Nici nu stiu care este de vina...

13-04-2017
Papiotta
Nu este medic/terapeut
Papiotta
BUna ziua tuturor.
Anm contractat o "banala"raceala, duminica. Nas infundat, putina tuse...nimic grav. Problema insa s-a agravat incepand de ieri...dureri in piept(nu foarte mari, suportabile) simteam ca nu pot expectora...si aveam ce, cand reuseam sa expectorez simteam ca mi se rupe pieptul. Azi, am suflat nasul si brusc mi s-au infundat urechile. de vreo ora au inceput sa ma doara iar durerea a aparut si in spatele urechilor. A aparut si durerea de cap si putina temperatura.
Precizez ca nu am amigdale de la varsta de 7 ani.
Tratament(dupa ureche): Modafen/ una la 6 ore, Fervex / un plic la 8 ore. Azi am pus picaturi in nas si respir putin mai bine, durerea insa persista.
Stiu ca v-am zapacit insa credeti-ma...eu sunt praf si am avionul duminica...

Va mutltumesc pentru orice sfat. Sarbatori Fericite!
5 comentarii
1
13-04-2017, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice raceala.. ca sa NU de a cmplicatiii trebuie tratata la pat, cu multe lichide calde si regim usor alimentar
orice agitatie si tratament incorect duce la complicatii
urechea sa infindat fiindca nu ai inceput la timp sa administrezi picaturi pentru nas
acum nu ai de ales
LA pat 2 zile..cu multe lichide calde de baut si mancare usoara
nasul desfundat, in gat sau sprey sau tab de supt
in ureche picaturi Ototis calde cate pic pana trece durerea
antiinflmatoare cum ai inceput asa si continui
La Avion. la decolare si ateriszare sa fie nasul desfundat si mesteci permanent guma de mestecat sau tab de supt
0
13-04-2017, ora 21:17
Papiotta
Nu este medic/terapeut
Papiotta
Va multumesc frumos pentru sfaturi!
Ca sa adaug...am avut 38/3 temperatura. Am facut o baie fierbinte cu sare, frectie cu Carmol, picaturi Nasic si Quixx. Cand am inceput sa respir normal a disparut si durerea din urechi.am transpirat ca un cal de curse...Exact cum spuneti...IN PAT. Apa multa...am baut deja 2 l de cand am scris prima postare.
Deja ma simt mai bine, tusea insa persista cu toate ca am inceput sa iau sirop de patlagina cu propolis(asta am gasit la plafar) inca de dimineata. Va multumesc inca o data.
0
27-04-2017, ora 23:10
Papiotta
Nu este medic/terapeut
Papiotta
Buna seara.
Dupa doua saptamani de la debutul bolii, nu pot scapa de tuse. Nu pot expectora...am luat un sirop de tuse Exputex, degeaba. Acum m-am pricopsit si cu alte "probleme". Ajuns aici am inceput tratament cu antibiotic in urma caruia am ramas cu problem dermatologice.
In alta ordine de idei, pe avion a fost ok.mai putin la aterizare cand credeam amandoi(si eu si sotia) ca ne explodeaza urechile.
Intrebarea mea era : cum sa fac sa scap de tuse?
0
28-04-2017, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se exclud toate sucurile, apa minerala, citricele, mâncarea cu otet, lamaie, .s.a, care irita faringele
inhalatii cu aburi de la ceaiuri ferbinti
gargara cu acelas ceai dupa ce se mai raceste
Spray uleios pentru faringe
0
21-08-2017, ora 17:04
Dianna21
Nu este medic/terapeut
Dianna21
Buna, eu am scapat recent de o raceala puternica pe care am capatat-o de la aerul conditionat din masina. Aveam dureri de cap in conditiile unei sinuzite netratate si nas infundat. Febra undeva la 39 si ma simteam foarte slabita. Pe scurt, medicul mi-a recomandat augmentin, ceai de ghimbir (ajuta la incalzirea corpului si la desfundarea cailor respiratorii) si la fel, repaos.. am mai luat capsule Orange Imun de la Bitonic, pentru a intari imunitatea si pentru protectia stomacului, contine inulina. Pentru tuse, e un sirop din plante medicinale indiane al carui nume imi scapa.. mi-a trecut foarte repede de la el. sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •