniel: eu una chiar sunt total contra "cel mai bine e sa o lasi acolo unde este"; si eu am lasat-o acolo unde era pana ce un medic dermatolog m-a speriat si m-a trimis la operatie. Asa de bine ca rezultatul a fost pozitiv si deoarece am asteptat prea mult si gradul a fost foarte mare: melanom malign nivel Clark 4. Si din septembrie 2007 pana in prezent ma tot lupt cu aceasta boala care s-a extins intre timp si in interior, fac citostatice, etc. Mentionez ca am doar 25 de ani.
Asadar chiar daca exista un risc cat de mic, atunci trebuie luate masuri pentru a nu se ajunge la ce am ajuns eu. Oricum am auzit ca prin dermatoscopie se poate vedea exact cat de periculoasa este o alunita.
Bafta multa si sa nu-ti fie frica, caci si eu ma temeam de cicatricea de dupa excizia alunitei, iar acum operatiile deja sunt o obisnuinta pentru mine.
0
12-02-2009, ora 22:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi cer scuze ca nu am avut timp sa raspund la intrebarea legata de dermatoscopie! Intr-adevar, dermatoscopia poate orienta diagnosticul, insa tot nu poate depista un melanom "in situ", adica in faza in care excizia ar da vindecare 100%.
Nu exista nicio urmare, alta decat cicatricea, dupa extirparea corecta a unei alunite !
Pentru profani sau pentru jaquelinne, faptul ca narghita_erica are melanom confirmat, s-ar datora exciziei acelei alunite! Mai bine o lasa acolo si acum era moarta de mult !
Cam acestea sunt urmarile unor conceptii total gresite si ascultarii "sfaturilor" unor "binevoitori" care " nu sunt medici si isi permit sa greseasca", dandu-si cu parerea in chestiuni la care nu se preicep.
DA jaqueline: "traim in Romania" si ne permitem sa ne dam cu parerea in orice chestiune ; politica, fotbal, medicina,. etc.
0
12-02-2009, ora 23:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Aveti dreptate domnule doctor, tocmai pentru faptul ca avem dreptul acesta, de a ne permite sa ne dam cu parerea in diferite situatii, nu ar fi trebuit sa va enerveze atat de tare faptul ca l-am sfatuit pe daniel sa mai consulte si un alt medic!Mai ales ca in subiectul deschis de el, nu a mentionat de prima data ca mai consultase si alti medici!Acum va las pe dumneavoastra, pt ca este un subiect care ma depaseste si nu vreau sa va suparati pe mine, ca dau unele..."sfaturi"...
Numai bine va doresc! ;)
0
13-02-2009, ora 09:13
narghita_erica
Nu este medic/terapeut
narghita_erica
Aveti mare dreptate d-le doctor: si asa m-am prezentat destul de tarziu la operatie, iar daca mai asteptam mult sigur nu mai eram acum. Plus ca am mai intalnit un caz, o persoana care a stat mai multi ani cu o alunita cu probleme iar cand in cele din urma s-a dus la chirurg, deja avea mai multi ganglioni iesiti iar in cateva luni de zile boala a avut o evolutie surprinzatoare, extinzandu-se foarte repede desi facea citostatice: era plina toata de metastaze si in cele din urma a murit la doar 28 de ani.
Asadar chiar nu e de glumit cu aceasta boala caci este mult mai agresiva poate decat multe alte tipuri de cancer.
Numai bine la toata lumea (inclusiv mie ca am nevoie :) )
0
13-02-2009, ora 13:10
danield
Nu este medic/terapeut
danield
"narghita_erica" imi pare rau sa aud asa ceva si iti doresc insanatosire (am citit mult despre subiect, in ultima perioada, si sunt f. multe persoane care au trecut cu bine de boala asta)
Spui ca ai lasat-o acolo... dar ai avut ceva simtome sau ai ajuns intamplator la dermato?

Intre timp am scos alunita (miercuri, la Elias) cu bisturiul si margine de siguranta de 2 mm (dna. dr. m-a asigurat ca e o alunita normala si e suficienta marginea ).
A fost trimisa la ex. histopatologic. sper sa fie rezultat bun (am o mare grija pana atunci).

Inainte de a lua hotararea am mai consultat un medic si am facut si o dermatoscopie (cea digitala). Mi s-a spus ca e o alunita normala, dar ca e mai bine sa o scot (pt a scapa de un stres sau eventuale pb. mai tarziu).

Multumesc pt raspunsuri.
0
13-02-2009, ora 13:19
danield
Nu este medic/terapeut
danield
si... vroiam sa specific...
nu vreau sa supar pe nimeni, dar sa stiti ca sfaturile neavizate sunt f. daunatoare.

imi fac inca multe griji, cand ma gandesc la posturile gen "nu te lega la cap", "stiu eu pe cineva, mama unui coleg", chira daca stiu ca toate (cel putin cele citite de mine) nu spuneau daca era vb. de o alunita cu pb. in momentul operarii sau nu.
0
13-02-2009, ora 13:33
narghita_erica
Nu este medic/terapeut
narghita_erica
Buna danield,

Ma bucur ca ai avut curaj sa faci acest pas si sper ca rezultatul anatomopatologic sa nu arate altceva decat un nev simplu; iar in acest caz o mica cicatrice este singurul lucru care va ramane in urma operatiei. Asta sa fie ultima ta grija.
Da, intr-adevar sunt persoane care au trecut cu bine peste aceasta boala, dar persoane la care stadiul a fost mai mic; la mine deja s-a stabilit a fi ultimul stadiu. Oricum sunt optimista si inca sper ca va fi bine.
La mine crescuse alunita si in diametru si in grosime si arata urat tare dar asta inca nu ma facuse sa merg la chirurg desi dermatologul m-a trimis de urgenta (si asta tot din cauza vorbelor de genul "nu o scoate ca-i cancerigena, las-o acolo ca sta bine"). Nu a mai durat mult de la vizita la dermatolog si alunita a inceput sa sangereze si atunci m-am dus de nevoie la chirurg; urmarea o stii deja.
Cand primesti rezultatul sper sa vii cu vesti bune!
0
23-02-2009, ora 09:50
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Joi am primit raspunsul si e bun : "Cheratoza Seboreica"

Se pare ca nu a fost nev (dar cica nu se poate face diferentierea intre un nev si o cheratoza decat dupa biopsie).
Dna. dr. a operat f. bine, nu am cicatrice de la cusatura dar locul este mai adancit (prefer cicatricea in schimbul stresului pe care-l aveam cand o stiam acolo)

Sper ca am incheiat capitolul asta. In momentul de fata ma bucur ca am facut pasul asta.

multumesc celor care mi-au raspuns si va doresc numai bine.
0
04-03-2009, ora 19:45
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
daca dermatologul recomanda extirparea eu te sfatuiesc sa faci operatia. eu am avut doua mari una sub ochi si una pe piept si le-am operat si este totul super,.au trecut 3 ani si este super ok.nici nu se mai vede unde au fost.si crede-ma erau si inflamate deja.
0
01-07-2009, ora 13:54
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Buna ziua. Urmaream si alte posturi referitoare la alunite si am citit, tot pe forumul romedic postul urmator : http://forum.romedic.ro/arataprod.php id_cat 30 id_sub_cat 186 id_prod 26483 unde se spune...citez... dac ai voie sa o scoti sau Nu. sa inteleg ca sunt alunite pe care nu ai voie sa le scoti
0
01-07-2009, ora 13:55
danield
Nu este medic/terapeut
danield
scuzati aranjarea in pagina - vad ca nu a pastrat alinierile
0
02-07-2009, ora 18:50
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
am si eu o intrebare..am o alunita mica..de fapt nu e chiar o alunita ci mai degraba o bucatica de carinita care apare de obicei de la soare chiar pe mamelon..cand am dat probabil cu buretele la baie s-a desprins putin.credeti ca e vreo problema?astept un sfat de la domnul doctor..multumesc mult
0
10-02-2011, ora 13:58
theea39
Nu este medic/terapeut
theea39
am postat analizele mele in urma unei biopsii facute celor 2 alunite pe care le-am avut practic un nev -albastru si un alt nev care a aparut vara trecuta sub forma unui mic cos care s-a marit pina a ajuns de marimea unui bob de mazare moment in care am mers la medic am hotarit sa se intervina chirurgical sincer nu stiu cit de corecta a fost aceasta alegere dar acum deja am rezultatul pe care astept sa-mi fie citit si interpretat de medicul chirurg la care merg abia miine dar sincer nu mai am pic de rabdare nu sper decit sa fie totul ok
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •