nisip la rinichi la 15 ani, recomandare

07-11-2010
arad
Nu este medic/terapeut
arad
Buna ziua,
Fiica mea de 15 ani a fost diagnosticata in urma unui ecograf cu nisip la rinichi ( la rinichiul dfrept ) dar nu i s-a recomandat nici un tratament decit apa plata cu lamiie.Va rog daca puteti sa-mi recomandati un tratament eficient
6 comentarii
0
08-11-2010, ora 10:00
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Si eu sint mama la o fetita de 18 ani si am avut probleme de genu se imbreaca foarte sumar fetele astea dar nu e de disperatiyi recomand sa ii faci ceai de Coada Calului si Coada soricelului ar trebui sa bea cam1, 5 l pe zi daca ai o farmacie naturista poti sa ii cumperi tinctura de coada soricelului si sa ia cite 40 de picaturi dde trei ori pe zi 7 zile cel putin daca miai da mai multe detali despre cum se manifesta daca urineaza des daca o ustura dupa ce urineaza as putea sa iti spun mai multe dar pina atuncifai aceste ceaiuri la care ii poti pune si matase de porumb poti sa le faci amestec sau in fiecare zi sa il schimbi o sa aiba efect iti spun din experient iti doresc multa sanatate
0
08-11-2010, ora 10:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ arad

Se pot elimina pietrele/nisipul la rinichi facand baie in apa plina cu apa fierbinte cate jumatate de ora pe zi.

In plus faceti o cura de cateva zile cuceai din radacina de patrunjel care are gustul unei supe. Nu este deranjant precum alte ceaiuri din plante medicinale.

Se ia 1/2 kg radacina de patrunjel si se spala bine cu mana. Se rupe (nu se taie cu cutitul sau cu alte metale).

Se pune la fiert in 3 litri de apa si se lasa sa fiarba pina raman 2 litri de lichid. Se strecoara si lichidul obtinut se pastreaza. Peste radacina fiarta mai inainte, se toarna alti 2 litri de apa si se fierbe din nou pina ramane 1 litru de lichid. Vor fi in total 3 litri de lichid care se va pastra in sticla in frigider. Se beau 3 pahare pe zi (dimineata, pranz, seara), inainte sau dupa masa. Cu timpul calculii se vor gelatiniza si se vor descompune pe nesimtite producand eliminarea fara dureri.

Se bea lichidul pina se termina. Daca este cazul, se reia tratamentul dupa o pauza de 3 luni.

Eu am facut tratamentul o singura data, acum 7 ani si nu a mai fost necesar sa il mai fac.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc.

Clara
0
09-11-2010, ora 17:56
arad
Nu este medic/terapeut
arad
nu are dureri nu are usturimi am descoperit problema la rinichi in urma unui ekograf abdominal. a facut o criza de fiere in urma cu o saptamina si am mers cu ea la un internist
0
15-11-2010, ora 08:14
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Nu-ti face griji nu e nimic grav nu are infectie doar sediment foarte fin care se elimina cu ceaide care tiam scris si mai cumpara tinctura de IENUPAR tot de la plafarc care are un efect foarte puternic diuretic sanatate multa va doresc
0
10-12-2010, ora 10:25
camelia-lory
Nu este medic/terapeut
camelia-lory
Recomand cu mare caldura ceaiul din matase de porumb! Este foarte eficient in eliminarea nisipului sau a pietrelor de la rinichi. Foarte important este sa nu se consume alte lichide, doar ceai din matase de porumb. Multa sanatate!
0
27-01-2011, ora 11:24
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Impreuna cu ceaiurile poate sa faca si o cura cu argila. Pe mine m-a scapat de microlitiaza renala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •