Nistagmus rotator

22-06-2009
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
nu stiu exact cum este corect.as vrea sa imi spune ti ce repprezinta aceasta boala si cat este de grav ce remedii ar fi ptr vindecarea ei?am 23 ani am fost operata de scleroplastie cand eram mai mica.mi se intuneca ochii cateva secundesi nu stiu cauza. va multumesc
23 comentarii
0
28-10-2009, ora 23:49
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
v-a pus cineva avizat diagnosticul de nistagmus rotator?
nistagmusul este o miscare fina, repetitiva a ochilor, in cazul dumneavoastra rotationala (daca intr-adevar acesta este diagnosticul). De cele mai multe ori nu se poate face nimic pentru inlaturarea acestei miscari. Dar este important daca a aparut de curand sau este "dintotdeauna".
trebuie sa mergeti la un consult oftalmologic pentru a stii de ce vi se "intuneca ochii cateva secunde"!
Sanatate!
0
02-11-2009, ora 10:17
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
DA ACESTA ESTE DIANOSTICUL.NU SE INTAMPLA INTOTDEAUNA CI DE CATIVA ANI.MI SE INTUNECA OCHII DAR NU MEREU.
0
02-11-2009, ora 20:43
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Ar trebui sa va vad ca sa va pot spune mai multe. "Intunecarea" de care vorbiti poate avea sau nu legatura cu nistagmusul.
Multa sanatate!
Oana Andrei
0
03-11-2009, ora 09:19
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
am dioptrie -3 as putea sa ma operez sa numai port ochelari deloc?dac am fost operata de scleroplastie?ce sanse as avea?
0
03-11-2009, ora 09:28
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
si ma intereseaza cat de grav ar putea fi din moment ce mi se intuneca ochii vad negru dup imi revine vederea.la normal.as putea ramane fara vedere ?sunt putin ingrijorata.am fost la control si mi sa spus ca un ochi vede mai prost dreptul si in rest k binisor.ca nu fixez bine obiectele pe retina.
0
03-11-2009, ora 10:27
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Nistagmusul repezinta in cele mai multe cazuri o contraindicatie pentru chirurgia refractiva laser- chirurgia care va scapa de ochelari
"intunecarea" poate fi cauzata de probleme circulatorii la nivelul ochiului, sau poate sunt momente in care imaginea se "misca" si nu mai e clara (problema cauzata de un anumit tip de nistagmus).
Multa sanatate!
0
03-11-2009, ora 11:54
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
in 91 am fost diagnosticata cu nistagmus congenital.am avut si strabism convergent altern.acum numai am ptr ca sa corectat strabismul.acum ceva timp sa spunem ani muschiul ochilui de jos mi se zbatea dar sa remediat.nu am stiut cauza uneori simteam cand se zbate de cele mai multe ori nu.si problema atunci cand ma concentrez pe un obect dau din cap bine eu nu simt asta nu imi dau seama mma a observat dar asta se intampla foarte rar.stiti care ar fi cauza?
0
06-11-2009, ora 10:16
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
intensitatea nistagmusului congenital variaza ca intensitate in diferite ocazii. cand aceasta creste e posibil si vedea sa fie mai scazuta.
0
06-11-2009, ora 11:25
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
acum mi sa spus ca am decat nistagmus rotator..se poate vindeca?exista diferenta intre nistagmus rotator si nistagmus congenital?sau este acelasi lucru?va multumesc
0
06-11-2009, ora 11:27
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
nistagmusul congenital poate fi si rotator, uneori
0
06-11-2009, ora 15:05
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
operatia a fost si ptr stabilirea dioptriei sa nu mai creeasca dioptria.este posibil sa mai creasca dioptria?chiar dac am fost operata?si dac ar creste care ar fi cauza?cand mam dus la control inclina spre o dioptrie mai mare pana la urma a ramas acceasi -3ambii ochi.lptr ca ameteam cu dioptria mai mare.la ochiul drept inclina care mi sa spus ca este slabit.cat de mult afecteaza ochiul nistagmusul?
0
06-11-2009, ora 15:06
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
nistagmusul il am decand eram mika
0
06-11-2009, ora 17:14
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
de asta se cheama congenital, fiindca il aveti de cand erati mica.
da, dioptria mai poate creste.
0
06-11-2009, ora 18:36
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
nistagmusul poate fi pt din nastere sau se manifesta in timp?eu sunt nascuta la 7 luni prematur am fost tinuta la incubator mult timp ma gandeam poate asta este cauza/dac voi avea un copil sunt sanse sa aibe probleme cu vederea?este ceva care se mosteneste?si in cazul strabismului ?multumesc
0
06-11-2009, ora 18:47
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
daca sunteti nascuta prematur, e posibil sa fi avut niste leziuni retiniene care sa fi cauzat nistagmusul si miopia.
Nistagmusul poate apare si independent, fara nici o cauza aparenta, caz in care exista sanse putin mai mari pt copilul dumneavoastra de a avea nistagmus, decat are un copil fara nici o ruda de sange cu nistagmus.
afectiunea insa nu are transmitere genetica.
Strabismul poate sa fi fost consecinta nistagmusului.
in familiile unde exista indivizi cu strabism sunt sanse mai mari decat in familiile fara de a avea copii cu strabism.
va doresc sa aveti un copil sanatos!
0
07-11-2009, ora 08:55
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
pr meu are strabism.a fac operatie si nu ia reusit are 26 ani sa inteleg ca dac vom av copii sunt sanse ca acesta sa fie cu probleme?se mai poate face ceva in cazul strabismului la varsta asta?exista vre un remediu de a meliora situatia?
0
07-11-2009, ora 19:53
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
strabismul se rezolva prin operatie, la orice varsta.
copilul nu este musai sa aiba strabism.
0
24-12-2009, ora 23:25
andreeamarin
Nu este medic/terapeut
andreeamarin
dr oana andrei puteti sa imi dati adresa dvs de email sa va trimit scanat ce mi-a scris medicul anul asta?vreau sa stiu daca diagnosticul pe care il am pot sa ma operez..sa scap total de ochelari..v-as spune eu dar nu prea inteleg bn ceea ce scrie... dvs lucrand cu astfel de termeni stiti mai bine..va multumesc
0
27-01-2010, ora 12:20
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
daca am -3 nistagmus rotator pot sa imi pun lentile de contact?ce dezavantaje ar fi?multmesc
0
05-03-2010, ora 10:31
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
pana la ce varsta se pune atropina in ochi atunci cand se face un control la ochi?
0
05-03-2010, ora 10:32
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
dac nu port ochelari permanent imi poate afecta foarte grav la ochi?
0
05-03-2010, ora 10:33
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
ce inseamna lentila cilindrica ?asta mar interesa ptr sora mea.va multumesc.
0
05-03-2010, ora 10:37
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
cat de mult afecteaza calculatorul vederea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: