Nod in gat, senzatie de voma

20-05-2011
blitz
Nu este medic/terapeut
blitz
buna ziua

acum o saptamana am fost la ORL pentru ca aveam deja de cateva zile senzatia de nod in gat, fara durere. la control, doamna doctor a incercat sa vada cu o camera ce am in gat, dar nu am rezistat :). a incercat de cateva ori si mi-a scris o reteta pentru paresteza faringiana. am luat picaturi vitamina A uleioasa pt nas, si spray pt gat, bioparox. peste 4 zile credeam ca o sa treaca acest nod in gat, dar a revenit, ba chiar mai rau ca la inceput, acum am si senzatie de voma cand inghit si saliva. am incercat sa ma uit in oglinda in gat si chiar si cand scot limba mai tare am senzatia de voma, parca si cu muci in gat.
dupa 7 zile, adica azi, trebuia sa merg la control ORL din nou. nu am mers din doua motive: unul, pt ca mi-a spus doctora ca daca nu pot pe gat, imi va baga camera pe nas, ceea ce nu cred ca pot sa suport, si doi, pt ca am crezut ieri ca o sa imi treaca.
o sa merg pana la urma, dar as dori si parerile voastre.
6 comentarii
0
20-05-2011, ora 19:11
blitz
Nu este medic/terapeut
blitz
am uitat sa precizez ca a 4-a zi dupa tratament m-am trezit cu nasul infundat ca si cand as fi fost racit.
0
20-05-2011, ora 20:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
iti doresc sanatate si
voi urmari si eu
ceeace ti se va recomanda, asta pt.mine.

O seara buna.
0
20-05-2011, ora 21:25
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
In zona capului trec 148 de nervi cranieni si oricare din ei pot la un moment dat sa provoace un dezechilibru. Cea mai completa terapie holistica este Bowen. Un terapeut poate rezolva problema in 4-5 sedinte.
0
20-05-2011, ora 23:28
Dr. Hănţăscu Ionuţ
ORL - Otorinolaringologie, Iasi
Dr. Hănţăscu Ionuţ
Probabil e vorba de o faringita ce poate avea mai multe cauze: bacteriana, virala, micotica, reflux gastroesofagian etc. Sunt necesare cateva investigatii suplimentare: exsudat faringian, examen micologic lingual, examen fibroscopic etc. Examenul fibroscopic (camera video) daca se face pe nas e mai usor de suportat decat pe gura - reflexul de voma e mai diminuat. Asa ca mergeti la consult cu incredere.
0
21-05-2011, ora 00:42
blitz
Nu este medic/terapeut
blitz
pfff..mersi mult.
o sa fiu plecat din oras doua zile...probabil luni o sa merg. se paote sa-mi treaca de la sine? :D

o sa va anunt ce am facut.
0
24-02-2018, ora 18:48
Simona I
Nu este medic/terapeut
Simona I
Buna ziua, Domnule Doctor, sunt insarcinata si am ff multe episoade de voma, aseara dupa un episod mi-a ramas ca o impresie ca mi-a ramas ceva in gat, am mancat ceva in speranta ca mi se duce, dar nici vorba, ma deranjeaza ca si cum am ceva acolo. Intrebarea mea este, va trece de la sine simptoma asta pentru ca ma necajeste destul de mult, la inghitire la, baut la orice. Multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •