Noduli zona genitala / Scabie

21-02-2018
Ionut9
Nu este medic/terapeut
Ionut9
Buna ziua. Am o problema de cam 2 luni. Am un coleg de camera care avea niste mancarimi pe la inceputul lui Octombrie cand am inceput facultatea. Nu l-am bagat in seama deoarece el mi-a zis ca are o urticarie/dermatita de contact si nu este contagioasa. Au trecut lunile dar pe la sfarsitul lui Decembrie am inceput sa am cateva mancarimi in zona inghinala/genitala insa nu le-am prea bagat in seama. Peste cateva saptamani mancarimile au inceput sa devina insuportabile asa ca, citind pe net, eram sigur ca am luat scabie de la el. M-am dat cu unguent de sulf pe tot corpul, am dezinfectat tot si m-a cam lasat in pace o sapt. Dupa mi-a aparut pe tot corpul bubite. Am fost la doctor si mi-a spus ca am dermatita de contact de la sulf, pnm, si mi-a dat claritine si alte pastile. Mi-a trecut..o sapt. Apoi iar mi-au aparut, am fost la doctor, mi-am dat cu crema de sulf iar, cu Flucicort si Locoid. Sunt foarte disperat, in zona inghinala sunt plin de noduli. Medicul dermtolog mi-a prescris o crema care se prepara la farmacie (una albicioasa) + Diclorohidrat de levocetirizina. Nu stiu ce sa mai fac, mancarimi si arusri am pe tot corpul ( si ziua si noaptea, mai ales la caldura) iar noduli din zona inghinala nu dispar.
Uitati, aici este pe scrot https://imgur.com/a/9I8Dy am si pe penis (doar pe piele).
Imi puteti recomanda o crema care sa ma ajute sa scap de acesti noduli?
Doctorul dermatolog mi-a spus ca pana nu scap de ei nu pot sa ma mai dau cu nimic, deoarece deja sunt alergic la sulf si trebuie sa iau Benzoat de Benzil, eu avand cateva rani deschise in zona genitala din cauza scarpinatului, nu pot sa ma dau cu el.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •