Nodul periculos sau nu?

01-12-2016
Aeterna1996
Nu este medic/terapeut
Aeterna1996
Buna ziua! Am 20 de ani, 1.67 m inaltime si aproximativ 52 kg. Cam de un an si jumatate (aproximativ), am simtit, palpand zona respectiva, ca sub sanul stang am un fel de nodul micut. Nu este observabil ochiului, iar atunci cand ma intind pe spate se mai simte foarte putin. Uneori zona devine putin tensionata as putea spune, inaintea menstruatiei. Alteori mi se pare ca nu mai simt nimic atunci cand palpez zona, de parca nu ar mai fi acel nodul. Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala, iar intre sani exista o oarecare asimetrie, sanul stang mai mare decat cel drept (asa a fost dintotdeauna). Marimea sanilor este una normala, sunt putin ''lasati'' si ma deranjeaza purtarea sutienului adesea. Am mai avut probleme in timpul menstruatiei, cum ar fi: stare de panica, cadere de calciu, alteori la spital mi s-a scris pe fisa medicala ''tulburare vegetativa'' pentru probleme tot de natura menstruala. De altfel, inaintea acestei perioade sanii se maresc si la atingere devin durerosi (nu foarte tare si nu intotdeauna). Inainte de perioada menstruatiei sunt destul de speriata, desi nu am dureri sau sangerari masive, din acest punct de vedere chiar ma pot considera norocoasa, dar ma simt slabita in prima zi, am un moment de 15-20 de minute in care transpir si am o senzatie de lesin. Iau calciu, uneori si magneziu, iar starea in urmatoarele zile de ciclu nu se mai repeta. De altfel, am mai sesizat inca o problema recenta care consta in faptul ca uneori imi simt bataile inimii ca fiind accelerate. De exemplu, in unele momente cand vreau sa adorm simt aceste batai accelerate. Acum 3 saptamani mi-am luat tensiunea intr-o farmacie, am avut, daca nu ma insel, 11 cu 8, iar pulsul 94 sau 96. Mi s-a spus ca pulsul e putin mare. Mentionez ca nu consum cafea, bauturi carbogazoase, tutun, absolut deloc. Mesele sunt putin dezordonate fiindca in timpul saptamanii nu pot manca la ore fixe, din cauza cursurilor de la facultate care nu imi permit sa mananc mai organizat. Consum legume, si cel putin 1-doua fructe zilnic. Oare sa merg la un control? Si daca da, ce fel de control? Multumesc frumos!

Raspunde la intrebare!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •